Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Rafako. Marzenia o inwestorze bliskie ziszczenia. Jest oferta na nabycie akcji od PBG

17.02.2022 09:17 | 1 komentarz | żet
Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 09:43

TEKST AKTUALIZOWANY

Po krajowym inwestorze branżowym zainteresowanie nabyciem akcji Rafako od PBG S.A. wyraża międzynarodowy podmiot.

Rafako. Marzenia o inwestorze bliskie ziszczenia. Jest oferta na nabycie akcji od PBG
Rośnie zainteresowanie nabyciem akcji Rafako. Aktualnie rozmowy prowadzone są co najmniej z dwoma podmiotami: krajowym i międzynarodowym.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Międzynarodowy, renomowany inwestor

Spółka z Raciborza informuje o warunkowej ofercie nabycia 42,466 mln akcji Rafako od zarządcy PBG S.A. przez "międzynarodowego" i "renomowanego" inwestora.

Oferta jest obwarowana dwunastoma warunkami zawieszającymi:

  1. uzyskanie przez inwestora zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na nabycie akcji,
  2. synchronizacja bloku w Jaworznie,
  3. dokonanie rozliczeń finansowych z Gaz-Systemem S.A.,
  4. zawarcie z JSW Koks S.A. aneksu do umowy na budowę elektrociepłowni w Radlinie
  5. zawarcie rozliczeń finansowych z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.,
  6. zawarcie przez Rafako umów z instytucjami finansowymi w sprawie dalszego refinansowania spółki z Raciborza,
  7. podpisanie warunkowej umowy inwestycyjnej,
  8. satysfakcjonujący wynik badania kondycji Rafako przez inwestora,
  9. powołanie jednego członka rady nadzorczej Rafako, którego wskaże inwestor,
  10. zawarcie umów zapewniających inwestorowi skupienie co najmniej 50% wierzytelności układowych Rafako
  11. zatwierdzenie przez NWZA Rafako emisji obligacji zamiennych na akcje na rzecz inwestora w celu konwersji wierzytelności
  12. uzgodnienie dokumentacji transakcyjnej.

Jednocześnie zarząd Rafako informuje, że oferta, o której mowa, nie ma związku z listem intencyjnym, który Rafako podpisało z krajowym branżowym inwestorem 21 stycznia 2022 r. Rafako w dalszym ciągu prowadzi równoległe rozmowy z tym inwestorem.


Dreszczowiec ze szczęśliwym zakończeniem?

Rok temu związkowcy Rafako S.A. słali do premiera Morawieckiego i prezesa Kaczyńskiego dramatyczne apele o pomoc w ratowaniu spółki z Raciborza oraz bardziej przychylną postawę spółek Skarbu Państwa, z którymi Rafako z takich czy innych powodów miało (a z niektórymi nadal ma) na pieńku. Zarząd stawał na głowie, aby zmontować szeroką koalicję parlamentarzystów i samorządowców, która lobbowałaby za Rafako w najwyższych kręgach władzy. Jednak konflikty w obozie rządzącym nie sprzyjały rychłemu rozwiązaniu problemu. Przez chwilę wydawało się, że pomoc jest w zasięgu ręki, jednak plany znalezienia państwowego inwestora dla Rafako co rusz napotykały na trudności.

Nie udało się wiosną, miało się udać jesienią. Utworzono konsorcjum Polskiego Funduszu Rozwoju oraz Polimeksu Mostostal - tego samego, który miał razem z Rafako budować Jaworzno. Wtedy Polimeks znajdował się na krawędzi upadłości, Rafako musiało szukać innych podwykonawców prac budowlanych. Później państwo wyciągnęło pomocną dłoń do firmy budowlanej i postawiło ją na nogi. Teraz to Polimeks miał "ratować" Rafako. Podobno nie budziło to entuzjazmu jednej i drugiej strony. W kuluarach mówiło się, że Polimeks wolałby przejąć, już po upadku Rafako, to co najlepsze i taki był plan. Z drugiej strony w Rafako obawiano się, że z takim inwestorem spółka z Raciborza stanie się przystawką i łupem, a perspektyw rozwojowych z tego nie będzie. Trudne dzieje tej miłości znalazły upust w odstąpieniu przez Rafako od wstępnej umowy inwestorskiej w styczniu tego roku, którą spółka z Raciborza zawarła wcześniej z Polimeksem i PFR.

Wkrótce okazało się, że Rafako stało się przedmiotem zainteresowania innych, prywatnych podmiotów. Najpierw mówiło się o krajowym inwestorze branżowym, teraz o podmiocie międzynarodowym. To dobre wieści dla Rafako, bo im więcej jest chętnych na zainwestowanie w spółkę z Raciborza, tym silniejsza jest pozycja Rafako w tak trudnych rozmowach. Można wybrać tego, które zaoferuje lepsze warunki i perspektywy, a to ostatnie jest najważniejsze.

Świat się zmienia i Rafako musi się zmienić razem z nim. Jeśli nie, to stanie się wspomnieniem. Takim pięknym, o którym myśli się jednak z poczuciem straty.

Wojciech Żołneczko 


Prezes Rafako powiedział Nowinom, że znalezienie inwestora "to kwestia dni niż tygodni, a już na pewno nie miesiąca". Cały wywiad dostępny jest tutaj: