Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?

16.02.2022 13:16 | 1 komentarz | ska

Urzędnicy i naukowcy oraz przedstawciele SRK spotkali się w pszowskim magistracie, aby omówić sprawy związane z hałdą Wrzosy I. Stanowi ona zagrożenie, bo cały czas następują w niej procesy spalania. 

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?
Spotkanie w pszowskim magistracie odbyło się 11 lutego. fot. UM Pszów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dyskutowali o hałdzie Wrzosy I. Co dalej z bombą ekologiczną?

Władze miasta Pszów i powiatu wodzisławskiego spotkały się 11 lutego z przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, by poznać wyniki inwentaryzacji termicznej obiektu. Spotkanie było pierwszym krokiem w kierunku szukania rozwiązań mających na celu likwidację zapożarowania i rekultywację techniczną oraz biologiczną zwałowiska. Badania na terenie hałdy przeprowadziła Fundacja dla Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Specjaliści zaprezentowali inwentaryzację termiczną obiektu.

Jak tykająca bomba, stale płonie

- Hałda „Wrzosy I” należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Hałda jest obszarem zapożarowanym i tym samym jej stan techniczny jest bardzo zły. Rekultywacja i zapobieżenie dalszemu rozwojowi procesów termicznych jest koniecznością. Właścicielem terenu jest SRK i po stronie spółki leży obowiązek realizacji tej inwestycji. Spółka swoje działania konsultuje z miastem i starostwem, stąd to spotkanie – mówi Piotr Kowol, zastępca burmistrza Pszowa.

Wyniki badań przedstawią radnym

W spotkaniu brał udział Leszek Bizoń – Starosta Powiatu Wodzisławskiego wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego. Obecni byli również przedstawiciele SRK. Gospodarzem spotkania było miasto Pszów reprezentowane przez Piotra Kowola – zastępcę burmistrza miasta. Wyniki diagnozy przedstawiali specjaliści Fundacji przygotowującej dokument. Na początku marca planowane jest kolejne spotkanie. Tym razem naukowcy z Politechniki Śląskiej zaprezentują wyniki swoich badań radnym miasta Pszów.