środa, 20 listopada 2024

imieniny: Anatola, Rafała, Edmunda

RSS

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu

20.01.2022 11:54 | 3 komentarze | ska

Podczas ostatniego posiedzenia sejmu posłowie pochylili się nad zmianami w prawie oświatowym. Nowela wprowadza m.in. większe uprawnienia dla kuratorów oświaty i reguluje kwestię nauczania zdalnego. Zmiany ustawy budziły kontrowersje wśród nauczycieli oraz obawy o możliwość odwoływania dyrektorów szkół bez wypowiedzenia umowy. Jak głosowali posłowie z naszego regionu?

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie Lex Czarnek? Teraz decyzja po stronie Senatu

Nowelizacja prawa oświatowego od początku budziła kontrowersje. Opozycja sugerowała, że zmiany (nazwane Lex Czarnek od nazwiska ministra edukacji Przemysłwa Czarnka) mają zostać wprowadzone m.in. po to, aby kurator oświaty otrzymał możliwość usunięcia ze stanowiska niewygodnego dyrektora, jeśli ten nie zastosuje się do zaleceń kuratorium. Do tej pory o zmianach na stanowisku dyrektorów decydował wyłącznie organ prowadzący – czyli najczęściej gmina lub powiat. Teraz taka zmiana będzie mogła nastąpić nawet bez zgody organu prowadzącego. 

- Budzi to obawy, że odwołanie dyrektora może nastąpić z dowolnego powodu. Jednocześnie odbiera się uprawnienia organom prowadzącym, bo nawet gdy nie ma ich zgody, nastąpi zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Tak znacząca ingerencja w proces prowadzenia szkoły nie znajduje wystarczającego uzasadnienia – mówił Mirosław Wróblewski, dyrektor zespołu prawa konstytucyjnego międzynarodowego i europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Samorządowcy zaś uznają pozbawienie ich decyzji o odwoływaniu dyrektorów w szczególnych sytuacjach za kolejny dowód braku zaufania ze strony rządzących.

Ustawa reguluje także kwestie nauczania zdalnego, co z kolei było postulowane przez środowisko oświatowe. Teraz po dwóch dniach zawieszenia zajęć w szkole obligatoryjnie będzie wprowadzane nauczanie zdalne, ale niekoniecznie w formie zajęć online. Będą mogły to być np. prace domowe zadane przez nauczyciela. 

"Niweczą 30-letni dorobek polskiej szkoły"

Przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego zwrócili się do prezydenta RP z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w prawie oświatowym, podkreślając, że niektóre z przyjętych zapisów burzą podstawy polskiej edukacji. - Natomiast do Senatorów zwróciliśmy się z wnioskiem o odrzucenie tej ustawy – informują przedstawiciele ZNM. 

- Komisja Senacka przyjęła wniosek o odrzucenie w całości Lex Czarnek - informuje wiceprezes zarządu głównego ZNP Krzysztof Baszczyński.

„Przyjęte zmiany naruszają zakres ustrojowego podziału kompetencji organów prowadzących szkoły i wykraczają zdecydowanie poza kompetencje kuratora oświaty jako organu nadzoru pedagogicznego. Niweczą 30-letni dorobek demokratycznej polskiej szkoły, niszczą jej autonomię i służą zastraszeniu dyrektorów, rad pedagogicznych i całego środowiska oświatowego” - czytamy w stanowisku zarządu ZNP. 

Jak głosowali nasi posłowie w sprawie zmian w oświacie?

Za:  Adam Gawęda, Teresa Glenc, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha, Michał Woś

Przeciw: Krzystof Gadowski, Gabriela Lenartowicz, Maciej Kopiec, Marek Krząkała

Dzisiaj, tj. 20 stycznia zmiany w prawie oświatowym będą procedowane w komisjach Senatu. 

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

Marek Krząkała

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.