środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Mniej niż połowa nauczycieli szkół podstawowych w Raciborzu zaszczepiła się przeciwko COVID-19

09.08.2021 12:45 | 7 komentarzy | żet

- Szczepmy uczennice i uczniów, szczepmy obowiązkowo personel szkolny i postępujmy według zasad dystans, dezynfekcja, maseczki. Tylko w ten sposób unikniemy nauczania zdalnego w roku szkolnym 2021/2022 - apeluje Polska Akademia Nauk.

Mniej niż połowa nauczycieli szkół podstawowych w Raciborzu zaszczepiła się przeciwko COVID-19
Stopień wyszczepienia kadry pedagogicznej w raciborskich szkołach to 45 proc. Znacznie lepiej jest w miejskich przedszkolach (zdjęcie ilustracyjne, arch. Nowiny.pl).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy obowiązkowe szczepienie nauczycieli przeciwko COVID-19 to doby pomysł?

W czasie epidemii niezaszczepieni nauczyciele powinni być odsunięci na boczny tor

Czwarta fala epidemii zbliża się nieuchronnie. Długa nieobecność w szkole, brak kontaktu z rówieśnikami i gronem pedagogicznym wyrządzają wielką szkodę uczniom. Aby temu zapobiec, szkoły należy otworzyć "mądrze" -  informuje zespół ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzym Duszyńskim* (źródło: https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3396-stanowisko-17-zespolu-ds-covid-19-przy-prezesie-pan-apel-w-sprawie-zblizajacego-sie-roku-szkolnego-2021-2022).

Naukowcy postulują o szczepienie personelu szkoły.

Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia

- czytamy na stronie internetowej PAN.

- Sam jestem zwolennikiem szczepień, ale absolutnie nie wyobrażam sobie, żeby ta jedna jedyna grupa zawodowa [nauczycieli - red.] miała obowiązek bycia zaszczepioną - powiedział prezes ZNP Zbigniew Broniarz pytany przez dziennikarza RMF FM o możliwość wprowadzenie obowiązkowych szczepień nauczycieli.

Oprócz obowiązkowego szczepienia nauczycieli, "mądre" otwarcie szkół, o które apeluje PAN, ma polegać m.in. na:

  • obowiązku noszenia maseczek,
  • wietrzeniu i dezynfekcji pomieszczeń szkolnych,
  • podziale uczniów na grupy,
  • regularnym testowaniu uczniów i pracowników szkół (co najmniej raz w tygodniu).

Bez tego wszystkiego polska szkoła stanie się "rozsadnikiem epidemii". Tak twierdzi PAN.

Szczepienia przeciw COVID-19 w raciborskich przedszkolach i szkołach

Sprawdziliśmy, jak wygląda stopień wyszczepienia kadry pedagogicznej w raciborskich przedszkolach i szkołach podstawowych. Oto co ustalilismy:

1. Zaszczepionych przeciwko COVID-19 zostało 224 pracowników pedagogicznych miejskich szkół podstawowych.

2. Podana liczba stanowi 45% ogólnej liczby pracowników pedagogicznych w szkołach podstawowych.

3. Zaszczepionych zostało 103 pracowników pedagogicznych miejskich przedszkoli.

4. Podana liczba stanowi 77% ogólnej liczby pracowników pedagogicznych w przedszkolach miejskich.

To informacje wydziału edukacji raciborskiego magistratu, które przekazał nam Rafał Krzyżok, podinspektor ds. informacji w Urzędzie Miasta Racibórz.

Stopień wyszczepienia nauczycieli zbliżony do "średniej raciborskiej"

W całej Polsce co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 48,55 proc. obywateli. W pełni zaszczepieni stanowią 42,72 proc. całego społeczeństwa (stan na 9 sierpnia 2021 r., źródło: Ministerstwo Zdrowia).

W samym Raciborzu osoby w pełni zaszczepione stanowią 43 proc. ogółu mieszkańców (najwyższy stopień w powiecie raciborskim, ale nieco mniej niż w sąsiednim Rybniku - 45,5 proc., czy Wodzisławiu Śląskim - 44,6 proc.; stan na 9 sierpnia 2021 r.). Szczegóły poniżej:

Źródło: https://www.gov.pl/web/szczepienia-gmin#/ranking

Oto jak rozkłada się stopień wyszczepienia mieszkańców Raciborza w poszczególnych grupach wiekowych:

12-19 lat

  • 1053

20-39 lat

  • 5313

40-59 lat

  • 7852

60-69 lat

  • 5106

70+ lat

  • 5105

Doradcy premiera też za obowiązkiem szczepienia nauczycieli

26 lipca Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla pracowników ochrony zdrowia (zwłaszcza tych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi) oraz dla nauczycieli zaleciła również Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim** (źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-spotkanie-rady-medycznej--rzad-wsluchuje-sie-w-glos-ekspertow).

Spotkało się to z reakcją Związku Nauczycielstwa Polskiego. Związkowcy przypomnieli, że jeszcze marcu postulowali, aby do grupy priorytetowej szczepień zostali włączeni także pracownicy administracji i obsługi w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych (https://znp.edu.pl/opinia-i-rekomendacje-znp-ws-nowego-roku-szkolnego-w-czasie-iv-falii-pandemii/).

Co na to ZNP?

- Dotychczas strona rządowa nie przedstawiła kompleksowego programu dotyczącego bezpiecznego funkcjonowania oświaty w nowym roku szkolnym. Czasu na przygotowanie takiego programu jest coraz mniej - czytamy w stanowisku Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Związkowcy oczekują "konkretnych rozwiązań dotyczących całej społeczności oświatowej, a nie tylko jednej grupy zawodowej, bo w szkole i przedszkolu codziennie spotykają się uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy".

Wśród pozostałych postulatów ZNP są m.in.:

  • odchudzenie podstawy programowej,
  • poprawienie dostępu uczniów do pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • zapewnienie szkołach, przedszkolom i placówkom oświatowym dostępu do sprawnie działającego systemu testów (w przypadku pojawienia się ogniska koronawirusa w szkole),
  • prowadzenie stałej i intensywnej kampanii edukacyjnej promującej korzyści wynikające z zaszczepienia się szczególnie w rejonach o niskim wskaźniku wyszczepialności mieszkańców, a także przeciwdziałania dezinformacji ze strony antyszczepionkowców.

Szczepienie dzieci

Dodajmy, że PAN postuluje również o propagowanie szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów. - Już w tej chwili dostępne są szczepienia dla osób, które ukończyły 12 lat. Mamy nadzieję, że niedługo Europejska Agencja Leków dopuści szczepienia dla młodszych dzieci. Pamiętajmy – mamy skuteczną ochronę przeciw COVID-19. Są nią szczepionki, które chronią dorosłych, młodzież i dzieci. W przypadku, kiedy dziecko nie może zostać zaszczepione należy stworzyć wokół niego bufor bezpieczeństwa, zastosować „szczepienie pierścieniowe”, to jest zaszczepić powinni się rodzice oraz osoby, z którymi dziecko się spotyka na co dzień. W szczególności należy dopilnować tego w przypadku osób w średnim wieku i starszych oraz osób z chorobami podstawowymi, takimi jak np. cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krążenia i serca - informuje PAN.

Wojciech Żołneczko


* Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. COVID-19 powołano w PAN 30 czerwca 2020 r. Przewodniczącym grupy jest prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, a jego zastępcą – prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński). Funkcję sekretarza pełni dr Anna Plater-Zyberk (Polska Akademia Nauk). Członkami zespołu są ponadto: dr Aneta Afelt (Uniwersytet Warszawski), prof. Małgorzata Kossowska (Uniwersytet Jagielloński), prof. Radosław Owczuk (Gdański Uniwersytet Medyczny), dr hab. Anna Ochab-Marcinek (Instytut Chemii Fizycznej PAN), dr Wojciech Paczos (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Cardiff University), dr hab. Magdalena Rosińska (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny), prof. Andrzej Rychard (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), dr hab. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny).

** Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych.



Ludzie:

Mateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów