środa, 1 stycznia 2025

imieniny: Mieczysława, Mieszka, Masława

RSS

Zmiany w obrębie rynku w Wodzisławiu Śl. Mniej samochodów, więcej sztuki ulicznej

11.12.2021 13:00 | 5 komentarzy | juk

Żory mają Żorki, Wrocław krasnale, a Wodzisław Śl. chce się pochwalić drewnianym światem mikroskrzatów. Już niedługo jego elementy pojawią się w zabytkowych schodach, piwnicznych oknach czy w kamiennej podstawie latarni.

Zmiany w obrębie rynku w Wodzisławiu Śl. Mniej samochodów, więcej sztuki ulicznej
Do końca grudnia w okienku piwnicznym przy ul. Kubsza pojawi się kamienica skrzatów. Na zdjęciu (od prawej): prezydent Mieczysław Kieca, rzecznik prasowa urzędu Anna Szweda-Piguła i Rafał Wolny z Małego Drewnianego Domku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie od dziś wiadomo, że centrum Wodzisławia Śl. pustoszeje i wymiera. Kiedyś rynek wraz z przyległymi ulicami były wizytówką miasta, również handlową. Dziś handel w tym miejscu zamiera. Wszędzie puste witryny sklepowe z kartkami: "wynajmę" czy "sprzedam". Magistratu mając na celu przyciągnięcie wodzisławian na Stare Miasto, zamknęło środkową ulicę rynku oraz chce zamontować drewniane instalacji w jego obrębię.

Pierwszy krok

Jeszcze do niedawna zmotoryzowani mogli przejechać samochodem przez środkową ulicę rynku. Niejednokrotnie wtedy pojazdy lawirowały tam między spacerującymi mieszkańcami. Od końca października przez środkową ulicę nie da się już przejechać. Dlaczego? Zostały tam ustawione ogromne donice, które blokują wjazd i wyjazd. Ten ruch, za którym stoją urzędnicy wodzisławskiego magistratu miał na calu uspokojenie oraz ograniczenie ruchu samochodowego w obrębie płyty rynku. Jak wyjaśniała podczas listopadowego posiedzenia komisji promocji, sportu i rekreacji wodzisławskiej rady główny specjalista ds. komunikacji i promocji miasta Klaudia Bartkowiak, mieszkańcy wielokrotnie interweniowali u prezydenta o potrzebie wyłączenia rynku z ruchu kołowego m.in. ze względu na bezpieczeństwo przebywających tam osób. - To rozwiązanie sprawdziło nam się i spotkało się z pozytywnym odbiorem podczas organizacji wydarzenia DzieJesie(ń) Festiwal dlatego wdrożyliśmy je na stałe - argumentowała Bartkowiak.

Fragment drewnianej instalacji, która pojawi się w okienku piwnicznym przy ul. Kubsza.

Świat drewnianych mikroskrzatów

Kolejnym krokiem magistratu zmierzającym do ożywienia starówki to instalacja drewnianej sztuki ulicznej w wersji mikro. Jak przekazywała podczas komisji promocji, sportu i rekreacji Klaudia Bartkowiak, będą to niepowtarzalne i unikatowe na skalę europejską arcydzieła, którymi będzie mógł pochwalić się tylko i wyłącznie Wodzisław Śl. W efekcie w okienku piwnicznym przy ul. Kubsza pojawi się kamienica skrzatów, na skrzyżowaniu ulic Kubsza i Głowackiego wewnątrz cokołu latarni ulokowana zostanie pizzeria, przy ul. Konstancji zobaczymy skrzaty pracujące w kopalni, a na rynku w jednej z kamienic sypialnię skrzatów. Wszystkie instalacje mają zostać zamontowane do końca grudnia. Za realizacją przedsięwzięcia stoi firma Mały Drewniany Domek, która szerszemu gronu odbiorców zaprezentowała się podczas wspomnianego już wydarzenia DzieJesie(ń) Festiwal. Za instalacje 4 scenek rodzajowych wykonanych z drewna miasto zapłaciło 12 tys. zł brutto.

- Cieszę, że w końcu zaczęto pewne sugestie realizować - mówił radny Blazy.

Opinie radnych

Radni biorący udział w listopadowym posiedzeniu komisji promocji, sportu i rekreacji niezbyt przychylnym okiem spojrzeli na działania magistratu. - Jak postawione donice wpłyną na wygląd rynku? W skali od 1 do 10 oceniam je na 0,5 punktu - mówił radny Adam Kantor. Podobnego zdania był m.in. radny Mariusz Blazy. Wraz z radnym Łukaszem Chrzączem przypomniał, że o wdrażanych właśnie pomysłach mówiło się w przestrzeni miasta już od przynajmniej dwóch lat. - Cieszę, że w końcu zaczęto pewne sugestie realizować - mówił radny Blazy. - Trzymam kciuki, by inicjatywa z drewnianymi instalacjami wypaliła. Osobiście byłem i nadal jestem zwolennikiem żeliwnych bądź mosiężnych utopków, które z naszym miastem są związane za sprawą legend. Mam nadzieję, że wykonane z drewna elementy wytrzymają m.in. nasze warunki atmosferycznych - dodał. Jego zdaniem magistrat popełnia błąd instalując świat miskorskrzatów wyłącznie w obrębie Starego Miasta. - Poprzez takie inicjatywy powinniśmy generować ruch ludzi przez inne zakątki naszego miasta, a nie tylko w obrębie starówki. Jak to ma miejsce m.in. za pośrednictwem krasnali we Wrocławiu - zwrócił uwagę.