Psychiatryczne konsultacje lekarskie online - jak się przygotować?
Pandemia sprawiła, że konsultacje lekarskie w internecie zdecydowanie zyskały na popularności. Mimo że obecnie przychodnie i gabinety specjalistów powróciły już do naturalnego rytmu pracy, wiele osób decyduje się na wizytę online. Przemawia za tym kilka względów: wygoda, elastyczność, brak konieczności dojeżdżania do innej miejscowości. Niektórzy - zupełnie niesłusznie - uważają spotkanie z psychiatrą za krępujące i wstydliwe. Konsultacje online niewątpliwie pomagają się przełamać. Czym różni się taka wizyta od tradycyjnej? Jak się do niej przygotować?
1. Internetowe konsultacje lekarskie - czy warto?
2. Jak przygotować się na pierwszą konsultację online u psychiatry?
3. Konsultacja online - co warto o niej wiedzieć?
Konsultacja lekarska przez internet z pewnością jest prostsza dzięki funkcjonalności, jaką stanowi e-Recepta. Dzięki niej w kilka chwil można otrzymać od danego lekarza kod recepty umożliwiający wykupienie leku.
Internetowe konsultacje lekarskie - czy warto?
Psychiatra online sprawdza się w wielu różnych sytuacjach - zwłaszcza gdy ze względu na czas, lokalizację lub komfort psychiczny pacjenta osobiste stawiennictwo w gabinecie nie jest możliwe. Skorzystanie z takiej pomocy może być kluczowe w przypadku chorób takich jak depresja, nerwica czy lęki, gdy wyjście z domu jawi się jako ogromne wyzwanie, przekraczające w danym momencie możliwości osoby potrzebującej pomocy.
W wielu mniejszych miejscowościach gabinetów psychiatrycznych po prostu nie ma, a nawet jeśli się pojawiają, wizyta bywa krępująca w kontekście małej społeczności. Lekarz online to sposób na usunięcie tego rodzaju niedogodności.
Jak przygotować się na pierwszą konsultację online u psychiatry?
W wielu przypadkach przygotowanie do konsultacji online nie różni się niczym od oczekiwania na standardową wizytę. Wystarczy ustalić termin konsultacji oraz sposób kontaktu: spotkanie może odbywać się przez telefon lub jeden z popularnych komunikatorów. W przypadku porad psychiatrycznych i psychologicznych wskazana jest opcja wideo pozwalająca na pełniejszą ocenę stanu pacjenta. Warto wówczas wcześniej sprawdzić łączność, aby upewnić się, że wszystko działa bez zarzutu.
Przed spotkaniem z lekarzem online dobrze jest przygotować listę niepokojących symptomów, które skłoniły daną osobę do szukania pomocy. Stwórz listę przyjmowanych leków i przygotuj historię choroby. Jeżeli dysponujesz wynikami badań, miej je pod ręką. Często konsultacje online poprzedza wysłanie istotnych dokumentów mailem. Nie obawiaj się, że o czymś zapomnisz lub coś będzie niejasne - specjalista na pewno w razie potrzeby zada dodatkowe pytania. W praktyce konsultacja lekarska przebiega tak jak tradycyjna.
Ostatnią, bardzo ważną sprawą jest przygotowanie kartki i długopisu. Konsultacja lekarska może wymagać notowania wskazań lub powstających wątpliwości. Niektórzy specjaliści przesyłają mailem lub smsem krótkie podsumowanie, ale i tak własne spostrzeżenia są bardzo cenne.
Konsultacja online - co warto o niej wiedzieć?
Kompetentny lekarz w wielu przypadkach jest w stanie przeprowadzić diagnostykę, przygotować konkretne zalecenia, lek i dodatkowe wskazówki przez internet, nie musisz się więc obawiać, że kontakt bez wychodzenia z domu okaże się mniej skuteczny. Dla własnego komfortu znajdź przed rozmową miejsce, w którym będziesz się czuć swobodnie i w którym nie przeszkodzą ci domownicy lub hałas z zewnątrz.
Nie obawiaj się również przekazania danych: zarówno identyfikacyjnych, jak i medycznych. W tym przypadku także działa klauzula poufności.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze