OSP Racibórz Miedonia wejdzie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Co to oznacza?
TEKST AKTUALIZOWANY
Strażacy ochotnicy z powiatu raciborskiego są coraz lepiej wyszkoleni i dysponują coraz lepszym sprzętem. Dzięki temu kolejne jednostki zostają włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Z jednej strony jest to dowód wysokiego poziomu danej jednostki, co wiąże się z prestiżem oraz satysfakcją ochotników. Z drugiej strony funkcjonowanie w KSRG nakłada szereg obowiązków.
Porozmienie trójstronne
Włączenie jednostki OSP do KSRG odbywa się na mocy trójstronnego porozumienia. Zawierają je prezes jednostki, wójt gminy, a także Komendant Główny PSP.
22 lipca porozumienia o włączeniu kolejnych OSP do KSRG podpisali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu bryg. Jarosław Ceglarek, prezesi jednostek w Zabełkowie (pisaliśmy o tym TUTAJ) oraz Raciborzu Miedoni, a także wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki oraz prezydent Raciborza Dariusz Polowy.
Formalnie włączene jednostek do KSRG nastąpi po akceptacji przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu.
Wyszkolenie, sprzęt i... więcej obowiązków
Wejście do KSRG wymaga od jednostek OSP odpowiedniego poziomu wyszkolenia strażaków, co wiąże się z zakresem działań, które mogą oni podejmować (ratownictwo medyczne, ratownictwo wodne, ratownictwo gaśnicze, ratownictwo drogowe i techniczne, pierwsza pomoc).
- Dodatkowo zwiększa się również rejon operacyjny jednostki. Nie jest to już miejscowość, w której znajduje się siedziba jednostki, ale cały powiat. Jednostki z KSRG mogą być również dysponowane na terenie województwa, kraju, a w naszym przypadku również w Republice Czeskiej - wyjaśnia bryg. Roland Kotula, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej KP PSP w Raciborzu.
Młodzi postanowili spróbować
OSP Racibórz Miedonia już wcześniej spełniała wymogi wyszkolenia i wyposażenia, jednak wniosku o włączenie do KSRG nie składano. Powód? W Raciborzu, w ramach systemu funkcjonowały już trzy jednostki. Spodziewano się trudności w staraniach o włączenie kolejnej jednostki do KSRG.
- Młodsze pokolenia strażaków postanowiło spróbować i udało się. Cieszymy się z tego. Wejście do KSRG motywuje i mobilizuje ludzi. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że jest to duże wyzwanie. Tych interwencji będzie więcej, również w weekendy, w godzinach pracy. Umowę zawieramy na pięć lat, mamy nadzieję, że podołamy tym obowiązkom - mówi Nowinom Jan Gali, prezes OSP Racibórz Miedonia.
Obecnie jednostka dysponuje ciężkim samochodem gaśniczym jelcz z 1995 roku (5000 litrów wody i 500 litrów piany gaśniczej), a także iveco (1000 litrów wody), terenowym landroverem oraz łodzią rozpoznawczo-patrolową. - Podejmiemy starania o zakup nowego ciężkiego wozu gaśniczego - dodaje prezes Jan Gali, zapowiadając złożenie wniosku do rady miasta o zaplanowanie w przyszłorocznym budżecie dotacji na zakup wozu.
Które jednostki są w KSRG?
Po włączeniu OSP Zabełków oraz OSP Racibórz Miedonia do KSRG, liczba powiatowych jednostek OSP funkcjonujących w strukturach systemu wzrośnie z 20 do 22. W tym miejscu dodajmy, że w powiecie raciborskim mamy 53 jednostki OSP (w tym jedną zakładową, w Henklu). Aktualnie w ramach KSRG funkcjonują:
Racibórz:
- OSP KSRG Racibórz – Brzezie
- OSP KSRG Racibórz - Markowice
- OSP KSRG Racibórz – Sudół
Kuźnia Raciborska
- OSP KSRG Kuźnia Raciborska
- OSP KSRG Siedliska
- OSP KSRG Rudy
- OSP KSRG Ruda Kozielska
- OSP KSRG Jankowice
Gmina Krzanowice
- OSP KSRG Krzanowice
- OSP KSRG Bojanów
Gmina Krzyżanowice
- OSP KSRG Krzyżanowice
- OSP KSRG Tworków
Gmina Pietrowice Wielkie
- OSP KSRG Pietrowice Wielkie
- OSP KSRG Cyprzanów
Gmina Rudnik
- OSP KSRG Rudnik
- OSP KSRG Modzurów
Gmina Nędza
- OSP KSRG Nędza
- OSP KSRG Górki Śląskie
Gmina Kornowac
- OSP KSRG Kobyla
- OSP KSRG Łańce