środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Odeszli od nas w minionym roku. Samorządowcy, działacze i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju

31.10.2021 11:38 | 0 komentarzy | ska

Święto Zmarłych to czas wspomnienia osob, które odeszły. Wspominamy samorządowców i działaczy z Jastrzebia-Zdroju, którzy zmarli w czasie minionego roku. 

Odeszli od nas w minionym roku. Samorządowcy, działacze i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju
Znani i zasłużeni mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju odeszli do wieczności w ciągu minionego roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odeszli od nas w minionym roku. Samorządowcy, działacze i mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju

Jan Jadczyk

Wieloletni prezes GKS Jastrzębie zmarł 4 listopada 2020 r. w wieku 87 lat. Urodził się 30 października 1933 r. w Miechowie. Pracę zawodową w górnictwie rozpoczął w 1961 r. W latach 70. był członkiem Egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR w Jastrzębiu-Zdroju oraz dyrektorem ds. inwestycyjnych Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a później Rybnicko-Jastrzębskiego Gwarectwa Węglowego. Pod koniec lat 70. pełnił funkcję przewodniczącego Miejskiego Komitetu Frontu Jedności Narodowej. Od 5 czerwca 1978 r. był prezesem GKS Jastrzębie. Klubem zarządzał przez całą dekadę lat 80. W tym okresie szczególne sukcesy święcili piłkarze, którzy awansowali do ekstraklasy, ping-pongistki kompletujące tytuły mistrza Polski, a także pięściarze stanowiący czołówkę polskiej ligi boksu. Był jednym z inicjatorów budowy Stadionu Miejskiego.

Maciej Kasperski

Pochodzący z Jastrzębia-Zdroju artysta ceramik zmarł 11 listopada 2020 r. Miał 51 lat. Maciej Kasperski był cenionym artystą ceramikiem, doktorem habilitowanym, profesorem w Katedrze Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Zajmował się też fotografią, projektowaniem, był organizatorem i kuratorem wystaw. Był stypendystą Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był laureatem wielu wyróżnień i nagród w Polsce i za granicą. Jego prace znalazły się w prestiżowych publikacjach dotyczących współczesnej ceramiki. Swoje wystawy tworzył cyklami, budował zawsze wokół określonego wątku tematycznego. Urodził się w Ziębicach w 1969 roku. W Jastrzębiu-Zdroju mieszkał od 1972. Mieszkańcy miasta szansę zobaczyć między innymi prezentowaną w nietypowej konwencji pokazu mody Ceramikę Noszoną.

Bolesław Lepczyński

Radny Rady Miasta oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej odszedł 28 marca 2021 r. Bolesław Lepczyński był radnym klubu Koalicji Samorządowej. Mieszkańcom dał się poznać jako społecznik żywo zainteresowany ich sprawami, od lat zaangażowany w życie miasta. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Turystyka i Rekreacja.

Norbert Lorenz

28 maja 2021 r. zmarł Norbert Lorenz, zasłużony krwiodawca i członek Polskiego Czerwonego Krzyża. Swoją działalność w PCK zaczął w 1947 roku. Był propagatorem i organizatorem licznych akcji honorowego oddawania krwi. Współtworzył Oddział Rejonowy PCK w Jastrzębiu-Zdroju. Zdobył wiele medali i odznak za swoje zasługi na rzecz idei krwiodawstwa.

Witold Traczyk

8 stycznia 2021 r. w wieku 92 lat odszedł Witold Traczyk, jedyny uczestnik Powstania Warszawskiego żyjący w Jastrzębiu-Zdroju. Witold Traczyk urodził się 8 lipca 1928 roku w Nowym Dworze Mazowieckim. Mimo młodego wieku od początku wojny działał w konspiracji, a następnie od września 1943 roku w szeregach Armii Krajowej pod pseudonimem „Kamil”. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w kompani „K-2”, batalionu „Karpaty” Pułku Baszta w dzielnicy Mokotów. Brał udział w walkach o tzw. Królikarnie, przejęcie gmachu szkoły na ulicy Woronicza, obronę placówki przy ulicy Puławskiej 162 oraz natarcie na ulicę Kazimierzowską. Do niemieckiej niewoli dostał się 27 października 1944r. Przebywał w obozie w Skierniewicach, a następnie został wywieziony w głąb Rzeszy. Został osadzony w Stalagu X B Sandbostel, który  podczas II wojny światowej był obozem jenieckim dla żołnierzy i podoficerów. Przebywał tam do maja 1945 roku. Do Jastrzębia-Zdroju przybył w latach 60-tych,gdzie [z racji wykształcenia] zawodowo związany był z kopalnią Zofiówka. 17 listopada 2000 roku Prezydent RP mianował Witolda Traczyka na stopień podporucznika, a następnie 7 kwietnia 2004 roku Minister Obrony Narodowej mianował go na stopień porucznika Wojska Polskiego.

Leokadia Wąsik

22 sierpnia 2021 r. do wieczności odeszła Leokadia Wąsik, wieloletni sekretarz jastrzębskiego koła Zarządu Związku Sybiraków. - Pozostawiła po sobie wielki żal i smutek - napisali w pożegnaniu działacze Związku Sybiraków w Jastrzębiu-Zdroju. 

Barbara Matusiak

Jastrzębianie w grudniu składali kondolencje posłowi Grzegorzowi Matusiakowi w związku ze śmiercią żony Barbary, która przez 26 lat kierowała Przedszkolem Publicznym nr 8 w Jastrzębiu-Zdroju. Zmarła 17 grudnia 2020 r. w wieku 58 lat. - Z największym oddaniem poświęcała się sprawom dzieci oraz pracowników. Pozostawia po sobie wspomnienie osoby życzliwej i wrażliwej na problemy innych ludzi - napisali w ostatnim pożegnaniu pracownicy PP8.