Pomóż sobie w reumatyzmie
Reumatyzm to określenie stosowane potocznie, dotyczące szerokiej grupy schorzeń mięśni, stawów i kości – wyjaśnia lek. med. Monika Kołodziej specjalista reumatolog z przychodni CM Medhouse w Jastrzębiu-Zdroju (ul. Harcerska 1B, galeria „Gwarek”). Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów oraz ograniczenie ich ruchomości. Nieleczone mogą niestety doprowadzić do znacznego ograniczenia naszej sprawności ruchowej. Choć zwykle reumatyzm uważany jest za dolegliwość dotykającą głównie seniorów, to nierzadko na schorzenia te cierpią również ludzie młodzi.
Czym jest reumatyzm
Reumatyzm nie określa jednej konkretnej choroby – to raczej termin używany do opisywania wielu schorzeń charakteryzujących się głównie przewlekłym, nawracającym bólem i zaburzeniami ruchomości w różnych stawach ciała. Objawy reumatyzmu czasem wzmagają się i ustępują okresowo. Oprócz bólu, w zaatakowanych miejscach może pojawić się obrzęk i zaczerwienienie. Dolegliwości reumatyczne w niektórych przypadkach bywają tak dotkliwe, że chorzy nie mogą normalnie funkcjonować. Niestety przy niektórych chorobach reumatycznych dochodzi do trwałej deformacji zaatakowanych miejsc.
Diagnostyka reumatyzmu
wymaga konsultacji z właściwym specjalistą, w tym przypadku reumatologiem – zauważa lek. med. Monika Kołodziej. Pomocne mogą okazać się także badania laboratoryjne (moczu i krwi), RTG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.
Jakie są przyczyny reumatyzmu
Na pojawienie się i rozwój reumatyzmu wpływać mogą różne czynniki – zewnętrze, środowiskowe, ale także genetyczne. Nierzadko przyczynę chorób reumatycznych stanowią nieprawidłowe reakcje autoimmunologiczne organizmu. Bóle reumatyczne kończyn mogą nasilać się pod wpływem pogody – jednakże zależność ta nie jest aż tak silna, jak się potocznie sądzi.
Leczenie reumatyzmu
Nawet jeśli reumatyzm spowodował poważne zmiany w organizmie, należy robić wszystko, by choroba ta nie postępowała i wróciła dawna sprawność. Zmiany degeneracyjne w stawach można spowolnić i leczyć – dlatego jeśli zauważamy u siebie objawy mogące wskazywać na tę chorobę, z pewnością warto zgłosić się na konsultację do specjalisty reumatologa.
Przydatna w leczeniu bądź łagodzeniu objawów reumatyzmu jest także fizjoterapia. Dzięki niej można powstrzymać postęp choroby, a nawet przywrócić pewne funkcje ruchowe uszkodzonych stawów – dodaje mgr Kamil Gala, fizjoterapeuta z poradni rehabilitacyjnej przychodni CM Medhouse w Jastrzębiu-Zdroju.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze