Protest w Rowniu: Mieszkańcy mówią "nie" kolei CPK i blokują dojazd do autostrady [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy żorskiej dzielnicy Rowień postanowili zaprotestować przeciw planom przecięcia dzielnicy przez nową linię kolejową w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zorganizowali protest przy węźle autostrady A1.
Protest w Rowniu: Mieszkańcy mówią "nie" kolei CPK i blokują dojazd do autostrady [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy dzielnicy o pomoc organizacyjną zwrócili się do żorskiego stowarzyszenia Grupa Działamy, aby pikieta odbyła się legalnie. Zgromadzenie zostało zgłoszone do żorskiej komendy policji, dlatego miejsce zabezpieczały liczne siły policyjne.
- Postulat jest jeden - inne warianty przebiegu linii kolejowej CPK. Paradoksalnie, kolej ma łączyć, a w tym przypadku kolej ma podzielić dzielnicę Żor, oddzielając przede wszystkich najmłodszych mieszkańców Rownia od szkoły. Według obliczeń mieszkańców, jedna trzecia uczniów zostanie odcięta od bezpiecznego dojścia do szkoły właśnie przez projektowany odcinek linii kolei dużych prędkości - mówi Dariusz Kos z Grupy Działamy, organizator zgromadzenia.
- Część Rownia ma zostać według tych planów po prostu eksmitowana dla budowy tej linii, dlatego mieszkańcy mówią "nie". Co zastanawiające, obecne warianty omijają strefy przemysłowe, a ingerują w zabudowę mieszkaniową. Na całym świecie projektuje się linie kolejowe przy strefach przemysłowych, a nie przy strefach zabudowy jednorodzinnej - tłumaczy Dariusz Kos.
W proteście wzięło udział niespełna 100 mieszkańców dzielnicy, bo takie możliwości nakładały obostrzenia sanitarne. Pojawiła się także grupa zainteresowanych mieszkańców Szczejkowic i Bełku.
Spotkanie informacyjne online
Warto dodać, że w czasie trwania protestu pojawił się komunikat Urzędu Miasta Żory o spotkaniu informacyjnym dla zainteresowanych mieszkańców.
Firma Egis Poland sp. z o.o. wraz z Inwestorem CPK sp. z o.o. zaprasza mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkie osoby zainteresowane informacjami dotyczącymi projektu pn. „Budowa linii kolejowej nr 170 na odc. Katowice – granica państwa – Ostrawa” na spotkanie informacyjne w formule online (przez Internet). Spotkanie skierowane do mieszkańców Żor odbędzie się w poniedziałek, 21 lutego o godz. 17:00.
Konieczna rejestracja
Spotkanie odbędzie się w formule zdalnej na platformie MS Teams z możliwością zadawania pytań na żywo oraz będzie transmitowane na platformie Youtube z możliwością zadawania pytań w formie czatu.
Zainteresowani spotkaniem proszeni są o wcześniejsze zarejestrowanie się poprzez link.
Oglądaj spotkanie w serwisie YouTube - link do spotkania na Youtube.
Informujemy również, że w dalszym ciągu można zgłaszać uwagi oraz opinie za pośrednictwem ankiety. Ankiety można przesyłać do 15 marca przez formularz online.
UWAGA: ankiety są także dostępne w punktach informacyjnych Urzędzie Miasta Żory, gdzie można je złożyć do urny – następnie zostaną one przekazane do spółki CPK.
Komentarze
16 komentarzy
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
@MichalGR w Żorach PiS ma wiceprezydenta. To on jakoś nie potrafi przekonać do sztandarowej inwestycji rządów PiS? Jesteś pewny że tylko platforma to nic dobrego?
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
niestety Arteks tak to nie działa jak piszesz
ja z moją rodziną zostałem wywłaszczony
wywłaszczenie to nie odszkodowanie
mylisz pojęcia
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
@norud - w czasie budowy nowej obwodnicy w Rybniku ludzie mieli pretensję o długość procedur ale nie słyszałem, żeby ktoś dostał odszkodowanie które by go nie satysfakcjonowało. Niektórzy zwyczajnie zamienili starą ruderę na nowy dom lub nowy szeregowiec. A przecież CPK to dużo bardziej prestiżowa inwestycja więc można się domyślać, że na pewno można na tym tylko zyskać. Nie da się zablokować inwestycji o znaczeniu transportowym... międzynarodowym. :D Blokowanie ulic przypomina metody górników ale nawet oni się pogodzili z tym, że wydobycie węgla się za jakiś czas skończy.
niestety Arteks tak to nie działa jak napisałeś
państwo zajmując w szczytnym celu własność prywatną
nie odtworzy ci tego w innym miejscu
przyjdzie gość
wyceni
i dają ci kasę
reszta to Twoja sprawa
ponowne budowanie urządzanie itp itd
Ludzie zawsze bali się nieznanego ale żeby w XXI wieku??? A co do wyburzeń to jeśli będą potrzebne to ludzie tylko na tym skorzystają. Pozbędą się starej kostki i wybudują nowy dom - z eko ogrzewaniem. Wyjdą na tym zwyczajnie na plus. Rowień to przecież nie Jurata, żeby za czymś płakać...
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Można się obawiać czegoś od czego się odwykło. A tak niestety jest z Żorami które kiedyś były węzłem kolejowym, a teraz są transportowym zadupiem dla którego kolej to kilka pociągów na dzień. Ale żeby stosować tak idiotyczne argumenty, że nowa linia kolejowa uniemożliwi dotarcie dzieciom do szkoły??? A to Wiślanka uniemożliwia dotarcie do Auchana? A to człowiek wymyślił kolej, a nie wymyślił wiaduktów??? Cały region może skorzystać na kolei dużych prędkości. Niestety ale interes większości jest ważniejszy niż interes mniejszości. Tak było jest i będzie. Gdyby liczyć się z małą grupą która nie chce koło siebie rozwoju - po 1990 roku nie wybudowano by ani 1 km drogi, nie powstałyby lotniska, bazy transportowe, nowe firmy itd Szybka kolej to nie tylko nie jest uciążliwa inwestycja ale także ekologiczna i popierana przez Unię Europejską.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Żory to stan umysłu
Kolej do "portu" który nigdy nie powstanie a tylko kasa będzie wyprana i zarobią kolesie rządzących
Drogi też zlikwidować niech siedzą w Rowniu. Smród że smogu na nich źle wpływa. Niestety bieda umysłowa na Śląsku jest duża