Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Piękne dźwięki, niezapomniane teksty, ogromna radość i łzy wzruszenia. Za nami jubileuszowa 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej

28.09.2021 14:00 | 0 komentarzy | NM

Tegoroczna OFPA rozpoczęła się od dwudniowych przesłuchań eliminacyjnych w Fundacji Elektrowni Rybnik, na które zgłosiło się ponad 100 chętnych z całej Polski. Jury w składzie: Ewa Kornecka, Jacek Wójcicki i Jarosław Wasik po wysłuchaniu 76 uczestników wybrało dziesiątkę najlepszych, którzy wystąpili w finale Konkursu Krajowego.

Piękne dźwięki, niezapomniane teksty, ogromna radość i łzy wzruszenia. Za nami jubileuszowa 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej
Uczestnicy jubileuszowej edycji OFPA wraz z Jadwigą Demczuk-Bronowską, dyrektor artystyczną
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

OFPA ma już 25 lat

Głównym organizatorem 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2021 jest Fundacja Elektrowni Rybnik, należąca do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, współorganizatorami Teatr Ziemi Rybnickiej oraz Miasto Rybnik.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, oprócz podstawowej działalności biznesowej, działa też w obszarze społecznym. Cieszę się, że możemy angażować się w tak rozpoznawalne inicjatywy, jak Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA organizowany przez należącą do PGE GiEK Fundację Elektrowni Rybnik i tym samym przyczyniać się do rozwoju ważnych projektów kulturalnych. Festiwal od 25 lat przyciąga znakomitych artystów oraz rosnącą grupę miłośników kultury muzycznej na najwyższym poziomie – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Jubileuszowa edycja to trzy dni koncertowe, podczas których każde pokolenie licznie zgromadzonej publiczności mogło znaleźć coś dla siebie.

Wyjątkowe występy i wyjątkowi zwycięzcy

Piątek, 24 września był specjalnym, dodatkowym dniem festiwalu. Na scenie zaprezentowali się wybrani laureaci OFPA z poprzednich lat: Joanna Liszowska, Iwona Loranc, Izabela Szafrańska, Dorota Osińska, Kuba Blokesz, Wojciech Brzeziński oraz honorowy uczestnik – Tadeusz Kolorz, który z festiwalem jest związany od samego początku.

Finał Konkursu Krajowego i niezwykły koncert ikony polskiej piosenki Alicji Majewskiej oraz Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw String Quartet wzbudził wśród widzów sobotniego koncertu ogromne emocje. Wieczór zakończył się ogłoszeniem wyników. Jury, do którego dołączył profesor Jacek Glenc, wyłoniło laureatów festiwalu.

Grand Prix 25. OFPA – Aleksandra Tocka z Jasła

I nagroda – Sargis Davtyan z Imielina

II nagroda – Karolina Patla z Krakowa

III nagroda – Kamil Olczyk z Tomaszowa Mazowieckiego

Nagrodę dla najlepszego akompaniatora festiwalu otrzymał Bartłomiej Tyburowski.

Specjalną nagrodę Muzeum Polskiej Piosenki w postaci sesji nagraniowej w profesjonalnym studio otrzymał Sargis Davtyan. Decyzją członków Rady Artystycznej nominacje do 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2021 otrzymali Justyna Piesik-Kendra oraz Norbert Stałęga.

Muzyczna niedziela – wielki finał OFPA

Zarówno eliminacje, finał Konkursu Krajowego jak i koncerty zaproszonych gwiazd dają mi powód do dumy i pewność, że dwudziestopięcioletni Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej wniósł wyjątkową jakość do polskiej kultury, bo daje możliwość usłyszenia piosenek literackich, piosenek z głębokim przekazem, oraz doskonałą i mądrą ich interpretacją, piosenek, które mają nie tylko zwolenników i artystów ją śpiewających, ale co najważniejsze mają również jej odbiorców, gromadząc rokrocznie elitarną publiczność podczas trwania festiwalu – mówi Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna OFPA.

Na finał obcowania z piosenką artystyczną zaplanowano niedzielny koncert galowy, który tradycyjnie odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej, poprzedzony wręczeniem pamiątkowych upominków wybitnym postaciom, które przez 24 lata tworzyły barwną historię festiwalu i jego niewątpliwy prestiż. Jadwiga Demczuk Bronowska, Wojciech Bronowski i Stanisław Wójtowicz nie kryli swojego wzruszenia, a ich wspólnym przesłaniem była nadzieja, że „festiwal festiwali będzie trwał”. Gdy emocje już odpadły, na scenie pojawili się laureaci 25.OFPA, a publiczność gromkimi brawami nagrodziła ich występny. Ostatnim akcentem jubileuszowej edycji był koncert „Serwus Madonna” w wykonaniu Janusza Radka oraz Mai Kleszcz i Katarzyny Groniec.

Za nami wzruszające chwile wieńczące ćwierćwiecze corocznych wydarzeń z piosenką artystyczną w roli głównej. Setki artystów występujących przed gromadzącą się w Rybniku publicznością. Tysiące uczestników kolejnych edycji konkursów krajowych, niepoliczalna ilość wzruszeń. I pracy, by mogły się zdarzyć. Podczas jubileuszu nie mogło zatem zabraknąć podziękowań i wyrazów najgłębszego uznania wobec pomysłodawców i twórców OFPA, za ich miłość i wierność piosence artystycznej oraz wytrwałość w jej propagowaniu w Rybniku. Swą obecnością zaszczycili znamienici goście, wierna „ofpowa” publiczność, wszyscy, którym właśnie piosenka artystyczna towarzyszy w wędrówce przez życie. Ogromnie się cieszę, że zespół Fundacji Elektrowni Rybnik po raz kolejny stanął na wysokości zadania, tworząc kolejną piękną kartę w historii festiwalu. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli z nami dzielić ten czas – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Ludzie:

Katarzyna Dutkiewicz

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik