środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

8 świątecznych inspiracji ze świątecznego jarmarku w Olzie [ZDJĘCIA]

05.12.2021 18:55 | 0 komentarzy | apa

Wielki Jarmark Świąteczny - Światło z Olzy do nieba już za nami. Jak zapewnili organizatorzy, w jednym miejscu zebrało się około 40 wystawców, prezentujących swoje wyroby. Oprócz światecznych ozdób, ciastek i innych przysmaków, orkiestra dęta grała świąteczne piosenki, a w powietrzu unosił się zapach świątecznych potraw. Zobaczcie, co działo się podczas jarmarku w Olzie. 

8 świątecznych inspiracji ze świątecznego jarmarku w Olzie [ZDJĘCIA]
Podczas jarmarku można było kupić różne świąteczne ozdoby wykonane z drewna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1. Stroik świąteczny w słoiku 

Dekoracje świąteczne w słoikach to pomysł na oryginalną bożonarodzeniową dekorację.  Wykorzystując słoiki możemy stworzyć naprawdę wyjątkowe i różnorodne dekoracje, które idealnie sprawdzą się w świątecznych wystrojach wnętrza.Taki stroik można było kupić na jarmarku świątecznym w Olzie lub...wykonać samemu. 

2. Skrzaty świąteczne...

Skrzaty świąteczne to jedne z najciekawszych ozdób bożonarodzeniowych. Te zabawne dekoracje przywędrowały do nas z krajów skandynawskich i zagościły na dobre, dodając wnętrzom charakteru. Zgodnie z wierzeniami krasnale świątecznechronią domowników i przynoszą im szczęście.

3. Drzewka bożonarodzeniowe

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. ... Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa). Kolory i elementy dekoracyjne dawniej wykorzystywane przy wieńcach adwentowych miały określoną symbolikę. Dominujące wśród dekoracji kolory mają swoje znaczenie: czerwony to siła i energia życiowa, żółty światło i oczekiwanie, zielony budzące się życie, a biel czystość i spokój.

4. Lampiony

Światło padające z lampionów adwentowych oświetla kościół podczas rozpoczęcia mszy roratnej, kiedy w świątyni panuje symboliczna ciemność. Jednak, również same latarenki mają istotne religijne znaczenie. Lampiony adwentowe są nawiązaniem do przypowieści przytoczonej przez Jezusa Chrystusa traktującej o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście oblubieńca. Mówi się jednak także o nieco odmiennej symbolice. Gromadzone w czasie adwentu dobre uczynki mają rozświetlać ciemność grzechu, podobnie jak lampiony, a przy tym, wskazać drogę Synowi Bożemu do naszych serc. Bez wątpienia, znaczenie latarenek – czy to stanowiące nawiązanie do treści Pisma Świętego, czy też to bardziej metaforyczne – na dobre zakorzeniło się w tradycji chrześcijańskiej, a same dzieci ochoczo decydują się na udział w nabożeństwie roratnym. 

5. Makówka

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek skąd w naszym kraju tradycja przygotowywania potraw i słodkich deserów na bazie maku na uroczystą, wigilijną wieczerzę? Z pewnością każdy z nas pośród wspomnień z przedświątecznych przygotowań ma przed oczami widok ukochanej babci skrzętnie zawijającej strucle z masą makową, a następnie obficie oblewającej ją lukrem i obsypującej bakaliami. Ale czy ktokolwiek wie, po co to wszystko? Przede wszystkim potrawy z makiem symbolizują pomyślność, płodność i dostatek na cały, zbliżający się Nowy Rok. Prócz tego, makówka jest znakiem domu, który jednoczy wszystkich członków rodziny. Nasi przodkowie wierzyli również, że dzięki właściwościom halucynogennym małe nasionka miały łączyć żywych z zaświatami, duchami zmarłych bliskich. Stąd też tradycja przygotowywania potraw z makiem na wigilię. Makówki zwane równie często makiełkami to z kolei potrawa typowo śląska. Kawałki bułki drożdżowej, chałki, sucharków bądź bułki wrocławskiej przekłada się słodkim makiem, a następnie zalewa mlekiem. Prócz maku do makiełek dodaje się rodzynki, figi, orzechy włoskie, migdały, wiórki kokosowe, kandyzowaną skórkę pomarańczową, cząstki mandarynek lub pomarańczy i wreszcie rum. Podczas jarmarku w Olzie zorganizowano konkurs na najlepsze makówki. 

6. Wino... 

Zarówno Wigilia, jak i Boże Narodzenie to czas spotkań z najbliższymi. ... W wielu domach do potraw wigilijnych podawane jest wino. Nie zabrakło go także na jarmarku w Olzie. 

7. Pomysł na prezent - książka 

Ci, którzy poszukiwali inspiracji na mikołajkowe prezenty, mogli sięgnąć do klasyki i wybrać książkę. Boże Narodzenie to doskonała okazja, aby obdarować kogoś literaturą. 

8. Święty Mikołaj 

Święty Mikołaj, biskup Miry, ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce.Na jarmarku w Olzie również się zjawił, w ręku nie miał rózgi tylko laskę, na szczęście przybył z workiem prezentów.