Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej wystartował w Jastrzębiu-Zdroju. Wystawy wkrótce w śląskich miastach [ZDJĘCIA]

23.10.2021 13:51 | 0 komentarzy | ska

Prace artystów m.in. z Polski, Czech i Holandii oglądać można na pierwszej z wystaw w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej, która w piątek 22 października otwarta została w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzebiu-Zdroju. 

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej wystartował w Jastrzębiu-Zdroju. Wystawy wkrótce w śląskich miastach [ZDJĘCIA]
Otwarcie OFFO 2021 w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzebiu-Zdroju. fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej wystartował w Jastrzębiu-Zdroju. Wystawy wkrótce w śląskich miastach [ZDJĘCIA]

Artyści cenią „otworki” za olbrzymią elastyczność – ogromny wpływ na wygląd tworzonego obrazu ma już sama konstrukcja aparatu. Podczas festiwalu zawsze chcemy pokazać różnorodność prac tworzonych tą techniką. Każdy z naszych autorów ma inny pomysł na jej wykorzystanie. Podczas OFFO pokazujemy zarówno portrety, niemal abstrakcyjne kompozycje, jak i projekty konceptualne – mówi Witold Englender, jeden z organizatorów OFFO. Jak przyznaje, najwięcej trudności od technicznej strony może sprawiać fotografowanie ludzkich i zwierzęcych postaci. Fotografia otworkowa charakteryzuje się bowiem niezwykle długim czasem naświetlania – przeciętnie od kilkunastu sekund do kilku godzin. Podczas OFFO prezentowane będą również wystawy solarigraficzne – obrazy, rejestrujące drogę słońca na nieboskłonie, w przypadku których czas naświetlania zdjęcia sięgać może nawet do kilku lat.

Początek w Jastrzębiu-Zdroju

Wydarzenia festiwalowe rozpoczęły się 22 października w Jastrzębiu-Zdroju. Można łącznie zobaczyć wystawy zlokalizowane w pięciu galeriach sztuki, a także plenerową wystawę w Parku Zdrojowym.

W sobotę 23 października odbędzie się II główny wernisaż w Olzie. Prócz wystaw będzie można zobaczyć tam pokazy multimedialne. Na 23 października zaplanowano również Kramik Otworkowy, podczas którego będzie możliwość wymiany zdjęć z autorami OFFO.

Nieco inaczej niż dotychczas

- Do ostatniej chwili zastanawialiśmy się, czy uda nam się wszystko zorganizować i czy nie zostaną wprowadzone pandemiczne obostrzenia. Na szczęście, wszystko wskazuje na to, że uda nam się spotkać „realnym” świecie. Wiem, ze wszyscy jesteśmy takich spotkań spragnieni - mówi Witold Englender. Jednocześnie jednak podkreśla, ze to OFFO będzie nieco inne niż zwykle:

- Jako że braliśmy pod uwagę wszystkie możliwości, poprosiliśmy naszych autorów, by przygotowali również wirtualne wersje swoich wystaw. Jeśli ktoś nie będzie mógł do nas przyjechać, może zobaczyć zdjęcia otworkowe w taki sposób. Przygotowaliśmy również plenerową wersję „OFFO Objazdowego” – to wystawa, na której każdy z autorów OFFO pokazuje jedną, wybraną pracę. Kontekst pandemii jest również wyraźnie obecny w projektach prezentowanych przez naszych artystów, jak np. „Pinhole Planet Proximity Project” Matthiasa Hagemanna „Dziennik roku zarazy” Ryszarda Poprawskiego czy w „Podróż na wschód”, której kuratorem jest dr Wojciech Sternak – dodaje. Wystawy w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO będą otwarte do końca listopada.