Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Powstanie Centrum Kultury w Kornowacu?

12.01.2022 07:00 | 1 komentarz | mad

Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna będą tworzyły Centrum Kultury w Kornowacu? Taki jest plan. Radni podjęli uchwałę intencyjną.

Powstanie Centrum Kultury w Kornowacu?
Gminna Biblioteka Publiczna w Kornowacu mieści się w Kobyli. Tutaj też znajduje się jedna z sal ośrodka kultury
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, organizator może dokonać połączenia instytucji kultury, w tym instytucji kultury prowadzących działalność w różnych formach. Stosownie do art. 19. ustawy połączenie instytucji kultury polega na utworzeniu jednej instytucji, w której skład wchodzą pracownicy i mienie należące do instytucji podlegających połączeniu.

Natomiast art. 13 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach stanowią, że organizator zobowiązany jest na 6 miesięcy przed dniem wydania aktu o połączeniu, podziale lub likwidacji biblioteki podać do publicznej wiadomości informację o swoim zamiarze wraz z uzasadnieniem i może dokonać połączenia biblioteki z inną instytucją kultury, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań.

Efektywniejsze wykonywanie zadań

- Zamiar utworzenia Centrum Kultury w Kornowacu poprzez połączenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Kornowacu związany jest z dążeniem do bardziej efektywnego wykonywania zadań gminy w zaspokajaniu potrzeb wspólnoty samorządowej w sferze kultury, a także uproszczenia struktur zarządzania w zakresie organizowania działalności kulturalnej z uwzględnieniem potrzeb czytelniczych i edukacyjnych - zapisano w uchwale przyjętej przez radnych.

Rajcy wskazują, że argumentem przemawiającym za połączeniem obu instytucji jest fakt, że obie instytucje mają swoje siedziby w tym samym budynku. - Połączenie Gminnego Ośrodka Kultury w Kornowacu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Kornowacu jest w pełni uzasadnione merytorycznie i ekonomicznie Ponadto wiele działań Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej opartych jest na współpracy z tymi samymi instytucjami: szkołami podstawowymi, jednostkami OSP, KGW i innymi działającymi na terenie Gminy - podkreślono.

Ma być lepiej

Wyjaśniono, że w wyniku połączenia obu instytucji nie ulegnie obniżeniu jakość świadczonych usług, zaś będzie można bardziej efektywnie wykonywać zadania Gminy Kornowac w sferze kultury oraz upowszechniania wiedzy i zaspokajania potrzeb w zakresie czytelnictwa. Stwierdzono, że połączenie pozwoli na elastyczne i efektywne wykorzystanie zasobów materialnych obu instytucji oraz umożliwi sprawniejszą organizację pracy.

- Stworzenie na bazie istniejącej struktury zatrudnienia jednej placówki, pozwoli wypracować wspólną politykę rozwoju kultury na terenie gminy. Podjęte działania wpłyną na lepsze organizowanie działalności kulturalnej oraz zapewnią lepszy poziom usług i imprez organizowanych na terenie gminy - czytamy w dalszej części uchwały.

Utworzenie jednej instytucji zapewni, jak podkreślili radni, koordynację podejmowanych działań w obszarze kultury, przy pełnym wykorzystaniu potencjału kadrowego i bazy materiałowej. Połączenie umożliwi zaplanowanie pracy rocznej jako jednej instytucji, przy realizacji jednego budżetu dającego niższe koszty operacyjne i możliwość dokładniejszego nadzoru.

- Połączenie powyższych instytucji nie spowoduje żadnego uszczerbku w wykonywaniu zadań realizowanych obecnie przez Gminny Ośrodek Kultury w Kornowacu jak i Gminną Bibliotekę Publiczną w Kornowacu, gdyż podjęte przez organizatora działania nie spowodują zmniejszenia liczba pracowników merytorycznych odpowiedzialnych za realizację tych działań - oddano. Zapewniono, że zostaną zachowane wymagania organizacyjne określone ustawą o bibliotekach, w powiązaniu z ustawą o organizowaniu prowadzenia działalności kulturalnej. - Gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa, zaspokajania potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, samokształceniowych, udostępnienia zbiorów na miejscu, wypożyczania na zewnątrz, pośredniczenia w wymianie międzybibliotecznej oraz prowadzenia działalności informacyjnej będzie utrzymane i zapewnione na dotychczasowym wysokim poziomie przy profesjonalnej obsłudze administracyjnej - podsumowano.