Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Nowe możliwości leczenia zaburzeń rytmu serca w jastrzębskim szpitalu

20.12.2021 22:05 | 0 komentarzy | AgaKa

W sobotę, 18 grudnia w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju po raz pierwszy przeprowadzono zabieg ablacji. Operatorami byli lek. Gracjan Pytel, specjalista kardiolog z Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz dr n. med. Grzegorz Mencel - specjalista w dziedzinie kardiologii WSS Nr 2. Pacjentem był 64 – letni mężczyzna, który cierpiał napadowe migotanie przedsionków.

Nowe możliwości leczenia zaburzeń rytmu serca w jastrzębskim szpitalu
Lek. Gracjan Pytel oraz dr n. med. Grzegorz Mencel
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ablacja... czyli co?

Ablacja oznacza zniszczenie, a ablacja zaburzeń rytmu serca to zniszczenie podłoża zaburzeń rytmu w sercu. Arytmia to dolegliwość, którą cechuje przyśpieszenie, zwolnienie czy nieregularność w funkcjonowaniu serca. U niektórych pacjentów przebiega zupełnie bezobjawowo, natomiast u innych bywa stanem zagrażającym życiu. Zabieg ablacji ma na celu wytworzenie w sercu drobnych blizn, które mają zatrzymać przewodzenie nieprawidłowych sygnałów elektrycznych. Sygnały te powodują nieregularne bicie serca. W niektórych arytmiach skuteczność tego zabiegu przekracza 90 proc. Dodatkowo są to zabiegi krótkie i niewymagające długiej hospitalizacji, a bardzo często dające pełne wyleczenie pacjenta.

- Najczęściej występującym zaburzeniem rytmu serca jest migotanie przedsionków. Jedną z metod leczenia jest ablacja przezskórna. Stanowi uznaną alternatywę dla przewlekłego leczenia farmakologicznego i jest bardziej skuteczna. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Przez nakłucie skóry w pachwinie wprowadza się cewniki przezżylnie, a następnie do serca. W sercu odnajdujemy miejsce, które generuje zaburzenia rytmu i je niszczymy – mówi Henryk Sobocik, lekarz zarządzający Oddziałem Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. - Planujemy również w najbliższej przyszłości implantacje kardiowerterów-defibrylatorów.  Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów, dlatego nasz oddział stara się mocno wychodzić naprzeciw tym statystykom i uruchamia nowe możliwości diagnostyki i leczenia pacjentów” - podsumowuje Sobocik.