środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Rynek potrzebuje fachowców. Dlatego Rafamet wspiera szkolnictwo zawodowe

21.02.2022 12:17 | 0 komentarzy | ż

RAFAMET S.A. doskonale zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach prawdziwi specjaliści są na wagę złota. Umożliwiając uczniom techników czy też szkół zawodowych pogłębianie umiejętności, przykłada jednocześnie rękę do rozwoju swoich potencjalnych przyszłych pracowników.

Rynek potrzebuje fachowców. Dlatego Rafamet wspiera szkolnictwo zawodowe
RAFAMET S.A. od wielu lat współpracuje z raciborskim "Mechanikiem", umożliwiając uczniom m.in. odbywanie praktyk zawodowych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Reaktywacja polskiego szkolnictwa zawodowego obserwowana jest już od kilku lat. Po okresie promowania szkół ogólnokształcących, niewystarczającego wsparcia szkół zawodowych oraz zaniedbywania ich rozwoju, realia rynkowe doprowadziły do zmian w podejściu do edukacji przyszłych specjalistów.

Kogo potrzebuje RAFAMET?

Stale rozwijający się i nowoczesny przemysł stawia obecnie na zawodowców. Osoby z wykształceniem technicznym są pożądane w wielu firmach przemysłowych. W województwie śląskim nadal wyraźnie widoczny jest deficyt pewnych zawodów. Dla Fabryki Obrabiarek RAFAMET są to elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy oraz ślusarze.

Praktyki zawodowe dla uczniów "Mechanika"

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się technika i szkoły branżowe. Mają one coraz częściej w swojej ofercie kierunki dostosowane właśnie do potrzeb nowoczesnego przemysłu, a także te, które przygotowują młodych ludzi do pracy w koncepcji oraz środowisku Przemysłu 4.0. Mowa o takich kierunkach jak: mechatronika, automatyka, robotyka, elektronika czy też informatyka.

- Raciborskie placówki mają spory potencjał w kwestii nauczania zawodowego. Od lat współpracujemy z raciborskim "Mechanikiem" umożliwiając jego uczniom odbywanie u nas praktyk. Taka forma nauki to możliwość pracy ze specjalistycznym sprzętem oraz nabywanie cennych umiejętności, które z pewnością zaprocentują w przyszłej karierze zawodowej – wyjaśnia Irena Baron, planista ds. marketingu w RAFAMET S.A.

Kuźnia przyszłych kadr

W tym kontekście należy zaznaczyć, iż RAFAMET S.A. współpracuje z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 "Mechanik" w Raciborzu. RAFAMET sprawuje patronat nad klasami kształcącymi w zawodzie technik mechanik. Współpraca zakłada m.in. organizację praktyk zawodowych, a także wycieczek dydaktycznych, wykładów i spotkań umożliwiających poznanie nowoczesnych technologii stosowanych w cyklu produkcji firmy. W ten sposób RAFAMET może realnie wpływać na jakość przyszłych, wyspecjalizowanych i kompetentnych kadr.

Stabilne miejsce pracy

RAFAMET oferuje stabilne warunki zatrudnienia, bogaty pakiet socjalny i rozwój zawodowy w oparciu o wysokospecjalistyczne kursy i szkolenia. - To najlepsze miejsce dla osób, które chcą zdobyć doświadczenie zawodowe w niszowej branży obróbki skrawaniem. RAFAMET S.A. oferuje pracę m.in. operatorom obrabiarek CNC, inżynierom serwisu obrabiarek, konstruktorom, czy mechanikom i monterom. Pożądani są także elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, a także ślusarze. Co więcej, oprócz uczniów swoje praktyki w Kuźni Raciborskiej mogą realizować również studenci – mówi Katarzyna Stasica, specjalista ds. personalnych w RAFAMET S.A.

Podczas praktyk uczniom powierza się zadania, które na co dzień realizują pracownicy firmy, są one jednak odpowiednio dopasowane do ich możliwości, a nad ich przebiegiem pieczę sprawują brygadziści. Opiekunowie wprowadzają młodych ludzi w arkana pracy firmy RAFAMET i dzielą się swoimi doświadczeniami, w tym z zagranicznych wyjazdów związanych z montażem maszyn u odbiorców. - Głównym celem praktyk w firmie RAFAMET jest zapoznanie uczniów z poszczególnymi etapami produkcji w sposób kompleksowy, by nabyte doświadczenie zaowocowało w przyszłych latach. Bardzo zależy nam na tym, by młodzież po ukończeniu szkoły wróciła do firmy w roli pracowników, którzy w pewnym stopniu będą już wykwalifikowani – dodaje K. Stasica.

źródło: Rafamet/Adventure Media, oprac. ż