środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Rybnik otrzyma MILIONY złotych na walkę ze smogiem

26.01.2022 13:55 | 1 komentarz | NM

Unijny Fundusz Spójności przekaże Rybnikowi aż 13,6 mln zł na likwidację węglowych źródeł ciepła i termomodernizację. 

Rybnik otrzyma MILIONY złotych na walkę ze smogiem
Piotr Kuczera informuje o nowych planach związanych z termomodernizacją i walką ze smogiem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zastrzyk pieniędzy dla Rybnika

Walka ze smogiem w Rybniku to wciąż bardzo gorący temat. Teraz okazuje się, że miasto otrzyma ogromne pieniądze na likwidację węglowych źródeł ciepła i termomodernizację.

Chodzi o projekt „Termomodernizacja budynków mieszkalnych wraz z wymianą źródeł ciepła w 3 dzielnicach Miasta Rybnika”. Na jego realizację rybnicki samorząd otrzyma ponad 13,6 mln zł dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności w ramach organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkursu z poddziałania 1.7.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. 

Dofinansowanie otrzymała warta 17,3 miliony złotych inwestycja obejmująca 16 zarządzanych przez rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej wielorodzinnych budynków mieszkalnych, w których znajduje się 168 mieszkań. We wszystkich budynkach objętych projektem przestarzałe źródła węglowe, głównie piece kaflowe, zostaną zastąpione przez źródła oparte o gaz lub ciepło sieciowe. Zostanie też wykonana instalacja centralnego ogrzewania czy ciepłej wody użytkowej – informuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Budynki objęte projektem:

6 834,41 GJ (1898,54 MWh) rocznie, co z kolei przełoży się na redukcję emisji CO2

To kolejny projekt dotyczący miejskich wielorodzinnych budynków mieszkalnych, na który udało się uzyskać znaczące dofinansowanie ze środków zewnętrznych na poprawę jakości powietrza. W ramach poprzednich projektów w latach 2018-2021 wykonano inwestycje termomodernizacyjne w 84 wielorodzinnych budynkach ZGM, w których znajdują  się 1702 mieszkania – podsumowuje Piotr Kuczera.