UCHWAŁA ANTYSMOGOWA - na co i kiedy wymienić kocioł/piec/kominek?
Problem smogu i zanieczyszczenia powietrza jest nam wszystkim dobrze znany. Nie bez powodu jednym z najgorszych do oddychania obszarów w Europie jest Śląsk Zajmuje czołowe miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych obszarów kontynentu. Jednak problem brudnego powietrza w Polsce występuje na wiele większą skalę. W badaniach przeprowadzonych przez Airly, opartych o dane Komisji Europejskiej, w kwietniu 2021 roku w rankingu 20 najbardziej zanieczyszczonych miast świata aż 3 (Kraków, Katowice i Łódź) znalazły się w zestawieniu.
Wychodząc naprzeciw niskiej jakości powietrza w Polsce, powołano Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP). Na szczeblu samorządowym wprowadzono już w większości województw regulacje, identyfikujące możliwe rodzaje ogrzewania lokali i ich specyfikacje techniczne.
Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego z 7 kwietnia 2017 r. mieszkańcy Śląska mają obowiązek wymienić kotły, piece lub kominki niespełniające wymagań wedle uchwalonych terminów:
- do końca 2021 (rocznik kotła 2006 i starsze oraz bez tabliczek znamionowych)
- do końca 2023 (rocznik kotła 2007-2012)
- do końca 2025 (rocznik kotła 2013-2017)
- do końca 2027 (gdy kocioł jest klasy 3 lub 4)
Użytkownicy posiadający instalacje wydzielające ciepło lub przenoszące je do innego nośnika (np. piece i kominki) również muszą wymienić osprzęt do końca 2022 r. (chyba że, instalacja posiada urządzenie do redukcji emisji pyłu albo jej sprawność cieplna wynosi co najmniej 80%).
Jest wiele możliwości zmiany medium grzewczego, jednak do najwydajniejszych, które zapewnią spokój na długie lata, należy pompa ciepła. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, dlatego oferowane są rządowe dotacje, które w bardzo dużym stopniu mogą powodować obniżenie kosztów inwestycji- program „Czyste powietrze”, „STOP SMOG”, czy ulga termomodernizacyjna, która może wynieść nawet do 53.000 zł.
- Pompa ciepła jest idealnie dopasowana do potrzeb Klienta. Pracujemy na bardzo dobrym sprzęcie, który charakteryzuje kompromis między ceną a jakością. Dodatkowo możliwość skorzystania z dotacji rządowych, w których uzyskaniu pomagamy na każdym kroku, sprawia, że inwestycja zwraca się w ciągu kilku lat. Wystarczy wymiana rachunków za gaz czy węgiel na ratę niskooprocentowanego kredytu, by dołączyć do grona entuzjastów odnawialnych źródeł energii. Bo przecież pompa to w 75% OZE- za sprawą energii cieplnej z ziemi, powietrza i wody. Pozostałe 25% to energia elektryczna, dlatego mówi się, że pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna tworzą razem duet idealny, co doskonale wiemy, oferując atrakcyjne pakiety dla naszych Klientów. - Marcin Tomys, prezes Tom-Ener sp. z o.o. w Radzionkowie
Przeczytaj artykuł „Czym jest pompa ciepła”?
Instalacja fotowoltaiczna wraz z pompą ciepła pozwala na pełne wykorzystywanie energii, wyprodukowanej przez domową elektrownię. Przekłada się to na jeszcze większy zysk, ponieważ nadprodukcja energii pozostaje w domu i nie jest oddawana do operatora. Połączenie pompy z instalacją elektryczną, oprócz znacznych oszczędności przy zakupie jak i przy samej pracy, sprawiają, że budynek staje się w 100% zasilany odnawialnymi źródłami energii, tym samym stając się już dzisiaj domem przyszłości.
Przeczytaj artykuł „Jak dobrać moc pompy ciepła”?
- Proces inwestycji w dom przyszłości przebiega w naszej firmie w bardzo prosty z punktu widzenia Klienta sposób. Dokładamy wszelkich starań, by maksymalnie odciążyć Klienta od wszelkich formalności z tym związanych. Naszą pracę rozpoczynamy od dokładnego audytu energetycznego i/lub cieplnego, pozwalającego na najlepsze dopasowanie osprzętu, spełniającego zapotrzebowanie budynku. Następnie dokonujemy specjalistycznych pomiarów technicznych, by umiejscowić instalację fotowoltaiczną oraz pompę ciepła w miejscach, w których będą w stanie uzyskać najlepsze możliwe uzyski. Po naszej stronie są również wszelkie formalności, załatwiane w imieniu Klienta u operatora sieci czy w straży pożarnej. Współpraca z Tom-Ener gwarantuje najwyższą jakość świadczonych usług, terminowość i pomoc na każdym etapie inwestycji. - Marcin Tomys, prezes Tom-Ener sp. z o.o. w Radzionkowie
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze