Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Between Cultures Between Words. Co udało się zrobić? [ZDJĘCIA]

26.01.2022 18:20 | 0 komentarzy | AgaKa

Czy wiesz, że około 10 procent mieszkańców Żor stanowią cudzoziemcy? 25 stycznia w Żorach podsumowano projekt pod nazwą Between Cultures Between Words / Pomiędzy Kulturami Między Słowami.

Between Cultures Between Words. Co udało się zrobić? [ZDJĘCIA]
Kameralne spotkanie podsumowujące projekt odbyło się w klimatycznej Herbaciarni u Janeczki w Żorach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O projekcie

Projekt Between Cultures Between Words / Pomiędzy Kulturami Między Słowami realizowano we współpracy z Komendą Miejską Policji w Żorach oraz Stowarzyszeniem Żorska Strefa Przedsiębiorczości, w ramach dotacji programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy, finansowanego z funduszy EOG.

W ramach projektu, który trwał od 1 lutego 2021 roku przeprowadzono: 10 szkoleń z młodzieżą szkół średnich, 10 szkoleń z liderami społeczności lokalnej (NGO, instytucji miejskich, Domu Kultury, cudzoziemcami) oraz 5 kawiarenek obywatelskich, podczas których poruszano tematy: migracji i granic we współczesnym świecie, języka inkluzywnego (czyli równościowy i empatyczny), ABC akulturacji, co niesie ze sobą słowo w przestrzeni publicznej oraz relacji w czasie pandemii. Nawiązano współpracę z UŚ, zrealizowano projekt z Polską Półką Filmową, w rezultacie pojawiły się warsztaty z młodzieżą na YouTube "Hejt i mowa nienawiści w życiu i filmach".

Zobacz film

Koordynatorka projektu Anita Czerner-Lebedew na spotkaniu podsumowującym. Obok niej w szarym swetrze Alla Ożyjewska-Brożyna.

Koordynatorka projektu Anita Czerner-Lebedew na spotkaniu podsumowującym. Obok niej w szarym swetrze Alla Ożyjewska-Brożyna.

Wirtualne spotkanie z Rozmusiakami

Podczas wieczoru podsumowującego projekt, odbyło się także spotkanie on-line z Moniką i Mariuszem Rozmus – żorskimi podróżnikami prowadzącymi w Radiu Żory audycję pt. „Gorączka podróży”. Opowiedzieli oni o swoich wojażach, o ludziach, których spotykali na swojej drodze, o audycji radiowej, którą prowadzą i o tym, jakich gości zapraszają na rozmowy. Przygotowali także pokaz zdjęć z miejsc, które odwiedzili. Co ciekawe, nie były to tylko ujęcia pięknych widoków, ale także ludzi zamieszkujących dany teren. Rozmusiakowie zwrócili uwagę na to, że na twarzach tych ludzi maluje się radość pomimo tego, że czasem mieszkali w skrajnej biedzie.

Wirtualne spotkanie z Rozmusiakami

Wirtualne spotkanie z Rozmusiakami

W planach jest powołanie Rady Dialogu Międzykulturowego

Do zakresu działań Rady miałoby należeć: wspieranie prowadzenia dialogu międzykulturowego, opiniowanie lokalnych rozwiązań dotyczących sytuacji imigrantów lub mogących mieć na nią wpływ, opiniowanie projektów uchwał i programów przedłożonych Radzie do zaopiniowania przez Prezydenta Miasta Żory, inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji społecznej imigrantów oraz wzmacnianie dialogu międzykulturowego, współpraca z organizacjami i instytucjami zajmującymi się tematyką migracji i integracji oraz dialogu międzykulturowego, konsultowanie spraw w zakresie wdrażania Żorskiej polityki w zakresie integracji i migracji.

Chcieli by w Żorach obcokrajowcom żyło się dobrze

Aby w Żorach obcokrajowcom żyło się dobrze, powstał między innymi dwujęzyczny informator dla cudzoziemców (polsko-ukraiński), zatrudniono także asystenta międzykulturowego, który pomagał chociażby żorskiej policji, gdy w mieście zgubiła się 59-letnia Ukrainka (o sprawie pisaliśmy tutaj 59-letnia Ukrainka straciła orientację w terenie. Pomogli policjanci). Stanowisko to w Żorach piastuje Alla Ożyjewska-Brożyna. Była też akcja z billboardami, na których widniały takie słowa jak chociażby "dzień dobry" w języku ukraińskim. Co ciekawe, o tej sprawie informował nawet Polsat (my także Żory uczą się... ukraińskiego).