Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Akcja strażaków na terenie rybnickiej elektrowni. Jedna osoba poszkodowana

15.09.2021 11:40 | 0 komentarzy | AgaKa

We wtorek, 14 września liczne zastępy straży pożarnej interweniowały na terenie elektrowni Rybnik, gdzie w okolicy oczyszczalni doszło do wydostania się drażniącej, chemicznej substancji.

Akcja strażaków na terenie rybnickiej elektrowni. Jedna osoba poszkodowana
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W wyniku błędu wydostała się znacząca ilość chloru?

Do zdarzenia doszło około 10.00. Prawdopodobnie w wyniku błędu do zbiornika z podchlorynem sodu został wlany kwas solny, w następstwie czego doszło do uwolnienia się czystego, gazowego chloru. Poszkodowana została jedna osoba, która była na miejscu i nawdychała się substancji. Została zabrana do szpitala.

Podchloryn sodu to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu podchlorawego. Ma charakterystyczny ostry zapach chloru, a pH jego roztworów wynosi 12–13 (czyli jest silnie alkaliczny). W postaci wolnej jest bardzo niestabilny i dlatego głównie stosuje się go w roztworach wodnych. Jest substancją odkażającą (np. wodę w basenach), ponieważ wykazuje silne właściwości utleniające. Dezynfekcja wody pitnej odbywa się poprzez różne metody chlorowania m.in. poprzez podchloryn sodu. Ta metoda gwarantuje skuteczność wobec bakterii, wirusów i grzybów, a ponadto jest łatwa w stosowaniu. Ważne jest też to, że podchloryn sodu zapewnia ochronę przed wtórnym zakażeniem podczas transportu i przechowywania. Jest to spowodowane tzw. resztkowym stężeniem chloru w wodzie, czyli pozostałości wolnego chloru w wodzie już po samej dezynfekcji. W normalnych warunkach to stężenie powinno wynosić maks. 0,3 mg/l ale w wyjątkowych sytuacjach może to być nawet 2 mg/l.