Niedziela, 22 grudnia 2024

imieniny: Honoraty, Zenona, Franciszki

RSS

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów

12.01.2022 06:00 | 0 komentarzy | apa
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 15:02

Przepytaliśmy organizacje pozarządowe działające na terenie powiatu wodzisławskiego. Sprawdź, jakie mają plany na wydarzenia lub działania w nadchodzącym roku, czego udało się im dokonać w 2021 roku oraz czego by sobie życzyli na nadchodzące miesiące. Tym razem odpowiada Marek Wystyrk ze Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów. 

Co przyniesie Nowy Rok? 3 pytania do Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów
Na zdjęciu Marek Wystyrk, prezes Stowarzyszenia Moje Miasto z Rydułtów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jak zapowiada się Nowy Rok?

Marek Wystyrk: Jestem przekonany, że w 2022 roku nie będziemy realizowali mniej przedsięwzięć niż w 2021. Na pewno nadal będziemy kontynuować funkcjonowanie 3 klubów seniora, zorganizujemy kolejną, już 2-gą, edycję Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego. Chcemy, aby to była impreza cykliczna, która będzie wyróżniała Rydułtowy. Kontynuować będziemy działalność grupy PIKOTKI, a także chórów Cecylia i Lira. Chcemy również uruchomić kolejną Akademię Aktywnego Rydułtowika – edycja 2022. Liczymy na to, że tak jak w 2021 roku, uda nam się pozyskać środki z nowego rządowego programu AKTYWNI+ i uruchomimy pełną parą Rydułtowską Akademię Aktywnego Seniora 60+. 

Chcemy w 2022 roku zakończyć inicjatywę lokalną, polegającą na zagospodarowaniu części Malachitowej Wyspy pod kątem utworzenia miejsca do rekreacji i grillowania. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy naszego miasta zyskają nowe miejsce do spędzania wolnego czasu. W 2022 roku chcielibyśmy uruchomić, a w zasadzie rozpocząć na dobre kontynuację zapoczątkowanych działań grupy „Biegamy Pomagamy”. To właśnie dzięki tej inicjatywie i szerokiej współpracy z grupami biegowymi, a także różnymi instytucjami publicznymi udało nam się w 2021 zebrać pokaźną sumę na rehabilitację młodego mieszkańca Rydułtów – Irka Niedzieli. Chcemy promować aktywność fizyczną a jednocześnie pomagać innym, którzy tej pomocy potrzebują.

Mam nadzieję, że w 2022 roku wybiegamy „Szlachetną Paczkę” dla jakieś potrzebującej rodziny z Rydułtów albo podejmiemy też inne inicjatywy charytatywne.

To na razie plany, które nakreśliliśmy sobie jako zarząd stowarzyszenia. Myślę, że w trakcie roku powstaną jeszcze jakieś nowe inicjatywy w które się zaangażujemy. Rok 2022 jest też dla naszej organizacji bardzo ważny gdyż właśnie w lutym br. będziemy obchodzić 15-lecie Stowarzyszenia MOJE MIASTO. Zastanawiamy się jeszcze jak uczcimy nasz jubileusz. Zapewne w jakiś aktywny sposób.  

 - Czy mijający rok był lepszy od poprzedniego? Czego udało się dokonać Państwa organizacji w 2021 roku?

- Rok 2021 był na pewno trochę lepszy od 2020, bo nauczyliśmy się już żyć w innej rzeczywistości, rzeczywistości pandemicznej. Jako organizacja realizująca co roku około 7-8 różnych projektów w 2020 roku stanęliśmy w obliczu totalnego zastoju spowodowanego wprowadzonym lockdownem. Zresztą myślę, że to było dla wszystkich szokiem. Nie tylko dla naszej organizacji. W minionym roku było inaczej. Zaplanowaliśmy i realizowaliśmy nasze działania w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać korzystny okres poza wprowadzonymi restrykcjami. Oceniam, że 2021 był dla nas bardzo dobrym rokiem gdyż udało nam się zrealizować wszystkie przedsięwzięcia i projekty. Zrealizowaliśmy po raz pierwszy nowe projekty takie jak: RAAS60+ w ramach Programu AKTYWNI+ oraz Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Rydułtowy 2021 i Akademię Aktywnego Rydułtowika 2021. Ukierunkowaliśmy nasze działania nie tylko na seniorów, ale przede wszystkim dużą młodszą część społeczności naszego Miasta. To dla nas bardzo ważne, bo wielokrotnie spotykamy się z opinią, że bardzo dużo robimy, ale głównie pod seniorów. Udało nam się to zmienić. W 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z nowymi grupami nieformalnymi takimi jak „Aktywni Rydułtowy” czy „Little Ultra Runster” w obszarze aktywizacji sportowej jak i działalności charytatywnej. W tych grupach zrzeszeni są ludzie młodsi niż 60+ dlatego tym bardziej dla nas ważna jest ta współpracy, bo dzięki niej wspieramy i angażujemy się w aktywizację ludzi młodych.   

- Czego można Państwu życzyć w Nowym Roku 2022 - czego byście sobie życzyli?

- Myślę, że najważniejsze, czego można życzyć to zdrowie i chęć do dalszego działania w tej trudnej rzeczywistości. Chcielibyśmy również, aby do naszej organizacji dołączyli nowi ludzie aktywni społecznie, którym nie jest obojętne, co się dzieje wokół nich. Jako stowarzyszenie MOJE MIASTO od 15-stu latu dajemy różne możliwości do aktywizacji społecznej. Chcemy, aby w naszych szeregach pojawiali się bardzo wartościowi i aktywni ludzie, dzięki którym będziemy mogli tworzyć nowe projekty i realizować przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej.