Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Ksiądz z Łubowic dostał się do drugiej tury wyborów do sejmu [HISTORIA]

30.10.2021 12:00 | 0 komentarzy | żet

Które miejscowości poparły kandydata polskiego, a które oddały głos na Niemców? Co wykopano pod probostwem w Markowicach? Jaką zbrodnię popełnił niejaki Grobben, który wyszedł z więzienia po 28 latach odsiadki? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć sięgając do Nowin z końca października 1911 roku.

Ksiądz z Łubowic dostał się do drugiej tury wyborów do sejmu [HISTORIA]
Sala obrad Reichstagu (zdjęcie ilustracyjne, domena publiczna).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

26 października 1911 r.

Policja na tropie rabusia

Racibórz. Kradzież z włamaniem popełnioną została w poniedziałek przed południem w mieszkaniu chałupnika Ignacego Kłóska na Proszowcu. Złodziej zakradł się na poddasze, rozbił komodę i skradł przeszło 40 marek. Policya jest już na śladach rabusia.

Dlaczego trzeba czytać Nowiny?

Na miesiąc listopad i grudzień można zaabonować sobie „Nowiny Raciborskie” na poczcie lub u naszych p.p. agentów. Ważne wypadki dzieją się obecnie w naszym kraju i na dalekim świecie. Zaledwie zakończą się uzupełniające wybory w Raciborskiem, a już nastąpią główne wybory do parlamentu w całem państwie niemieckiem. Na dwóch krańcach świata, w Północnej Afryce i w Azyi, toczą się wojny, które łatwo mogą się przenieść także do Europy*. Wobec tego żaden światły obywatel nie powinien zostać bez gazety, któraby go informowała o wszystkiem treściwie. Taką gazetą dla ludu polsko–katolickiego w okolicy Raciborza i sąsiednich powiatach są „Nowiny Raciborskie”, które kosztują na 2 miesiące 80 fen., z przynoszeniem w dom 96 fen. Przyjaciół naszych Czytelników prosimy gorąco o poparcie.

Biskup poświęci nowy kościół

Raszczyce pod Raciborzem. W przyszłą niedzielę 29 b.m. odbędzie się uroczyste poświęcenie nowo pobudowanego kościoła przez Najprzew. ks. bisk. dr. Augustina. Tenże przybędzie już w sobotę wieczorem do Markowic i przenocuje na probostwie.

Przenosiny proboszcza

Markowice pod Raciborzem. Ks. prob. Reif z Markowicach mianowany został proboszczem przy kościele św. Barbary w Królewskiej Hucie.

* W 1911 roku Włochy wypowiedziały wojnę Turcji. Celem Włoch były tureckie posiadłości na terenie dzisiejszej Libii. W październiku 1911 roku rewolucja w Chinach doprowadziła do obalenia ostatniego cesarza z dynastii Qing Puyi. Mocarstwa europejskie rywalizowała o wpływy w Chinach. Sytuacją w ogarniętym chaosem Państwie Środka żywo interesowało się również kroczące imperialną drogą Cesarstwo Japonii.


28 października 1911 r.

Wybory w Raciborskiem!

Ściślejsze wybory!

Przy wczorajszych wyborach otrzymali:

  • Ks. prob. Banaś 4 741
  • Sapletta 8 675
  • Lüdke 3 445
  • Schwob (socyalista) 1793

Nastąpią więc ściślejsze wybory pomiędzy kandydatem naszym a centrowym*. W górę serca! Wieża centrowa w Raciborskiem chwiać się poczyna, a jeżeli centrowcy zwyciężą, to jedynie mogą zwycięstwo osięgnąć przy pomocy rządowców i nacyonał–liberałów, największych wrogów Kościoła katolickiego, czego im wcale nie zazdrościmy.

Wybory ściślejsze odbędą się w środę 8 listopada.

Ludu polski w Raciborskiem, nie trać ducha i stań ponownie do tej walki. Niech Ci to doda otuchy, że przy wczorajszych wyborach zyskał polski kandydat 200 głosów, centrum utraciło 4.000 głosów, a rządowcy utracili około 2.000 głosów.

Sława ludowi polskiemu w Raciborskiem! Pokazał tem samem, że nie pozwolił się zbałamucić nawet przez dzwony bienkowickie i niektórych księży centrowych, zwłaszcza młodszych, którzy nie wahali się oskarżać swoich własnych konfratrów o podburzanie.

Ludu polski w Raciborskiem! Po raz pierwszy okazałeś Twoją wolę i siłę, wytrwaj tak dalej, a zwyciężysz!

Wyniki z poszczególnych miejscowości podamy w następnym numerze.

Staropolskie wróżby jesienne

Święta Urszula i Kordula

Dzieci do pieca przytula.

***

Jak przyjdzie Szymon i Judy

Zagoń bydło z pola do budy.

***

Na świętego Teodora,

Zapełnione gumno i komora.

***

Gdy wiatr od południa w wigilię Marcina,

Będzie na pewno lekka zima.

***

Gdy Marcinowa gęś po wodzie,

Będzie Boże Narodzenie na lodzie.

***

Gdy miękko na Jędrzeja.

To nie dobra nadzieja.

***

Kiedy klon wcześnia opada.

Ostrą zimę zapowiada.

***

Na Wszystkich Świętych od zrębu.

Utnij gałęź dębu.

Jeśli soku nie ma.

Będzie tęga zima.

* Mowa o wyborach uzupełniających do parlamentu niemieckiego w powiecie raciborskim. Wspomniany w artykule „nasz” kandydat to ks. Banaś – kandydat koła polskiego na posła. Kandydat centrowy to kandydat niemieckiej, katolickiej partii Centrum.


31 października 1911 r.

Ułaskawienie zbrodniarza

Racibórz. Ułaskawiony został w ubiegłym tygodniu więzień Grobben, który przed 28 laty skazany został za zabójstwo swej kochanki na dożywotne więzienie.

Kara dla kłusownika

Racibórz. Sąd ławniczy skazał koszykarza Jana Janeckiego z Płoni na 3 tygodnie aresztu za chwytanie w sidła śpiewających ptaków.

Szkielet przy probostwie

W Markowicach pod Raciborzem znaleziono na probostwie przy kopaniu ziemi szkielet ludzki, który przeleżał już tam z jakie lat 50. Śledztwo wykaże niezawodnie, w jaki sposób się tam dostał.

Tania wieprzowina

Rybnik. Ostatni targ środowy był bardzo ożywiony. Mianowicie spędzono wiele świn, tak, iż ceny były dosyć niskie. Za parę wieprzaków płacono 12 marek.

Bójka i strzelanina na drodze

Z Rybnickiego. W Paruszowcu na szosie przyszło w piątek wieczorem do krwawej bójki pomiędzy kilku robotnikami, w której oprócz kijów, próżnych butelek i t.d. także rewolwery były w robocie.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.