Punkt Czyste Powietrze ruszył także w Rudniku
To ostatni samorząd z powiatu raciborskiego, który uruchomił w urzędzie taki punkt. - Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym, czyli dokumenty oceniane są na bieżąco -wyjaśniają urzędnicy.
Z obojętnością
Dotąd tylko gmina Rudnik w powiecie raciborskim nie miała takiego punktu. Znalazła się nawet na „liście wstydu” Polskiego Alarmu Smogowego (PAS), który przygotował zestawienie tych miejscowości, które nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wójt Piotr Rybka zapowiadał w rozmowie z Nowinami wówczas, że w gminie punkt powstanie. Dodał, że choć wcześniej nie został uruchomiony, to mieszkańcy mogli zgłaszać się do urzędników po pomoc. - Pracownicy pomagali w wypełnianiu wniosków, z czego mieszkańcy korzystali. Nie było tak, że gmina Rudnik była zamknięta - argumentował. Samo zestawienie PAS-u traktował z obojętnością. - Bo wiem co robimy i jak robimy - dodał w rozmowie z Nowinami. (Czytaj więcej: Gmina Rudnik na "liście wstydu" Polskiego Alarmu Smogowego. Co na to wójt Rybka?).
Jak można skorzystać?
Teraz urzędnicy informują o rozpoczęciu działalności gminnego punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. - W ramach programu „Czyste Powietrze” istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych kotłów na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, o najwyższych normach tj.: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania, pompy ciepła lub węzeł cieplny w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej - przekazują.
Punkt czynny jest we wtorki (od 8.00 do 14.00) oraz w czwartki (od 11 do 16.00), choć, aby skorzystać z urzędniczej pomocy, wcześniej należy się umówić pod numerem telefonu 32 410 64 28.
Ludzie:
Piotr Rybka
Wójt gminy Rudnik.