Wykonawca chce więcej za budowę SOR-u w Raciborzu. Dyrektor szpitala: jak będzie problem to wypowiem umowę
Wykonawca inwestycji w szpitalu rejonowym przejął już plac budowy, ale z uwagi na rosnące ceny materiałów budowlanych zażądał od dyrekcji szpitala renegocjacji umowy. Zażądał o 15% więcej, niż wynika z przetargu. Inwestycja jest opóźniona z powodu pandemii. W tym czasie ceny na rynku budowlanym poszybowały w górę.
Dyrektor szpitala poinformował we wtorek 24 sierpnia powiatowych radnych z komisji zdrowia, że katowicka firma Dombud, która zajmie się budową SOR na Gamowskiej, dąży do zmiany terminu realizacji inwestycji (grudzień 2022). - To naturalne, myślę, że z tym nie będzie problemu - podał dyrektor.
Gdy przewodniczący komisji Franciszek Marcol spytał, czy wykonawca zmieści się w kwocie, którą wygrał przetarg, Rudnik odparł, że firma oczekuje weryfikacji wartości inwestycji, bo wzrosły ceny materiałów budowlanych. Umowę zawarto w 2019 roku.
Nie wszystko podrożało
- Odpowiedziałem, że możemy rozważać takie żądania po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji. My mamy wszystko skosztorysowane. Uważamy, że nie wszystko podrożało. Stąd nasze stanowisko - jak etap robót będzie zakończony, to porównamy ceny na rynku z tym co zostało założone w kosztorysach. Część kosztów możemy renegocjować - przekazał radnym z komisji dyrektor szpitala Ryszard Rudnik.
Szef lecznicy uważa, że choć na dziś notowany jest wzrost cen, to niewykluczone, że nastąpi jeszcze ich spadek. Propozycję szpitala uważa za prostą i logiczną.
Sztywna kwota dotacji
SOR będzie budowany za ministerialną dotację, ale Powiat musi pokryć część kosztów jako wkład własny do projektu. - Trudno oczekiwać, że ktoś nam do tego dołoży. Raczej nie, więc my będziemy musieli pokryć tę różnicę, bo kwota dotacji jest sztywna - oznajmił R. Rudnik.
Władysław Gumieniak wiceprzewodniczący rady powiatu spytał, czy istnieje zagrożenie, że wykonawca zejdzie z inwestycji wskutek odmowy jego żądań? -To wybierzemy następnego, a od tego weźmiemy kary umowne. Jak będzie problem, to jestem gotów wypowiedzieć umowę, a kary są wysokie, jakieś 700 tys. zł - poinformował Ryszard Rudnik. Jego zdaniem do tego nie dojdzie, bo wykonawca przejął plac budowy, wiedząc, jakie są warunki finansowe.
Komentarze
2 komentarze
uwazaj pan z tym zrywaniem umowy i karami w wodzisławiu prezydent do dzisiaj nic nie wyegzekwował z zerwania umowy na 3 wzgórza
W TYCH PIENIĄDZACH NIE DA SIĘ WYBUDOWAĆ I WYPOSAŻYĆ SOR!!!to kosztuje dwa razy tyle, nie mówiąc o tym ile kosztuje utrzymanie i jakie straty to generuje.
Borbud przejrzał na oczy? a kto to potem wyposaży? znowu firmy co długi od szpitali skupują dadzą sprzęt na krechę a mieszkańcy się będa składać? a szpital i tak zawsze będzia już dla covidu.