Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Co z programem osłonowym dla uboższych raciborzan w walce ze smogiem?

21.02.2022 17:28 | 2 komentarze | ma.w

Chodzi o dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla mieszkańców z niskimi dochodami. Ci muszą wymieniać piece, bo nakazuje to uchwała antysmogowa Województwa Śląskiego. Program osłonowy zapowiadano już w 2019 roku, gdy pracowała speckomisja Dawida Wacławczyka ds. czystego powietrza w Raciborzu.

Co z programem osłonowym dla uboższych raciborzan w walce ze smogiem?
Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zanim objął urząd kierował pracami specjalnej komisji ds. czystego powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radna Anna Szukalska spytała na lutowym posiedzeniu komisji budżetowej, jak przebiegają prace nad wdrożeniem dodatku specjalnego i programu osłonowego zapowiadanego przez D. Wacławczyka. Chciała wiedzieć jakie kroki podjęto w tym kierunku w magistracie?

Nie ma takiego programu na Śląsku

Wiceprezydent, pierwszy zastępca Dariusza Polowego - Dawid Wacławczyk poinformował, że od marca 2021 roku trwały prace nad takim programem w zespole urzędniczym złożonym z naczelniczki wydziału spraw społecznych Iwony Trzeciakowskiej, dyrektora MZB Andrzeja Migusa i pracowników OPS-u. 


- Prace były skomplikowane, bo trudno było ustalić obecny koszt spalania węgla. Ten zależy od tego, jakie jest ocieplenie dachu czy grubość murów w budynku - mówił D. Wacławczyk.


Zastępca prezydenta oznajmił, że po upływie pół roku prac okazało się, że w Gliwicach, gdzie także pracowano w urzędzie nad programem osłonowym, jego założenia zakwestionował Wojewódzki Sąd Administracyjny. Zaznaczył, że aktualnie żadne miasto śląskie nie ma jeszcze takiego programu.

Anna Szukalska liderka klubu "Niezależnych Michała Fity"

Niestabilna ekonomia utrudnia sprawę

Wacławczyk szukał nowych rozwiązań w zakresie stworzenia programu dla uboższych mieszkańców. Był na specjalnej konferencji tematycznej w Katowicach, prowadził rozmowy ze specjalistami.

- Szukałem sposobów prawnych, żeby obejść przeszkody wskazane przez sąd administracyjny, abyśmy mogli uchwalić program dla raciborzan. Na razie wstrzymaliśmy prace wobec tych problemów - stwierdził pierwszy "wice". Według niego, przy tak dynamicznie rosnących cenach gazu i węgla i niestabilnej sytuacji ekonomicznej, trudno jest wdrożyć program osłonowy.

- Aktualnie uruchomienie takiego programu jest prawie niemożliwe - ocenił D. Wacławczyk.

Przy okazji podał, że w Raciborzu śledzą to, co dzieje się aktualnie w Krakowie, gdzie wprowadzając zakaz palenia węglem, wdrożono także system dopłat do rachunków za ogrzewanie dla najuboższych.

- Nie cieszy się on zbytnim zainteresowaniem. W 2019 roku przeznaczono na ten cel milion złotych, a tylko 150 tys. zł zostało wykorzystanych. Okazało się, że jak trzeba pokazać osobiste przychody to pojawiają się przeszkody w składaniu wniosków o dotacje - zauważył D. Wacławczyk.

Ludzie:

Anna Szukalska

Anna Szukalska

Radna Miasta Racibórz, Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów

Dawid Wacławczyk

Dawid Wacławczyk

Radny, były wiceprezydent Raciborza