Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Mediacje nie mają sensu? Rafako nie widzi szans na zawarcie ugody z Tauronem w sprawie Jaworzna

29.09.2021 08:49 | 0 komentarzy | żet

Raciborska spółka skierowała do sądu oświadczenie o woli zakończenia mediacji. Powód? - Brak możliwości zakończenia mediacji poprzez zawarcie ugody - wynika z komunikatu Rafako.

Mediacje nie mają sensu? Rafako nie widzi szans na zawarcie ugody z Tauronem w sprawie Jaworzna
Kwiecień 2014 r. Tak świętowano w Rafako S.A. zawarcie umowy na budowę bloku w Jaworznie. Na zdjęciu od lewej: Prezydent Raciborza Mirosław Lenk, Starosta raciborski Adam Hajduk, poseł Henryk Siedlaczek, prezes Rafako Paweł Mortas, wiceprezes Rafako Krzysztof Burek, senator Adam Ździebło. Dodajmy, że żadna z wymienionych osób nie piastuje dziś stanowisk, które wówczas zajmowała.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nie widzą możliwości zakończenia mediacji ugodą

28 września Rafako S.A.* skierowało do Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej oświadczenie o woli zakończenia mediacji prowadzonej z Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o. w odniesieniu do umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – Elektrownia II, jak również o odstąpieniu od zawartej na potrzeby tej mediacji umowy o mediację, wnosząc o zakończenie mediacji. - Przywołana decyzja była motywowana tym, że ze względu na dotychczasowy przebieg mediacji oraz zgłaszane w jej trakcie stanowiska i oczekiwania Stron Umowy, Emitent i Spółka Zależna* nie widzą możliwości zakończenia mediacji poprzez zawarcie ugody - informuje Rafako S.A.

Jeszcze miesiąc temu wszystko było dobrze?

O zgrzytach na linii Rafako - Tauron ws. budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III mówiło już pod koniec sierpnia 2021 r. Wówczas informacje miały charakter nieoficjalny. W kuluarach pojawiły się pogłoski, jakoby Tauron prowadził rozmowy za plecami Rafako z podmiotami, które mogłyby zastąpić Rafako w Jaworznie. Jednak oficjalnie wszystko było dobrze, o czym zapewniali rzecznicy prasowi Rafako i Tauronu.

Trwają mediacje przed Prokuratorią Generalną. Klimat rozmów z Tauronem jest bardzo dobry i jesteśmy przekonani, że obu stronom zależy na porozumieniu

- zapewniał Jacek Balcer, rzecznik prasowy Rafako.

- Tauron współpracuje z Rafako, jako Generalnym Wykonawcą bloku o mocy 910 MW w Jaworznie, przy pracach naprawczych, które doprowadzą do trwałej poprawy działania bloku oraz zapewnią bezawaryjną pracę jednostki w dłuższej perspektywie czasowej. Tauron i Rafako na początku sierpnia wypracowały realny harmonogram przeprowadzenia tych prac. Priorytetem jest utrzymanie tempa prac zgodnie z założonym planem, a co za tym idzie ich terminowe zakończenie – powiedział nam wtedy Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Jak to było z Jaworznem?

Przypomnijmy, Rafako było odpowiedzialne za zaprojektowanie, budowę i rozruch nowego bloku na parametry nadkrytyczne w Jaworznie. Pierwotnie blok energetyczny miał zostać oddany do użytku w marcu 2019 roku. Później termin przesunięto na luty 2020 roku. Jednak w ostatniej fazie testów doszło do poważnej awarii. Termin oddania bloku do użytku przesunięto jeszcze raz - na 15 listopada 2020 roku. Tego terminu udało się dotrzymać, jednakże w pierwszej fazie eksploatacji kotła zdiagnozowano szereg problemów.

W następstwie kolejnej inspekcji bloku Rafako przekazało spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron harmonogram niezbędnych prac, które muszą zostać zrealizowane, aby nowy blok mógł zostać zsynchronizowany z siecią energetyczną. Termin tej synchronizacji wyznaczono na 25 lutego 2022 r.

Wrzesień 2014 r. Oficjalne rozpoczęcie budowy bloku w Jaworznie. W pierwszym rzędzie (trzecia od prawej) ówczesna nowa prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail.  - Myślę, że Donald Tusk jest z nami, bo zawsze ciepło mówił o tej inwestycji - powiedział w czasie otwarcia placu budowy Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Wrzesień 2014 r. Oficjalne rozpoczęcie budowy bloku w Jaworznie. W pierwszym rzędzie (trzecia od prawej) ówczesna nowa prezes Rafako Agnieszka Wasilewska-Semail. - Myślę, że Donald Tusk jest z nami, bo zawsze ciepło mówił o tej inwestycji - powiedział w czasie otwarcia placu budowy Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

7 września 2021 r. Rafako wezwało Tauron do niezwłocznego wyjaśnienia "przyczyn zdarzeń pożarowych, które miały miejsce na bloku odpowiednio 7 stycznia 2021 r. i 11 czerwca 2021 r.". Rafako zagroziło zerwaniem umowy na budowę bloku, jeśli Tauron nie wyjaśni przyczyn pożarów do połowy września 2021 r.

W odpowiedzi Tauron informował, że działania firmy dotyczące realizacji inwestycji oraz eksploatacji bloku w Jaworznie "były i są zgodne z najwyższymi standardami oraz przepisami prawa, w tym regulacjami z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a także z dokumentacją eksploatacyjną opracowaną przez Wykonawcę Bloku (tj. Rafako - red.) w ramach Umowy".

Budowa nowego bloku w Jaworznie kosztowała już około 6 mld zł.

9 września 2021 r. Prezes Rafako S.A. Jarosław Domagalski-Łabędzki na konferencji zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej. - Dokonaliśmy starań by nie sparaliżować tego projektu, ale istnieje groźba, że wszyscy poniosą tu istotne straty. My jesteśmy gotowi do dialogu, do osiągnięcia kompromisu i uniknięcia strat - powiedział prezes spółki z Raciborza o tym, co dzieje się w Jaworznie. Podczas konferencji wskazano, że to właśnie Tauron mógłby zainwestować w Rafako. Byłoby to tańsze rozwiązanie niż utrata Rafako jako generalnego wykonawcy i wiążące się z tym przedłużenie przestoju bloku w Jaworznie.

9 września 2021 r. Prezes Rafako S.A. Jarosław Domagalski-Łabędzki na konferencji zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej. - Dokonaliśmy starań by nie sparaliżować tego projektu, ale istnieje groźba, że wszyscy poniosą tu istotne straty. My jesteśmy gotowi do dialogu, do osiągnięcia kompromisu i uniknięcia strat - powiedział prezes spółki z Raciborza o tym, co dzieje się w Jaworznie. Podczas konferencji wskazano, że to właśnie Tauron mógłby zainwestować w Rafako. Byłoby to tańsze rozwiązanie niż utrata Rafako jako generalnego wykonawcy i wiążące się z tym przedłużenie przestoju bloku w Jaworznie.

Zwolnienia grupowe za zwolnieniami grupowymi

Aktualnie sytuacja Rafako S.A. jest bardzo trudna. Wiosną tego roku w spółce zakończył się proces zwolnień grupowych. Spółka poszukuje inwestora. Żaden z prywatnych podmiotów nie zdecydował się na zaangażowanie w Rafako. Nieoficjalnie mówiło się, że inwestorem zostanie Skarb Państwa. Polski Fundusz Rozwoju już teraz posiada około 10% akcji Rafako S.A.

Jednak główny pakiet akcji raciborskiego przedsiębiorstwa wciąż jest w rękach PBG S.A. Na papierze, bo w praktyce zarządza nimi nadzorca sądowy ustanowiony, aby chronić interesy wierzycieli PBG S.A. Niegdysiejszy gigant budowlany znajduje się w stanie upadłości.

27 września zarząd Rafako S.A. poinformował o zamiarze przeprowadzenia kolejnych zwolnień grupowych. Tym razem pracę ma stracić maksymalnie 190 osób. Jeśli zwolnienia dojdą do skutku, stan zatrudnienia w Rafako S.A. zmniejszy się od około 800 osób. Zobacz również:

Wojciech Żołneczko