Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Abp Skworc w Rudach: kapłani nie są powołani do selekcji ludzkich serc [ZDJĘCIA, WIDEO]

16.08.2021 08:26 | 0 komentarzy | mad

- Misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę - mówił podczas metropolitalnego odpust w Rudach (gm. Kuźnia Raciborska) abp Wiktor Skworc, nawiązując do 40. rocznicy sakry biskupa gliwickiego seniora Jana Wieczorka.

Abp Skworc w Rudach: kapłani nie są powołani do selekcji ludzkich serc [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Metropolitalny odpust wrócił na dziedziniec dawnego opactwa cysterskiego, po roku przerwy spowodowanej pandemicznymi restrykcjami. Tradycyjnie odbył się w niedzielę 15 sierpnia. Mszy przewodniczył biskup Jan Wieczorek. Słowo Boże wygłosił arcybiskup metropolita Wiktor Skworc. - W tej formie, jako metropolitalny odpust, spotykamy się po raz 10. i po raz 10. oddajemy cześć w ramach naszej pobożności i naszego zaufania do Najświętszej Maryi Panny - podkreślał biskup gliwicki Jan Kopiec.

Odbudował ze zgliszcz

Metropolita katowicki na dziedzińcu dawnego opactwa w homilii wspominał o biskupie seniorze Janie Wieczorku. To duchowny, któremu w tym roku przypada 40. rocznica sakry biskupiej wcześniej pomocniczego biskupa opolskiego, a po utworzeniu diecezji gliwickiej jej pierwszego ordynariusza. - Jako pasterz kościoła gliwickiego kładł fundamenty pod nowo utworzoną diecezję - powiedział abp Wiktor Skworc. Dalej przypominał jego zasługi, w tym ustanowienie Sanktuarium Matki Boskiej Rudzkiej, a wcześniej odbudowanie Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach.

Uroczystości ubarwiły śpiewy chóralne w wykonaniu chórów zrzeszonych w Śląskim Związku Chórów i Orkiestr pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody. W skład chórów weszły: chór katedralny św. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, chór „Laudemus Mariam” z parafii św. Bartłomieja w Gliwicach oraz chór im. Juliusza Rogera z parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach. Utwory instrumentalne wykonywała natomiast Górnicza Orkiestra Dęta KWK „Sośnica”, pod dyrekcją Gerarda Wolanego.

Misja kapłana nie kończy się z emeryturą

- Kiedy świętujemy 40. rocznicę sakry biskupiej, można już łatwiej odczytać klucz otwierający syntezę życia i działania jubilata - stwierdził metropolita katowicki, wspominając, że adekwatną podpowiedzią w tym szukaniu jest hasło biskupiej posługi: „Służyć ludowi”. - Te słowa, wybrane przez biskupa Jana na progu posługi, nawiązują do fragmentu z Listu do Hebrajczyków: „Kapłan z ludu wzięty dla ludu jest ustanowiony w tym, co do Boga należy”. Każdy kapłan służy ludowi najbardziej, kiedy niesie ludziom Jezusa, aby przyjęli go jako swojego Pana i Zbawiciela. Gdy głosi słowo, sprawuje sakramenty, posługuje ubogim, a nawet kiedy w ukryciu klęczy na modlitwie – zawsze niesie Boga - mówił. Wcześniej duchowny zauważał, że Jan Wieczorek jest pracowitym biskupem emerytem, bo „misja i posłannictwo kapłana, biskupa nie kończy się wraz z przejściem na emeryturę”.

- Głoszenie, niesienie innym Jezusa – na podobieństwo ewangelicznego siewcy – jest zawsze obarczone ryzykiem. Obok serc twardych jak asfaltowe drogi lub skały, obok serc zarośniętych cierniami różnych przywiązań i zniewoleń, są serca jak żyzna ziemia, które przyjmują Jezusa i wydają owoce Jego łask. Nie jesteśmy jednak powołani do selekcji ludzkich serc, tylko do głoszenia, przepowiadania wszystkim, bez wyjątku, bez wykluczenia, właśnie za cenę ryzyka braku plonu - kontynuował kaznodzieja.

- Bóg zapłać za „pracę i znojny trud”; za pokorną służbę ludowi w górnośląskiej metropolii; za świadectwo, wytrwałość i wierność do końca! Niech Twój duch się raduje w Bogu, Zbawcy - tak abp Skworc zwrócił się do biskupa Wieczorka.

Jan Wieczorek święcenia biskupie otrzymał 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny. Udzielił mu ich biskup opolski Alfons Nossol. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa Servire populo („Służyć ludowi”). 25 marca 1992 roku został biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji gliwickiej. - Bóg zapłać za przybycie - dziękował jubilat na zakończeniu Eucharystii. Wspominał m.in. chwilę, kiedy po raz pierwszy przyjechał do Rud, gdzie zobaczył zgliszcza Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Podjęto wówczas decyzję odbudowy tego miejsca, wcześniej jednak otrzymując go na cele kościelne. - Mogę się tylko cieszyć, że w takim celu to dzieło idzie - mówił o obecnej funkcji tego miejsca.

Podczas niedzielnych uroczystości świętował również pomocniczy biskup gliwicki Andrzej Iwanecki. Duchowny obchodził 35. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich.

Poświęcenie kwiatów i koncert

15 sierpnia w kościele katolickim to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dlatego na zakończenie Eucharystii nastąpiło poświęcenie przyniesionych przez wiernych ziół, kwiatów i owoców. A po zakończeniu liturgii na dziedzińcu starego opactwa można było wysłuchać koncertu pieśni połączonych chórów. Po południu, w bazylice rudzkiej, tradycyjnie odprawione zostały świąteczne nieszpory pod przewodnictwem ordynariusza gliwickiego, bp Jana Kopca, z homilią biskupa Andrzeja Iwaneckiego.

W ramach niedzielnych uroczystości odbyła się również akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. To działanie Wojewody Śląskiego oraz władz kościelnych i samorządowych (na terenie powiatu raciborskiego akcje odbyły się również w Nędzy i Pogrzebieniu). - To nasz pierwszy mobilny punkt szczepień - przypominała w rozmowie z Nowinami wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej Sylwia Brzezicka-Tesarczyk. Jednocześnie zastępczyni Pawła Machy podkreślała zainteresowanie akcją wśród mieszkańców i osób przyjezdnych, a ci mogli przyjąć jednodawkowe szczepionki Johnson & Johnson oraz dwudawkowe Pfizera (drugą dawkę można przyjąć w dowolnym innym punkcie). - Im więcej takich możliwości tym lepiej. Odporność populacyjna jest niezwykle ważna, a tym bardziej przed zbliżającym się rokiem szkolnym - mówiła nam wiceburmistrz. Brzezicka-Tesarczyk zapowiadała również kolejne akcje szczepień na terenie gminy. Te odbędą się w następujących terminach i lokalizacjach: 21 i 22 sierpnia na Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach (ul. Szkolna 1, w godzinach od 11:00 do 17:00); 28 sierpnia podczas Dni Kuźni Raciborskiej na terenie Ośrodka Wodno-Rekreacyjnego Wodnik w Kuźni Raciborskiej (ul. Brzozowa 37, w godzinach od 10:00 do 18.00); 29 sierpnia podczas Dni Kuźni Raciborskiej (na Stadionie Miejskim przy ul. Kozielskiej 30 w Kuźni Raciborskiej, w godzinach od 15:00 do 20:00).

Ludzie:

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Sylwia Brzezicka-Tesarczyk

Dyrektor Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Rybniku, Radna Miejska Kuźni Raciborskiej