Nowa Wioska i Tworków nagrodzone przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego
Podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego – Światło 2022, które odbyły się 26 stycznia, zostały przyznawane nagrody w 23. edycji Konkursu na „Najlepiej Oświetloną Gminę i Miasto 2021 Roku” i „Najlepszą Inwestycję Oświetleniową 2021 Roku”. Gmina Krzyżanowice do konkursu zgłosiła dwie inwestycje, które zostały nagrodzone.
Nie występuje efekt olśnienia
W kategorii Oświetlenie dróg i terenów publicznych gmina Krzyżanowice otrzymała III nagrodę za wykonanie oświetlenie Alei Lipowej w sołectwie Nowa Wioska.
W ramach inwestycji wykonane zostało oświetlenie drogi (rok budowy 1932) oraz nowo powstałego ciągu pieszo-rowerowego, prowadzących do miejscowości Nowa Wioska. - Inwestycja została wykonana w sposób prawidłowy, zarówno w zakresie doboru opraw oświetleniowych, ich rozmieszczenia oraz rozsyłu. Dzięki temu uzyskano bardzo dobrą równomierność oświetlenia i bardzo dobre warunki widzenia - uzasadniono przyznaną nagrodę.
Dodano, że ciąg pieszo rowerowy otrzymał osobne punkty oświetleniowe, przy wykorzystaniu słupów oświetlenia jezdni. - Nie występuje efekt olśnienia – tak w przypadku pieszych, jak i kierowców. We wszystkich aspektach technicznych – zwłaszcza w zakresie uzyskanego poziomego natężenia oświetlenia oraz luminacji wykonawstwo odpowiada przedłożonemu projektowi wykonawczemu ocenianej inwestycji - podkreślono.
Iluminacja nie przytłoczyła obiektu
W kategorii Iluminacja wszelkiego rodzaju obiektów architektonicznych, kulturalnych, oraz obiektów artystycznych II nagrodę za iluminację zrewitalizowanego obiektu ruin zamku w Tworkowie.
Ruiny zamku w Tworkowie staraniem gminy zostały zabezpieczone, zrewitalizowane i udostępnione bezpłatnie mieszkańcom oraz turystom. Z racji popularności stworzonego pleneru gmina zdecydowała się wykonać dodatkowo iluminację obiektu. Oświetlone zostały: fasada frontowa, wieża (obecnie punkt widokowy) oraz galeria główna zamku.
- Przyznając nagrodę, komisja konkursowa doceniła przede wszystkim bardzo staranny dobór i rozmieszczenie opraw oświetleniowych w gruncie. Dzięki temu w znakomity sposób uwidoczniono zachowane detale architektoniczne, uwypuklając tektonikę elewacji. Do oświetlenia galerii zastosowano światło o dwóch temperaturach barwowych (neutralnej i ciepłej), co nadało całej iluminacji efekt głębi. Montażu wszystkich opraw dokonano w miejscach oraz na takiej wysokości, że nie powoduje to olśnienia zwiedzających/korzystających z obiektu - czytamy w uzasadnieniu.
Podkreślono, że na uwagę zasługuje fakt, że iluminacja nie przytłoczyła obiektu, lecz podkreśliła jego oryginalne proporcje. Całość została wykonana w sposób nieingerujący w strukturę zabytku. - Oceniając inwestycję, komisja wzięła również pod uwagę, że obecnie ruiny stanowią największą atrakcję turystyczną gminy. Dzięki poczynionym inwestycjom, w tym jego iluminacji, obiekt z powodzeniem wykorzystywany jest jako miejsce imprez plenerowych, wydarzeń i inscenizacji, służąc mieszkańcom gminy oraz determinując ruch turystyczny w gminie - dodano.
Ludzie:
Grzegorz Utracki
Wójt Gminy Krzyżanowice