Wtorek, 8 października 2024

imieniny: Pelagii, Brygidy, Demetriusza

RSS

6 rzeczy, które nas zaskoczyły na Festiwalu DzieJesie(ń) w Wodzisławiu Śl. [ZDJĘCIA]

25.09.2021 18:47 | 0 komentarzy | juk

Takiego wydarzenia w Wodzisławiu Śl. jeszcze nie było. Bogate w jesienne smaki, kolory i zapachy. Prawdziwa uczta dla duszy i ciała. DzieJesie(ń) Festiwal, bo o nim mowa, było niezwykłym spotkaniem z m.in. winiarzami oraz sprzedawcami, okraszone koncertami, warsztatami oraz wieloma innymi atrakcjami dla całych rodzin.

6 rzeczy, które nas zaskoczyły na Festiwalu DzieJesie(ń) w Wodzisławiu Śl. [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Impreza trwała dziś (25.09) między godz. 9.00 a godz. 21.00. W trakcie tego dwunastogodzinnego wydarzenia zainteresowani mogli zrobić jesienne zakupy na ekobazarze i kwiatobazarze, wziąć udział w m.in. degustacji serów, pieczywa, wina, warsztatach wikliniarskich, ekologicznych i artystycznych. Nie zabrakło również muzyki na żywo. 

6 rzeczy, które nas zaskoczyły podczas trwania Festiwalu DzieJesie(ń) w Wodzisławiu Śl. 

1. Szarlotka z biszkoptem oblana czekoladą

Delikatne, mięciutkie kruche ciasto i soczyste, orzeźwiające jabłka. Wyśmienite połączenie i rewelacyjny smak domowej szarlotki. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzyczek poszły jednak o krok dalej i zmodyfikowały tradycyjny przepis, dodając do niego biszkopt i oblewając ciasto czekoladą.

2. Po co pszczołom futerko?

Oczywiście nie chodzi o futro z norek, lecz o naturalne włoski pokrywające ciało pszczół. O tym, po co tym owadom futerko opowiadał Andrzej Langrzyk z czyżowickiej Pasieki Wiktoria. Okazuje się, że organizm robotnicy jest obrośnięty aż 3 milionami włosków, spełniających różnorakie funkcje. Jedna z nich polega na przenoszeniu pyłku na futerku i zapylając dzięki temu rośliny.

3. Marynowana dynia

Nie tylko grzyby, ogórki, czy papryka. Jednak to marynowana dynia jest jednym z ulubionych sposobów na wykorzystanie warzywa, które wielu nazywa królową jesieni przez Teresę Wiktor. - Krojąc ją w ciekawe kształty, wyśmienicie smakuje, ale i wygląda. Jej dekoracyjna funkcja jest niezastąpiona - mówiła nam.

4. Drewniane knoty

Ekologiczne, wyjątkowe i naturalne. Tak o świecach sojowych mówiła nam Anna Serwotka, które produkuje je w swoim domowym zaciszu. W swoich nieszkodliwych dla środowiska wyrobach umieszcza drewniane knoty, dzięki którym świeca wypala się równomiernie oraz imituje zachowanie płomieni w kominku.

5. Powidła ze szczyptą tajemnicy

Zazwyczaj kojarzą się nam z głębokim owocowym smakiem i wspaniałym aromatem. Doskonale pasują do wielu ciast, przekładanych ciasteczek i deserów. To również pyszne smarowidło na kanapki czy dodatek do placków i naleśników. Mowa oczywiście o powidłach. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Zawady dodały jednak do nich szczypty... cynamonu. - Wystarczyła zaledwie szczypta, by powidła miały zupełnie inny bardziej tajemniczy posmak - mówiły nam.

6. Miniaturowa pralka

Domek dla lalek. To marzenie każdej dziewczynki. Rafał Wolny miniaturowe krzesełka, pralki, a nawet serwetniki wykonuje nie z plastiku, a drewna. - Nie znam innego stolarza niż ja, który na coś takiego by się porwał - mówi nam z uśmiechem. Zainspirowany własnymi dzieci od kilku lat spełnia marzenia małych dziewczynek, chłopców, a nawet ich rodziców. - Bo któż z nas nie ma w sobie coś z dziecka? - pyta nasz rozmówca.