Młodzieżowa Rada Miejska wraca do Radlina
Młodzi radlinianie zyskają nowe możliwości. Ci, którzy chcą angażować się w życie miasta, będą mogli zostać…radnymi. Nie będą musieli czekać aż skończą 18 lat i do najbliższych wyborów samorządowych. W Radlinie zostanie bowiem reaktywowana Młodzieżowa Rada Miejska.
Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej w Radlinie poprzez uchwałę została powołana do życia Młodzieżowa Rada Miejska. Włodarze miasta mają nadzieję, że młodzież chętnie zaangażuje się w jej tworzenie i funkcjonowanie a ich pomysłu i inicjatywy wzbogacą lokalny samorząd. Zapytaliśmy naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Małgorzatę Mokrosz o to, w jaki sposób MRM będzie funkcjonowała.
Młodzieżowa Rada będzie obradowała na sesjach, które w miarę potrzeby będą zwoływane przez przewodniczącego, ale nie rzadziej niż raz na kwartał. Podczas pierwszej sesji - inauguracyjnej - młodzi radni złożą uroczyste ślubowanie - powiedziała M. Mokrosz.
Co to jest Młodzieżowa Rada Miejska?
To sposób na zachęcanie młodzieży do aktywnego i systematycznego podejmowania działań obywatelskich w swojej społeczności. Najważniejszym celem Młodzieżowej rady Miejskiej jest zwiększenie zainteresowania i zaangażowania młodych ludzi w publiczne lokalne sprawy. - Bardzo liczymy na inicjatywę młodzieży i ich pomysły, w których realizacji będziemy ich wspierać - powiedziała naczelnik wydziału edukacji i spraw społecznych Małgorzata Mokrosz. Członkowie MRM muszą być w wieku od 13 do 18 lat. W zamyśle, działania rady mają przyczyniać się do zainteresowania młodych ludzi sferą polityki na poziomie lokalnym, kształtowania umiejętności podejmowania działań na rzecz młodzieży w mieście, rozwijania dialogu między przedstawicielami lokalnych władz a młodzieżą, ale przede wszystkim, jak twierdzi M. Mokrosz, współpraca z młodzieżą w ramach MRM pozwoli włodarzom lepiej zrozumieć potrzeby uczniów i na nie odpowiadać, aby Radlin był dla nich miejscem dobrym do życia.
Kto będzie mógł należeć do Młodzieżowej Rady Miejskiej?
W skład MRM wchodzić będzie 16 radnych, którzy zostaną wybrani zgodnie z zasadami Ordynacji Wyborczej. Członkami rady mogą zostać uczniowie szkół, którzy są mieszkańcami Radlina i w roku wyborczym ukończą co najmniej 13 lat i nie więcej niż lat 18. - Informacja o wyborach będzie ogłoszona w szkołach, mamy nadzieję, że wybory odbędą się już w styczniu, a od lutego Młodzieżowa Rada Miejska zacznie działać. Informację o wyborach podamy z dwutygodniowym wyprzedzeniem - powiedziała nam M. Mokrosz. Dodała również, że wszyscy uczniowie będą zachęcani do kandydowania, wszyscy kandydaci zostaną przeszkoleni z tego, na czym polega prowadzenie kampanii wyborczej, będą odbywały się spotkania wyborcze, kandydaci rozwieszą swoje plakaty i rozdadzą ulotki informacyjne, a także będą mieli okazje do zaprezentowania swojego programu wyborczego.
Już od momentu przeszkolenia z zakresu prowadzenia kampanii wyborczej i procesu wyborczego, młodzi kandydaci na radnych wiele zyskają - przede wszystkim wiedzę, doświadczenie, a także możliwość poznania pracy samorządowca „od wewnątrz”. Liczymy na to, że komuś pomoże to w wyborze studiów i przyszłej pracy zawodowej - tłumaczyła M. Mokrosz.
Komentarze
3 komentarze
Pani naczelnik coś reaktywuje. Nie jest to oddolna inicjatywa. Robienie sztuki dla sztuki.... Nóż zostaje mieć nadzieję, że teraz ta MRM będzie coś mogła o przetrwa...
A może dlatego, że zgodnie z przepisami gminie podlegają tylko szkoły podstawowe? Zresztą na terenie Radlina innych nie ma (nie licząc branżowej zawodówki, podlegającej powiatowi).
Cel szlachetny, ale z artykułu wynika że radnym MRM mogą zostać uczniowie szkół podstawowych. Pytanie więc , dlaczego nie uczniowie innych szkół mieszkańcy Radlina w wieku 13-18. Pewnie dlatego że takimi nie można manipulować?