Wiadomo już, na co Rydułtowy przeznaczą 3,5 mln euro z dofinansowania norweskiego
Projekt „W cieniu Szarloty – jak wydobyć potencjał Miasta Rydułtowy” uzyskał dofinansowanie w ramach programu Rozwój Lokalny. Miasto ma do rozdysponowania 3 521 346 euro, co daje ponad 16 mln zł.
Magistrat opublikował listę zadań, które mają być zrealizowane do 31 marca 2024 roku. - Wybór tych przedsięwzięć był trudny. Chcemy Wam przedstawić wyniki tych prac. Na listę do realizacji wpisaliśmy przedsięwzięcia pogrupowane w poszczególnych wymiarach, czyli gospodarczym, społecznym, związany ze środowiskiem i ekologią, a także przestrzennym - informuje Alina Puzynowska- Szczyra z Urzędu Miasta w Rydułtowach.
Co zmieni się w Rydułtowach?
Wspomniany wymiar gospodarczy zakłada budowę ulicy Nowej na odcinku od Orlovskiej do ul. Strefa Gospodarcza, co ma na celu udrożnienie terenów inwestycyjnych. Zostanie również reaktywowana ulica Ofiar Terroru. Powstaną również dwa nowe miejsca: Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości Lokalnej i Młodzieżowy Klub Przedsiębiorczości „Rydułtowski Gyszeft”.
W kategorii „Dbamy o potrzeby społeczne” zostanie wykonany podjazd sceniczny w Rydułtowskim Centrum Kultury „Feniks”. Dla poprawy bezpieczeństwa, 13 przejść dla pieszych zostanie oznakowane pod kątem osób słabowidzących. Ponadto, powstanie program wsparcia dla starszych samotnych osób, Centrum Obywatelskie zostanie wyposażone, a także zostaną zorganizowane wieloaspektowe zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin. Oprócz tego, mieszkańcy będą mieli okazję do wzięcia udziału w grze terenowej i międzynarodowym festiwalu szachowym, który odbędzie się w Rydułtowach.
„Ekorozwiązania” zaproponowane przed urzędników to budowa centrum przesiadkowego przy ul. Ofiar Terroru 91 w Rydułtowach, a także aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe na obszarze gminy.
Co zrobi magistrat, aby zachęcić do zamieszkania w Rydułtowach?
Tereny poprzemysłowe w rejonie byłego szybu Leon III zostaną zagospodarowane pod budowę osiedla mieszkaniowego. Adaptacja sztolni na strzelnicę sportową ma również poprawić atrakcyjność Rydułtów jako miasta, gdzie warto zamieszkać.
Przedsięwzięcia są aktualnie poddawane akceptacji przez Ministerstwo Funduszy i Programów Rozwojowych. Propozycje przedsięwzięć w sierpniu zostały przez magistrat przedstawione Radzie Rozwoju, czyli przedstawicielom lokalnej społeczności.