Niedziela, 17 listopada 2024

imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety

RSS

Pół tysiąca choinek dla honorowych dawców krwi. Akcja Choinka dla życia w Raciborzu

16.12.2021 14:39 | 0 komentarzy | ma.w

To piękna akcja, bo do domów dawców trafią choinki z naszych lasów. Choinki pachnące lasem. Patrząc na choinkę i chłonąc jej zapach, będą pamiętali, że darują rzecz najcenniejszą, czyli życie - mówił 16 grudnia pod RCKiK w Raciborzu nadleśniczy Witold Witosza. Dyrektor centrum krwiodawstwa Gizela Kowol podkreślała, że odzew na akcję mile zaskakuje.

Pół tysiąca choinek dla honorowych dawców krwi. Akcja Choinka dla życia w Raciborzu
Od prawej: Marek Tomasiak podleśniczy, Wojciech Ćwikła stażysta, Marcin Mordel podleśniczy. Panowie z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie rozdawali krwiodawcom choinki i sadzonki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przed rokiem podobne przedsięwzięcie zorganizowało biuro poselskie Michała Wosia w Raciborzu. Ówczesną lokalność pomysłu zastąpiła w 2021 roku akcja ogólnopolska. Zorganizowano ją na 8 dni przed świętami Bożego Narodzenia. Gdy dziennikarze przyszli na briefing prasowy o godz. 11 już ponad 200 drzewek trafiło do nowych właścicieli.

Sadzonka na pocieszenie

Od zasadzenia nasiona czuwali nad choinkami leśnicy z Rud. Drzewka rosły w gospodarstwie szkółkarskim w Nędzy, jak powiedział nadleśniczy Witosza - jednej z najnowocześniejszych szkółek w Polsce.

Nikt z chcących oddać krew nie odchodził spod centrum z pustymi rękami. Kto nie kwalifikował się 16 grudnia do oddania krwi czy osocza dostawał na pocieszenie sadzonkę sosny lub świerku.

- Wiem, że w dobie pandemii są trudności z dostarczeniem krwi. Cieszę się, że temat podjął ponownie wiceminiter i poseł Michał Woś. Teraz nasze choinki będą uświetniać bożonarodzeniowy nastrój w śląskich domach. Oby ta akcja pobudziła szlachetność na cały rok - życzył pod RCKiK W. Witosza.

Ślązacy się podzielą

Dyrektor placówki Gizela Kowol podkreśliła, że na śląskiej ziemi Ślązacy czują potrzebę dzielenia się z drugą osobą. - Jesteśmy mile zaskoczeni odzewem, a on się powtarza, bo społeczeństwo regionu aktywnie odpowiada na nasze apele - zaznaczyła.

Dla G. Kowol choinka jest symbolem nadziei i oczekiwania, a także symbolem życia i płodności.

W Raciborzu i oddziałach terenowych chcą rozdać ponad 400 choinek. - Upomnieliśmy się już o więcej - uśmiechała się pani dyrektor.

Nie tylko leśnicy pomagają krwiodawstwu. Górnicy z JSW regularnie oddają krew. - Kto jak nie oni? Mamy tam przeogromny odzew. Na służby mundurowe też możemy liczyć kiedy tylko potrzebujemy krwi, osocza, płytek krwi. Całe tutejsze społeczeństwo czuje potrzebę pomagania, ratowania w swoich sercach - stwierdziła Gizela Kowol.

Ogromne zapotrzebowanie

Centrum krwiodawstwa od dwóch lat działa w warunkach pandemicznych. Latem szczególnie cierpi na niedobry w zasobach krwi. Jak jest zimą?

- Te okresy braku krwi się zmieniają w pandemii. W tych warunkach nie wiemy, co następny dzień przyniesie. Latem nasi stali dawcy wyjeżdżają, a na drogach dochodzi do znacznej liczby wypadków. Zima jest także okresem ogromnego zapotrzebowania. Krwi w szpitalach potrzeba każdego dnia. Po miesiącach odkładania przeprowadzane są zabiegi. Tymczasem nasi dawcy nie zawsze mogą oddać krew, bo np. przeszli COVID-19 - tłumaczyła dyrektor Kowol.

Mundurowi i orkiestra

W RCKiK rozmawialiśmy także z Beatą Wysoczańską-Skroban - kierownikiem działu dawców i pobierania.

- Ta akcja jest przeogromna i taki daje korzyści. Dla nas to również akcja podziękowania dla naszych wspaniałych dawców. Początkowo myśleliśmy, aby do centrum i terenowych oddziałów trafiło po 100 drzewek, ale dziś wiemy, że to za mało. Dzień wcześniej dawcy rejestrowali się on-line, a nie tylko oni mogli oddawać krew - zaznaczyła pani kierownik.

W centrum już myślą o kolejnych akcjach. Między 10 a 15 stycznia planowane jest zaproszenie do oddawani krwi przez służby mundurowe. 30 stycznia RCKiK włączy się w WOŚP.

- Zainspirowali nas leśnicy, którzy już deklarują, że przyjadą. Oni dziś od 6 rano ładowali i przekazywali choinki - stwierdziła B. Wysoczańska-Skroban.

Duma z bycia leśnikiem

Nadleśniczy Witold Witosza sam jest krwiodawcą i cieszy się, że to Lasy Państwowej wspierają akcję Choinka dla życia. - Krew to szczególny dar i pomysł z dyrekcji generalnej, żeby połączyć święta z najcenniejszym darem, sprawia, że czuję się dumny, że jestem leśnikiem - podkreślił w wypowiedzi dla nowiny.pl.

W sezonie przedświątecznym nadleśnictwo sprzedaje około 1000 choinek. Tymczasem dla samego krwiodawstwa przekaż nich prawie pół tysiąca. - Odzew społeczny robi wrażenie. Początkowo mówiliśmy o 50 sztukach na każdy oddział, a już o 9 rano było wiadomo, że trzeba dowieźć więcej. Taka szlachetność myślę jest możliwa tylko na Śląsku - podsumował nadleśniczy.

Na ostatni guzik

Dyrektor biura poselskiego Michała Wosia - Szymon Szrot przypomniał, że w 2020 roku tylko siłami biura i RCKiK rozdawano drzewka na święta. - Skala była znacznie mniejsza niż w tym roku. Teraz to inicjatywa podjęta w cały kraj - podkreślił.

Szrot był pod wrażeniem organizacji przedsięwzięcia ze strony RCKiK. - Wszystko zapięte na ostatni guzik. Jest profesjonalnie. Ważne, że każdy, kto przyjdzie, nie wyjdzie bez drzewka czy sadzonki - zauważył.

Dyrektor biura wie, że wciąż jest za mało dawców wobec potrzeb krwiodawstwa. - Te akcje pomagają. Honorowych dawców nie trzeba przekonywać, ale pozyskiwanie nowych - to wyzwanie - podsumował S. Szrot.