Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

17-letnia raciborzanka straciła przytomność. Zatruła się czadem

31.01.2022 10:18 | 0 komentarzy | żet

Pomoc przyszła w porę. Strażacy zastosowali tlenoterapię, dzięki czemu dziewczyna odzyskała przytomność.

17-letnia raciborzanka straciła przytomność. Zatruła się czadem
Strażacy potwierdzili obecność czadu (tlenku węgla) w mieszkaniu. Zdjęcie ilustracyjne (Straż Pożarna).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nieprzytomna dziewczyna

Do zdarzenia doszło w kamienicy przy ul. Browarnej w Raciborzu 28 stycznia koło 11.27. Ze zgłoszenia wynikało, że młoda kobieta ma szybki, płytki oddech. Na miejsce skierowano 2 zastępy strażaków z Raciborza. Gdy druhowie dojechali na miejsce, 17-latka była już nieprzytomna.

- Strażacy zastosowali tlenoterapię i udzielili jej pierwszej pomocy. W trakcie tlenoterapii 17-latka odzyskała przytomność - informuje bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

Strażacy sprawdzili mieszkanie pod kątem obecności tlenku węgla. Wynik był pozytywny.

Wkrótce na miejscu zjawili się również ratownicy medyczni, którzy udzielili pomocy 17-latce. Dziewczyna trafiła do szpitala.

Tlenek węgla na Chopina i Królewskiej

W tym miejscu dodajmy, że strażacy odnotowali jeszcze dwa zdarzenie związane z tlenkiem węgla podczas minionego weekendu (28 - 30 stycznia).

W sobotę 29 stycznia o 18.32 doszło do zadymienia w budynku przy ul. Chopina w Raciborzu. Okazało się, że źródłem zadymienia był niedrożny przewód kominowy w mieszkaniu wyposażonym w piec kaflowy. Panowało bardzo wysokie stężenie tlenku węgla - 400 ppm (z ang. parts per million - liczba cząstek na milion). Strażacy wygasili piec i przewietrzyli cały budynek.

Z kolei 30 stycznia w stan alarmu wszedł detektor tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Królewskiej w Raciborzu. Strażacy potwierdzili obecność czadu w mieszkaniu oraz kilku innych lokalach w budynku.


Zatrucie tlenkiem węgla - jak rozpoznać objawy?

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
  • zamontuj czujnik tlenku węgla,
  • jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
  • zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
  • korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
  • nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
  • przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
  • nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
  • jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).

Jak udzielić pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.

Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.