środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Od 1 lutego ważność certyfikatów covidowych skrócona do 9 miesięcy

03.01.2022 11:23 | 4 komentarze | mad

Od lutego 2022 r. ważność Unijnych Certyfikatów COVID (UCC) wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń. Minister zdrowia wydał komunikat w tej sprawie. Nowe wytyczne zostały przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej.

Od 1 lutego ważność certyfikatów covidowych skrócona do 9 miesięcy
Minister Zdrowia komunikatem poinformował o zmianach w sposobie wystawiania Unijnego Certyfikatu Covid (UCC) dla osób zaszczepionych. Na zdjęciu minister Adam Niedzielski (fot. Ministerstwo Zdrowia)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

"Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń" – wynika z komunikatu. 

Zmiany dotyczą również skrócenia ważności certyfikatów UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciw COVID-19 w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca.

Resort przypomniał, że od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie również skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową. Dla dawki przypominającej data ta również zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką przypominającą.

Ministerstwo przypomniało, że celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej.

Certyfikat można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć je stale przy sobie w aplikacji moje IKP.

"Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich przypadkach pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i otrzymać wydrukowany UCC" – podał resort.(PAP)