Columbus Safe - fotowoltaika z ochroną przeciwpożarową
Popularność paneli fotowoltaicznych nadal rośnie. Równocześnie pojawia się coraz więcej wątpliwości związanych z kwestią bezpieczeństwa pożarowego instalacji. Z myślą o obecnych i przyszłych prosumentach Columbus przygotował poradnik, w którym kompleksowo omawia to zagadnienie.
Fotowoltaika jako system elektryczny
Fotowoltaika to system, który zamienia promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Służy do zasilania domów w energię elektryczną, a w połączeniu z pompą ciepła również w energię cieplną. Instalacje PV wykorzystują również przedsiębiorcy oraz włodarze miast i gmin do zasilania obiektów użyteczności publicznej. Bezpłatne źródło energii jest bowiem korzystne i dla domowych portfeli, i dla miejskich budżetów. Z kolei zerowa emisja dwutlenku węgla jest bezpieczna dla środowiska.
Instalacje fotowoltaiczne są zintegrowane z siecią elektryczną budynku, dlatego ważnym elementem systemu są zabezpieczenia przeciwpożarowe. Moduły słoneczne to główny element instalacji. Pod wpływem promieniowania słonecznego generują napięcie, nawet wtedy, gdy są odłączone od sieci lub pokryte śniegiem. Jeden moduł wytwarza napięcie w granicach 20-40 V. Przy bezpośrednim kontakcie z nieosłoniętymi elementami czy uszkodzonym przewodem elektrycznym, panele mogą stanowić zagrożenie. I chociaż instalacje są bardzo bezpiecznym systemem i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka, błędy projektowe lub wykonawcze, nieprzestrzeganie wymaganych środków bezpieczeństwa czy wadliwe komponenty mogą stanowić poważne zagrożenie dla jej użytkowników. Co prawda ilość pożarów wywołanych fotowoltaiką jest naprawdę bardzo niewielka (badania przeprowadzone w Niemczech pokazały, że na 1,3 mln instalacji fotowoltaicznych z udziałem systemów związanych z budynkiem tylko w 0,016% przypadkach fotowoltaika była bezpośrednią przyczyną pożaru) jednak należy pamiętać, że jest to system generujący prąd stały, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
Regulacje prawne a bezpieczeństwo pożarowe
Zmiany dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego mikroinstalacji fotowoltaicznych (< 50 kWp) obowiązują od dnia 19.09.2020 r. Zgodnie z nimi, każda inwestycja fotowoltaiczna o mocy przekraczającej 6.5 kWp powinna zostać zgłoszona do Państwowej Straży Pożarnej po instalacji, a projekt powinien być wcześniej uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Nowe przepisy nie wyczerpują jednak tematu, powstałe luki pozostawiają pole do interpretacji. Ustawa nie określa np.: standardów odnośnie zabezpieczeń czy stosowania dodatkowych komponentów. Dlatego dzisiaj rynek PV proponuje co najmniej kilka rodzajów zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Columbus Energy opracował własny model zabezpieczeń. W tym celu podjął rozmowy z producentami i dostawcami komponentów oraz rzeczoznawcami PPOŻ. Kolejnym źródłem informacji była analiza skali i przyczyn pożarów instalacji fotowoltaicznych na rynku niemieckim. W wyniku tych analiz, zaproponowane przez firmę rozwiązanie w pełni zaspakaja nowe wymagania.
System prewencji pożarowej Columbus Safe
Columbus wyposaża każdą rozdzielnię prądu stałego w tzw. sticker samogaszący - Columbus Safe. To system antypożarowy w kształcie elastycznej, kompozytowej taśmy. Taśma korzysta z technologii mikrokapsułek Fipron, wypełnionych środkiem gaśniczym. Jeśli temperatura w skrzynce sięgnie 120 st. Celsjusza, taśma uwolni środek gaśniczy. Ten, dzięki swoim właściwościom, wypiera tlen z ogniska pożaru, następnie gasi ogień i chłodzi otoczenie, aby zapobiec ponownemu zapłonowi. Taśmy samogaszące Columbus Safe nie wymagają dodatkowego zasilania, nie potrzebują serwisu ani konserwacji, nie wywołują korozji. Nie stanowią też zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Columbus Safe - zastosowanie
Samogaszące stickery zapobiegają pożarom spowodowanym przez przepięcia, czyli nagłe i krótkotrwałe skoki napięcia w sieci. Powodują je np. podłączenie zbyt dużej ilości urządzeń do jednego gniazda bez użycia listwy z bezpiecznikiem, wyładowania atmosferyczne lub naprawy dokonywane przez osoby, które nie mają odpowiednich uprawnień. Dlatego taśmy samogaszące warto zainstalować tam, gdzie istnieje duże ryzyko pojawienia się ognia, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. Z powodzeniem można je stosować w instalacjach elektrycznych wewnątrz budynków, szafkach elektrycznych czy urządzeniach elektrycznych i sprzęcie AGD. Taśmy znalazły już swoje zastosowanie w innych gałęziach przemysłu, m.in. w branży zbrojeniowej.
Na system bezpieczeństwa pożarowego instalacji fotowoltaicznych ma również wpływ prawidłowa instalacja paneli słonecznych. W Columbus każdy montaż musi być zgodny z ok. 90 punktami kontroli, opracowanymi na bazie doświadczeń niemieckiego rynku. To daje solidną podstawę bezpieczeństwa instalacji.
Bezpłatny poradnik od Columbus
Columbus przygotował materiał, wydany w przystępnej formie eBooka, w którym odpowiada na obawy klientów, związane z ryzykiem pożarowym instalacji. Ważną część opracowania stanowi omówienie wszystkich zabezpieczeń stosowanych w instalacjach PV. Publikacja jest bezpłatna i dostępna dla każdego. Użytkownik znajdzie w nim informacje i porady na temat komponentów, zasad działania systemu elektrycznego czy regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa pożarowego.
Poradnik “Bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych” można pobrać ze strony: www.columbusenergy.pl/lp/columbus-safe-ebook
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze