Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Mieszkańcy chcą precyzyjniej wiedzieć czym oddychają

02.01.2022 10:40 | 7 komentarzy | juk

Na terenie Śląska znajduje się 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych nadzorowanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Z kolei jeden z naszych czytelników pyta, dlaczego czujnika jakości powietrza nie ma w sercu Wodzisławia Śl.

Mieszkańcy chcą precyzyjniej wiedzieć czym oddychają
Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach uważa, że nie ma potrzeby montowania na każdym kroku stacji pomiarowych, ponieważ jeżeli są wysokie stężenia pyłów, to występują one praktycznie na terenie całego Śląsku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wraz z pojawieniem się niskich temperatur co roku pojawia się ten sam problem - smog. W efekcie jakość powietrza w wielu polskich miejscowościach jest w opłakanym stanie. Także w Wodzisławiu Śl. w trakcie ostatnich dni nie była ona najlepsza. Jeden z naszych czytelników jest zdania, że na terenie miasta powinno być więcej stacji pomiarowych jakości powietrza.

Pytania o większą liczbę czujników

- Za nami kolejne dni ze smogiem - przekazywał nam kilka dni temu jeden z naszych czytelników. - W okolicy rynku w Wodzisławiu Śl. śmierdziało bardzo mocno, ale żadnego czujnika w tej okolicy nie ma - dodał. Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że mieszkańcy chcieliby wiedzieć, kiedy lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie, gdy smog na pewno będzie się pojawiał na terenie miasta. - Dlaczego nie ma żadnego czujnika w sercu miasta np. w pobliżu rynku lub gdzieś w kierunku osiedli Nowego Miasta i dworca PKP? - dopytywał nas.

Ile jest stacji na terenie miasta?

Wątpliwości i pytania naszego czytelnika przekazaliśmy urzędnikom wodzisławskiego magistratu. Jak wyjaśnia nam główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta Klaudia Bartkowiak, na terenie miasta funkcjonuje przede wszystkim stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, która zlokalizowana jest przy ul. Gałczyńskiego. - To stacja ukazująca tło miejskie - podkreśla Bartkowiak. - Dokonuje ona pomiarów w sposób ciągły następujących parametrów: pył zawieszony PM 10, dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu, tlenki azotu i ozon. I ten właśnie prowadzony w mieście monitoring jakości powietrza działa w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska - dodaje. Ponadto główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta zwraca uwagę, że na terenie miasta funkcjonują także dodatkowo mniejsze stacje pomiarowe. Ulokowane są we wszystkich 9 dzielnicach Wodzisławia Śl. - Mają one jednak charakter wyłącznie poglądowy i edukacyjny - podkreśla Klaudia Bartkowiak.

Z czego wynika zła jakość powietrza?

W trakcie jednej z ostatnich sesji powiatu wodzisławskiego Andrzej Szczygieł z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach podkreślił, że główną przyczynę złej jakości powietrza jest niska emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych. – Spotykam się na wielu spotkaniach z samorządowcami, którzy twierdzą, że to niemożliwe, aby to piece domowe tak zatruwały powietrze, ale tak właśnie jest – podkreślał Andrzej Szczygieł. Zwrócił uwagę, że monitoring ochrony środowiska na Śląsku jest mocno rozbudowany. Składa się z 19 stacji automatycznych i 26 stanowisk manualnych. Andrzej Szczygieł wyjaśnił także, że nie ma potrzeby montowania na każdym kroku stacji pomiarowych, ponieważ jeżeli są wysokie stężenia pyłów, to występują one praktycznie na terenie całego Śląsku i na odwrót: jeżeli jakość powietrza jest dobra, to również występuje ona na całym województwie.