środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Pszów: Kradzieże sklepowe, kolizje i narkotyki - najczęstsze przewinienia od lipca do października 2021

06.01.2022 14:34 | 1 komentarz | ska

Komendant Komisariatu Policji w Pszowie podinsp. Jacek Żydek już jakiś czas temu zapowiedział przekazywanie mieszkańcom zestawień na temat najczęstszych przewinień oraz zagrożeń na terenie miasta. Jak obiecał, tak zrobił, przedstawiając sprawozdanie z ostatnich miesięcy. - Lokalna społeczność zna swoją okolicę, mieszkańców i ma prawo być na bieżąco informowana o tym, co się działo w najbliższym miejscu zamieszkania. Zatem jako Komendant Komisariatu Policji w Pszowie, chciałbym cyklicznie przekazywać czytelnikom krótkie podsumowanie kończącego się okresu - podkreśla podinsp. Jacek Żydek. 

Pszów: Kradzieże sklepowe, kolizje i narkotyki - najczęstsze przewinienia od lipca do października 2021
Podinsp. Jacek Żydek zebrał dla mieszkańców Pszowa najważniejsze informacje i ostrzeżenia. fot. UM Pszów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pszów: Kradzieże sklepowe, kolizje i narkotyki - najczęstsze przewinienia od lipca do października 2021

Jak wyglądała statystyka policyjna od 1 lipca do 31 października 2021? - We wskazanym okresie, w naszym mieście odnotowano 53 przestępstwa oraz 104 wykroczenia (z czego 45 kradzieży, w zdecydowanej większości – sklepowych). W zakresie ruchu drogowego odnotowano 2 wypadki, oraz 3 kolizje. Najczęstszą przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Na terenie Pszowa zatrzymano 9 kierowców pojazdów pod wpływem alkoholu. Do komisariatu wpłynęły karty zgłoszeń z Krajowej Mapy Zagrożenia Bezpieczeństwa, w większości dotyczyły spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych - informuje komendant. 

W podanym okresie policjanci z komisariatu w Pszowie przeprowadzili 559 interwencji domowych i w miejscach publicznych, zatrzymali 17 osób na „gorącym uczynku” popełnienia przestępstwa oraz ujawnili 5 przypadków posiadania środków narkotycznych przez mieszkańców Pszowa zabezpieczając prawie 140 gramów niedozwolonych substancji.

Przydatne narzędzia

Policjanci starają się być tam, gdzie jest największe zagrożenie, a więc okolice rynku, dworca autobusowego i osiedli.

- Otrzymujemy zgłoszenia telefoniczne oraz poprzez numer alarmowy 112. W tym miejscu chciałbym spopularyzować stronę „Ślaski Dzielnicowy” i „Policja Śląska”. Są to aplikacje dostępne przez stronę internetową oraz na urządzenia mobilne. Wchodząc na nie, każdy obywatel może lepiej poznać swego dzielnicowego komunikować się z nim, a w konsekwencji wpływać na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy - wyjaśnia podinsp. Jacek Żydek. 

Uważaj na złodziei w internecie

W cyfrowej przestrzeni załatwiamy wiele spraw: robimy zakupy, przelewy, uzyskujemy informacje o podstawowych sprawach codziennych, komunikujemy się, chwalimy się wakacjami czy wyjazdami. Rejestrujemy się podając swoje dane, a następnie logujemy do kont klikając podsuwane ikonki.

- Pamiętajmy o kilku najważniejszych zasadach cyberbezpieczeństwa. Nie instalujmy nieznanego oprogramowania na telefonie lub komputerze, tylko dlatego, że na ekranie pojawia się informacja o korzyściach z tej instalacji. Oszuści bez naszej wiedzy mogą zainstalować program do monitorowania naszej aktywności i uzyskania haseł do naszych kont. Pobierajmy programy z bezpiecznych i znanych stron. Nie podajemy numerów kont, PIN-ów i haseł telefonicznie osobie, która przedstawia się nam jako pracownik banku, gdzie mamy konto osobiste. Pracownicy banku nigdy nie chcą od nas takich informacji. Sprawdzajmy korzystanie z linków do płatności zawartych w sms lub e-mailach. Bezpieczniej korzystać z wypróbowanej aplikacji banku. Przestępcy monitorują internet i reagują na naszą aktywność poprzez podsyłanie aplikacji przekierowujących na strony, dzięki którym mogą mieć dostęp do naszych oszczędności. Tu najczęściej wykorzystują strony wyglądem mocno przypominające oryginalne strony bankowe - podkreśla komendant, i dodaje:

- Internet pomaga w wielu życiowych sprawach, dzięki niemu załatwimy w zasadzie wszystko, bez wychodzenia z domu. To jest styl życia i normalność, a sądzę że będzie jeszcze lepiej. Niemniej jednak apeluję o dużo ostrożności.

Maseczki to obowiązek

Szef pszowskiego komisariatu przypomina także o obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, z uwagi na zagrożenie koronawirusem. Policjanci kontrolują miejsca publiczne i reagują na brak maseczki, co jest wykroczeniem i można na osobę nałożyć mandat karny. Dbajmy o siebie i innych.