Maria Firut i Ewa Absalon Honorowymi Obywatelkami Miasta Rydułtowy [ZDJĘCIA]
Na wniosek rydułtowskich radnych Małgorzaty Brzonkalik-Skowronek oraz Macieja Poręby - na sesji 16 grudnia 2021 roku podjęto uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rydułtowy zasłużonym nauczycielkom: Mari Firut oraz Ewie Absalon. Tytuł przyznano uroczyście na sesji Rady Miasta Rydułtowy 17 lutego.
Maria Firut i Ewa Absalon Honorowymi Obywatelkami Miasta Rydułtowy [ZDJĘCIA]
Maria Firut całe swoje zawodowe życie związała z Rydułtowami pracując jako nauczycielka języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich. Wśród licznych osiągnięć dydaktycznych należy wymienić przygotowanie uczniów do olimpiady literatury z języka polskiego, której zostawali finalistami. Jej uczniowie wielokrotnie brali udział w ogólnopolskim konkursie na najlepsze prace maturalne z języka polskiego organizowanym przez "Życie Warszawy", oraz w ogólnopolskim konkursie Europa w Szkole, Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Osobie i Dziedzictwie Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Wojewódzkim Konkursie Literackim "Uczelnia Moich Marzeń", Ogólnopolskim Konkursie Literackim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Patriotyzm Jutra", Ogólnopolskim Konkursie Literackim Czerwcowe Dni 1979 r. Moich Bliskich z Janem Pawłem II w Częstochowie.
- Otwierała uczniom niecodzienne perspektywy literackie i kulturowe. Jako wieloletnia wychowawczyni starała się kształtować wrażliwośc moralną i estetyczną swych wychowanków. Łączyła edukację literacką z edukacją teatralną i filmową. W tym celu rozwijała współpracę z różnymi instytucjami takimi jak: Rydułtowskie Centrum Kultury Feniks, placówkami dydaktycznymi jak Uniwersytet Śląski, z którym realizowała projekt edukacyjny pn.: Rozumienie jako Sztuka. Pani Maria za ważny aspekt swojej pracy uważała edukację regionalną. Starała się przekonać uczniów do prawdy o wartości korzeni. W dorobku wyróżnionej znalazły się także liczne publikacje. Niebagatelnym elementem jej działań edukacyjnych było zaangażowanie uczniów do pracy artystycznej, wśród absolwentów pani Marii jest wielu utalentowanych polonistów, literatów i doktorów nauk humanistycznych - przeczytała w laudacji do honorowego tytułu Barbara Wojciechowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Rydułtowy.
- Jestem zaszczycona w sposób onieśmielający. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rydułtowy odnoszę do wybitnych postaci. Sama taką postacią się nie czuję, ale prawdą jest, że to miasto mam w sercu, związałam z nim całe swoje życie zawodowe, z moją ukochaną szkołą. Ukoronowaniem mojej pracy w tej szkole, w tym mieście jest ten piękny tytuł, który przerasta moje najśmielsze wyobrażenia. Za co serdecznie państwu dziękuję - podkreśliła Maria Firut.
Od matematyki nie uciekniesz...
Ewa Absalon całe swoje życie zawodowe związała z Rydułtowami, ponad 30 lat pracowała jako nauczyciel matematyki w Liceum Ogólnokształcącym im. Noblistów Polskich w Rydułtowach. Jest pomysłodawczynią i organizatorem corocznego konkursu matematycznego Sowa dla uczniów gimnazjum oraz szkół podstawowych. Przez wiele lat pełniła funkcję egzaminatora OKE w Jaworznie. Sprawowała funkcję wychowawcy tworząc właściwy klimat wychowania do tak podstawowych wartości jak: uczciwość intelektualna, odpowiedzialność czy zaangażowanie w pracę. Wielokrotnie była współorganizatorem akcji charytatywnych m.in.: Szlachetnej Paczki, organizowała i prowadziła maraton matematyczny dla uczniów klas III, była zaangażowana w organizację działań w ramach Festiwalu Nauki Fale Oceanu Wiedzy, przygotowywała uczniów do ogólnopolskiej olimpiady matematycznej o diamentowy indeks AGH.
- Jej wychowankowie zostali finalistami w latach 2011, 2013 i 2015. Jako matematyczka przygotowywała uczniów do różnych konkursów, w których jej uczniowie zdobywali liczne wyróżnienie. Zaangażowana w realizację projektów europejskich w tym: Matematyka Inaczej. Przez cały okres swojej pracy prowadziła bezpłatne kółka dla maturzystów. Była konsultantem w maratonie matematycznym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnym. Przez wiele lat opiekowała się spółdzielnią uczniowską. Za swoją pracę została nagrodzona licznymi nagrodami dyrektora szkoły oraz nagrodą Starosty Powiatu Wodzisławskiego - przeczytał w laudacji Marek Wystyrk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rydułtowy.
- To ogromnie wzruszający moment, który bardzo dużo znaczy dla osoby, której Rydułtowy zawsze będą w sercu. Z tym miastem związana jestem ponad dwie trzecie mojego życia. 38 lat pracy jako nauczyciel matematyki w naszym kochanym Liceum i 4 lata jako uczennica To ogromy zaszczyt, że mogę dołączyć do grona tylu zasłużonych osób, które są Honorowymi Obywatelami tego miasta. Nie czuję się takim zasłużonym obywatelem. Dziękuję państwu serdecznie - nie kryła wzruszenia Ewa Absalon.
Laureatkom honorowego tytułu zaprezentowano pamiątkowe fotografie, które zawisną w urzędzie, w galerii Honorowych Obywateli Miasta Rydułtowy. Obie panie otrzymały gratulacje i kwiaty z rąk przewodniczącego rady Lucjana Szwana oraz wiceburmistrz Marioli Bolisęgi.
Komentarze
4 komentarze
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
do poniżej;Grant ale mnie to załamuje,po prostu załamuje.Najbardziej rozwala to zdanie "Jej wychowankowie zostali finalistami w latach 2011, 2013 i 2015".Mamy rok 2022 tak na marginesie...No ale to by się zgadzało,bo kto ma wysoki wynik na egzaminie to nie ciśnie się do Rydułtów,stąd finalistów ni ma
medal, kółkom wzajemnej adoracja prawdopodobnie lata koło pióra, jak odbieramy te komunikaty. Z braku laku elity same się powołują na elity i wymiana medali przebiega tam według klucza wsobnej multiplikacji elitarności :))))
A czym one tak wielkim zasłynęły,poza tym,że uczą już lata w liceum o obecnie słabej renomie?Za to,że uczą to dostają kasę,jak każdy kto wykonuje swoją pracę.Czy ja pracując dobrze i wykonując solidnie,z zaangażowaniem swoją pracę w Rybniku,zostanę honorowym obywatelem Rybnika?Ludzie bez przesady.Firut nawet tomiku wierszy nie wydała,a Absalon zbioru ćwiczeń.Nie rozumiem tych odznaczeń wcale!