Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Młoda raciborzanka podtruła się tlenkiem węgla

04.01.2022 10:22 | 0 komentarzy | żet

Kobieta straciła przytomność. Na miejsce wezwano strażaków, którzy stwierdzieli obecność śmiertelnie groźnego czadu w powietrzu.

Młoda raciborzanka podtruła się tlenkiem węgla
Strażacy ewakuowali pięć osób z bloku przy ul. Spółdzielczej w Raciborzu. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czad w bloku przy ulicy Spółdzielczej w Raciborzu

Do zdarzenia doszło w budynku wielorodzinnym przy ul. Spółdzielczej w Raciborzu 3 stycznia, kilka minut przed 17.00. Strażacy odebrali zgłoszenie o nieprzytomnej kobiecie. Zawodowcy z Raciborza udali się na miejsce, gdzie potwierdzili obecność czadu w powietrzu.

- Ewakuowano pięć osób - mówi Nowinom kpt. Mateusz Wyrba, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Raciborzu.

W międzyczasie kobieta w wieku około 30 lat odzyskała przytomność. Strażacy przekazali ją pod opiekę ratowników medycznych. Prawdopodobnie przyczyną uwolnienia się tlenku węgla była wada junkersa.

To nie był spokojny dzień

Tego samego dnia strażacy odnotowali jeszcze pięć interwencji:


Zatrucie tlenkiem węgla - jak rozpoznać objawy?

Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. Czad wiąże się z hemoglobiną i blokuje dopływ tlenu do organizmu. Najczęstsze objawy zatrucia tlenkiem węgla to: przyspieszenie akcji serca, szybki i nieregularny oddech, trudność oddychania, zaburzenia orientacji, zawroty i ból głowy, duszności, oszołomienie, osłabienie, znużenie, nudności, wymioty, senność.

Jak uniknąć zatrucia czadem?

Aby zmniejszyć lub całkowicie usunąć prawdopodobieństwo zatrucia czadem, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • sprawdź ciąg powietrza w pomieszczeniach - przyłóż kartkę papieru do kratki wentylacyjnej, jeśli ciąg jest prawidłowy, kartka "przyklei się" do otworu wentylacyjnego,
  • zamontuj czujnik tlenku węgla,
  • jeśli korzystasz z piecyka gazowego, sprawdzaj szczelność przewodu spalinowego (jeśli czujesz zapach gazu, powiadom administratora i służby gazowe),
  • zarządca lub właściciel nieruchomości powinien co najmniej raz w roku przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych (jeśli tego nie robi, upomnij się o to),
  • korzystaj z mikrowentylacji okien i drzwi,
  • nie używaj kuchenki gazowej ani piekarnika do ogrzewania domu,
  • przenośnych kuchenek używaj tylko na zewnątrz,
  • nie uruchamiaj agregatu prądotwórczego w zamkniętej przestrzeni (np. piwnica, garaż)
  • jeśli masz kominek - utrzymuj go w dobrym stanie (co roku czyść komin i przewód kominowy).

Jak udzielić pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że w pomieszczeniu znajdują się poszkodowani, natychmiast wezwij specjalistyczną pomoc. Wstrzymaj oddech przed przekroczeniem progu pomieszczenia, w którym podejrzewasz obecność tlenku węgla.

Otwórz drzwi i okna, aby usunąć truciznę z domu. Zapewnij poszkodowanych dostęp do świeżego powietrza.

Sprawdź, czy poszkodowany oddycha. Jeśli nie, zadzwoń na 112 i rozpocznij reanimację, jeśli tak - zadzwoń na 112 i oczekuj na przyjazd służb.