Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Morawskie Wrota i kolejne EKOPIKNIKI w projekcie współpracy „Ochrona środowiska – naszą wspólną aspiracją”

01.09.2021 12:30 | 0 komentarzy | MP

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Morawskie Wrota” działająca na obszarze wszystkich wiejskich gmin powiatu wodzisławskiego oraz w Gminie Krzyżanowice oprócz podstawowej działalności, którą jest wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz swojego środowiska czy rozwój przedsiębiorczości, realizuje własne projekty. One również wynikają z lokalnych potrzeb zdiagnozowanych i na bieżąco monitorowanych.

Morawskie Wrota i kolejne EKOPIKNIKI w projekcie współpracy „Ochrona środowiska – naszą wspólną aspiracją”
Miasteczko energii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W ten sposób doszło do podpisania umowy partnerskiej i rozpoczęciu pracy nad międzynarodowym projektem współpracy o tematyce ekologicznej. Uczestniczą w nim następujący partnerzy:

1. STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA "ZIELONY SZLAK NIZINY MAZOWIECKIEJ"

2. GAL EREMIA GRIGORESCU 1863 GALATI - RUMUNIA

3. GAL COUVURLUI – RUMUNIA.

Ten nowy projekt ma akronim EPOCA z języka angielskiego "Environmental protection - our common aspiration", a po polsku „Ochrona środowiska – naszą wspólną aspiracją”. Rozpoczęliśmy go od zakupu kompostowników umieszczonych w 13 miejscach w naszych gminach w sąsiedztwie terenów zielonych. Kompostowniki mają zachęcić do składowania koszonej trawy i przygotowaniu później kompostu, który świetnie można wykorzystać w przydomowych ogródkach.

Przeprowadziliśmy już konkurs na Spot Ekologiczny zaadresowany do dzieci i młodzieży. Wpłynęło 11 filmów, gdzie młodzi ludzie w nowatorski sposób pokazują jak zmieniać nasze zachowania i nawyki aby chronić Ziemię. Nagrody trafiły do Połomii, Rogowa i Syryni a z wynikami można się zapoznać na naszej stronie internetowej http://morawskie-wrota.pl/artykul/konkurs-na-spot-ekologiczny-rozstrzygniety z tego miejsca serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszej współpracy z nami. Uroczyste wręczenie nagród miało miejsce 23 sierpnia 2021 r.

Kontynuujemy uświadamianie w zakresie zagospodarowania energią, poprzez gry i zabawy adresowane dla dzieci , młodzieży i starszych w tzw. Miasteczkach energii. Posiadają one różnorodne interaktywne instalacje edukacyjne oraz stanowiska do pracy, gdzie uczestnicy gry przy pomocy animatorów rozwiązują kolejne zadania. Takie Ekopikniki odbywają się na wielkich imprezach plenerowych w każdej gminie (były już w Mszanie i Chałupkach).

Zapraszamy serdecznie do udziału w tej kształcącej zabawie:

1. 5 września na Spotkaniu Dożynkowym w Marklowicach,

2. 11 września na Festynie Ziemniaczanym w Skrzyszowie,

3. 12 września na Dożynkach w Lubomii.

Ważnym i trudnym tematem dla mieszkańców i włodarzy naszych gmin, jest problem zagospodarowania śmieci. Stąd postanowiliśmy w czasie wizyty studyjnej do naszego Partnera tj. Lokalnej Grupy Działania Zielony Szlak Niziny Mazowieckiej odwiedzić Bioelektrę, czyli firmę która zajmuje się sortowaniem. Mieliśmy okazję prześledzić cały proces przetwarzania niesortowanych śmieci, przy kompetentnym komentarzu Wiceprezesa P. Pawła Millera. Kilka niezbędnych informacji o tym jak to działa, znajdą Państwo na stronie firmowej, którą szczerze polecamy https://bioelektra.com/pl/technologia-2/. Uczestniczący w wyjeździe pracownicy wydziałów ochrony środowiska, radni i mieszkańcy, żywo dyskutowali na tematy związane z zagospodarowaniem, recyklingiem śmieci i związanymi z tym kosztami. Konkluzja po tej wizycie była jedna i jedyna „Taka sortownia jest BARDZO POTRZEBNA w naszym regionie”. Tematy ekologiczne, wykorzystania lokalnych zasobów w tym turystycznych, zdominowały nasz wyjazd, bo oprócz Bioelektry zwiedzaliśmy jedyny w Polsce zakład przechowywania odpadów radioaktywnych, poznaliśmy też Forty w Różanie oraz fantastyczny Ziołowy Zakątek w Korycinach (woj. Podlaskie). Życzliwa atmosfera, wzajemne poznawanie się i tzw. sieciowanie - wymiana różnych poglądów, dopełniają obrazu tego pouczającego wyjazdu.

W LGD Morawskie Wrota trwają intensywne prace nad filmami promującymi bogactwo przyrody obszaru Morawskich Wrót oraz powstaje aplikacja na telefon, prowadząca nas po najciekawszych miejscach i atrakcjach czy zielonych szlakach. Tak więc pozyskane, dodatkowe środki z tzw. projektów współpracy są u nas bardzo efektywnie wykorzystywane. Wśród dalszych działań w ramach EPOCA, czeka nas wyjazd do Partnerów z Rumunii.

Tekst sponsorowany