Żory apelują o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. Deklarują także pomoc
Wybuch wojny na Ukrainie zmienił nieco porządek obrad sesji Rady Miasta Żory, która odbyła się 24 lutego. Zamiast uroczystego zainaugurowania obchodów 750-lecia, radni wystosowali apel o zaprzestanie działań wojennych na terytorium Ukrainy.
Wojna na Ukrainie, Żory apelują
24 lutego 2022 roku, o godz. 4.00 nad ranem czasu polskiego, wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Tematyka wojenna opanowała media, ale nie tylko. O tym, co stało się u naszych sąsiadów mówiono także na sesji Rady Miasta w Żorach. Sesja miała rozpocząć się uroczyście, od zainaugurowania obchodów 750-lecia miasta. Punkt ten przesunięto ze względu na wystosowanie apelu do władz Ukrainy i Rosji o zaprzestanie działań wojennych.
Apel Rady Miasta Żory
- Rada Miasta Żory w związku z bezprawną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, jako wspólnota samorządowa miasta Żory apelujemy o zaprzestanie tej agresji oraz wyrażamy solidarność z narodem ukraińskim, w szczególności z mieszkańcami miasta Tetyjów [miasto partnerskie Żor] - powiedział przewodniczący Rady Miasta, Piotr Kosztyła.
Miasto Żory deklaruje także pomoc (na tyle na ile będzie to możliwe) osobom, które w związku z wybuchem wojny będą tej pomocy potrzebowały.
- Jako społeczność lokalna deklarujemy udzielenie pomocy i wsparcia poszkodowanym w wyniku działań wojennych - dodał przewodniczący.
Radni jednogłośnie przez aklamację przyjęli apel.
Żory są gotowe
Obywatele Ukrainy w Żorach to żadna nowość. Miasto na chwilę obecną zamieszkuje około 10 procent cudzoziemców, jest też doskonale przygotowane na napływ kolejnych imigrantów. Jakiś czas temu powstał między innymi dwujęzyczny informator dla cudzoziemców (polsko-ukraiński), a w sprawach formalnych pomaga Alla Ożyjewska-Brożyna, Asystent Międzykulturowy, która służy także pomocą w roli tłumacza. To jednak nie wszystko. - Praca jest, zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy też, szkołom znane są procedury przyjęcia dzieci cudzoziemskich. W SP nr 3, np. uczy się ponad 25 dzieci z doświadczeniem migracji - mówi Alla. - Urzędy oraz instytucje miejskie mogą liczyć na wsparcie Asystenta Międzykulturowego, który od roku działa przy Żorskim Centrum Organizacji Pozarządowych. Jedynie, czego może zabraknąć to wsparcia w postaci bezpłatnych kursów języka polskiego - dodaje. O temacie pisaliśmy tutaj: Trudna sytuacja na Ukrainie. Czy w Żorach przybędzie imigrantów?