Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy. Po tysiąc złotych zgłosiło się pięć osób
Zarząd powiatu wodzisławskiego przyznał stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy, którzy po ukończeniu studiów rozpoczną pracę w wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy. - Cieszymy się, że program się sprawdza i że w tym roku zainteresowanie nim jest większe niż w roku ubiegłym - słyszymy w wodzisławskim starostwie.
Studenci kierunku pielęgniarstwa już po raz drugi mogli składać wnioski o stypendium, jakie zaproponowali im włodarze powiatu wodzisławskie. W ten sposób chcieli pozyskać brakującą kadrę do Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. Jakim zainteresowaniem cieszył się tegoroczny nabór? O wynikach zeszłrocznego pisaliśmy w artykule pn. Po tysiąc złotych zgłosiły się dwie osoby. Stypendia dla przyszłych pielęgniarek zostały przyznane.
Tysiąc złotych na miesiąc
Przypomnijmy, że stypendium wynosi 1000 zł na miesiąc przysługujące w czasie trwania studiów, czyli od 1 października 2021 r. do 30 czerwca 2022 r. Głównym warunkiem jego uzyskania było zobowiązanie do podjęcia zatrudnienia w wodzisławsko-rydułtowskiej lecznicy po zakończeniu studiów pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia studiów, na okres nie krótszy niż 3 lata. Tegoroczny nabór trwał do 20 września.
Pięć złożonych wniosków
Jak przekazuje nam Wojciech Raczkowski z wodzisławskiego starostwa, wnioski o stypendium złożyło 5 osób. - Zarząd powiatu zadecydował o przyznaniu stypendium wszystkim ubiegającym się o nie osobom, czyli 4 paniom i 1 panu. 2 osoby są mieszkańcami powiatu wodzisławskiego, 3 są spoza naszego regionu - mówi nam Raczkowski. Dodaje, że starostwo jest zadowolone z wyników naboru, ponieważ zainteresowanie nim było większe niż w roku ubiegłym. Przypomnijmy, że wówczas o stypendium ubiegały się zaledwie 2 osoby.
Rokująca inicjatywa
- 2 panie korzystające ze stypendium w roku akademickim 2020/2021 już nawiązały kontakt z PPZOZ-em w celu omówienia warunków i terminu ich przyjęcia do pracy. Mamy nadzieję, że to dobrze rokuje tej inicjatywie na przyszłość. W obecnej sytuacji kadrowej polskich szpitali, w tym naszego PPZOZ-u pozyskanie każdej nowej osoby do pracy jest dla nas powodem do zadowolenia - mówi nam na koniec Wojciech Raczkowski. Na nasze pytanie, czy program będzie realizowany w latach następnych, odpowiada krótko: "mamy taką nadzieję".