Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju najlepsi w województwie z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych

03.02.2022 13:46 | 0 komentarzy | AgaKa

Klaudia Liberda, Marta Mazur i Tomasz Mierzwiński z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zostali zwycięzcami wojewódzkiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju pokonali ponad 4,6 tys. uczniów z województwa śląskiego i tym samym 8 kwietnia będą reprezentować Śląsk podczas etapu centralnego konkursu.

Uczniowie z Jastrzębia-Zdroju najlepsi w województwie z wiedzy o ubezpieczeniach społecznych
Jastrzębscy olimpijczycy, Klaudia, Marta i Tomasz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych to konkurs organizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Uczniowie rywalizują w nim wiedzą, którą zdobyli dzięki udziałowi w projekcie „Lekcje z ZUS”, czyli cyklu czterech zajęć o ubezpieczeniach, składkach, emeryturze i prowadzeniu firmy. Olimpiada jest trzyetapowa, czyli najpierw odbywa się konkurs w szkole, który wyłania najlepszy zespół, potem spośród tych zespołów – ok. 20 najlepszych szkół przechodzi do etapu wojewódzkiego, a następnie w etapie wojewódzkim wyłaniany jest zespół, który będzie reprezentował województwo w finale olimpiady. Laureaci centralnego etapu otrzymują cenne nagrody rzeczowe: laptopy, tablety i czytniki e-booków. Ponadto laureaci centralnego konkursu mogą też liczyć na indeks lub dodatkowe punkty w rekrutacji na liczące się uczelnie w Polsce, w tym Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Gdański, czy Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Największa konkurencja na Śląsku

- W tym roku, w całym kraju, do olimpiady zgłosiło się ponad 34,5 tys. uczniów z blisko tysiąca szkół. Jak co roku, największa konkurencja była w województwie śląskim, gdzie o dojście do finału walczyło aż 4,6 tys. uczniów z 123 szkół. Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce, gdzie olimpiada ZUS cieszyłaby się aż takim zainteresowaniem i to od wielu lat – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. W tym roku najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju: Klaudia Liberda, Marta Mazur i Tomasz Mierzwiński. Jak przyznają olimpiada ze względu na swoją tematykę jest bardzo wymagająca. - Ważna jest nie tylko sama wiedza, ale zwracanie uwagi na całość pytania i odpowiedzi, ponieważ zmiana jednego wyrazu może decydować o poprawności odpowiedzi – wspomina Tomasz Mierzwiński. Również Marta Mazur wskazuje, że pytania konkursowe wymagały nie tylko logicznego myślenia, ale też szczegółowego analizowania, co powodowało, że odpowiedzi nie wydawały się oczywiste na pierwszy rzut oka. Natomiast Klaudia Liberda zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pytań testowych na olimpiadzie. - Olimpiada opiera się na kreatywności myślenia, w której należy wykorzystać znajomość przepisów ZUS-owskich. Trzeba dobrze wczytać się w treść. Czasami to właśnie jedno słowo powoduje odrzucenie odpowiedzi, która na pierwszy rzut oka wydawałaby się prawidłowa. Uczestnik musi się wykazać bardzo dobrą znajomością informacji, co zwiększa rywalizację między drużynami - wskazuje.

Chociaż do finału pozostało jeszcze dwa miesiące, każde z nich już teraz planuje, w jaki sposób rozłoży sobie zestaw materiałów do opanowania, gdyż wiedza na etapie centralnym, to już wysoki poziomo specjalizacji. Pytania dotyczyć będą nie tylko samej znajomości przepisów, ale także ich zastosowania, różnych wyjątków i niuansów.

Sukcesy uczniów cieszą najbardziej

Nie byłoby tego sukcesu Klaudii, Marty i Tomasza, gdyby nie wsparcie, współpraca i pomoc jakie otrzymali od Renaty Niemczyk, ich nauczycielki, która w ramach piątkowych popołudniowych spotkań z uczniami przygotowywała młodzież do konkursu. Wspólnie z nimi analizowała  przepisy  dotyczące: ubezpieczeń społecznych, wypłaty rent emerytury, czy innych świadczeń na podstawie materiałów dydaktycznych opracowanych przez ZUS. Dziś pani Renata jest pełna dumy ze swoich wychowanków, których efekty pracy przyniosły tak znakomity wynik w województwie. - Kiedy wygrywają moi uczniowie to czuję ogromną satysfakcję i dumę, że pracuję z tak mądrą i bardzo inteligentną młodzieżą. Wygrana w konkursie to dla mnie potwierdzenie, że moja praca jako nauczyciela ma sens, że potrafię w dzisiejszych czasach zmotywować młodych ludzi do działania i, pomimo że stawiam wysoko poprzeczkę  w dążeniu do danego celu, to warto podjąć próbę, aby ją dosięgnąć. Ślad własnych pasji widoczny w drugim, młodym człowieku wynagradza tę dodatkową pracę z uczniami zdolnymi – podkreśla Renata Niemczyk, nauczycielka z ZS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Oprócz szkoły z Jastrzębia-Zdroju, w centralnym etapie olimpiady ZUS weźmie udział jeszcze 16 zespołów z innych województw w Polsce. - Za naszych uczniów bardzo mocno trzymamy kciuki! Śmiało można stwierdzić, że już są zwycięzcami, bo wiedza, którą zdobyli podczas zajęć i w trakcie przygotowań do olimpiady na pewno im się przyda w dorosłym życiu, a jeśli chcieliby kiedyś pracować w ZUS to znakomitą część informacji niezbędnych na etapie rekrutacyjnym mają opanowaną – dodaje rzeczniczka.

Ludzie:

Beata Kopczyńska

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego