Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Dwa oblicza ulicy Tęczowej w Rydułtowach

10.07.2021 10:50 | 2 komentarze | apa

- Co z dalszym remontem drogi i kiedy reszta domów przy naszej ulicy zostanie przyłączona do kanalizacji? – pyta Józef Święcki. Mieszkaniec Rydułtów ma szereg wątpliwości wobec polityki władz dotyczących ulicy Tęczowej, przy której mieszka. 

Dwa oblicza ulicy Tęczowej w Rydułtowach
Nawierzchnia na ulicy Tęczowej została wymieniona tylko do pewnego momentu. - Chciałbym wymienić resztę ogrodzenia, ale nie wiem, czy na naszej ulicy planowane są dalsze inwestycje czy nie - mówi mieszkaniec Józef Święcki.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Remont ulicy Tęczowej w Rydułtowach zakończył się w 2019 roku. Wtedy też cześć mieszkańców tej ulicy została podłączona do sieci wodno-kanalizacyjnej. Mieszkańcy, których do sieci nie podłączono, nie rozumieją, dlaczego zostali pominięci i kiedy inwestycja będzie kontynuowana. - Mieliśmy obiecaną kanalizację. Lata mijają, na naszej ulicy nic się nie zmienia - mówi mieszkaniec Rydułtów Józef Święcki i wyjaśnia, z jakimi jeszcze problemami borykają się mieszkańcy tej ulicy. 

Nawierzchnia wymieniona tylko do połowy 

Nawierzchnia na ulicy Tęczowej w Rydułtowach została wymieniona tylko do pewnego momentu, czyli tam, gdzie została pociągnięta kanalizacja. Druga część, nie tylko źle się prezentuje, ale i ogranicza mieszkańców w planowaniu remontów. - Skąd mam wiedzieć, kiedy miasto jednak zdecyduje się na to, żeby w końcu i pozostałe domy podłączyć do sieci? Chciałbym zmienić ogrodzenie na nowe, ale zrobiłem to tylko do połowy. Nie mogę zrobić dalszej części płotu dopóki nie wiadomo, kiedy ta droga będzie zrobiona - skarży się mieszkaniec. Dodaje, że wraz z sąsiadami próbował na własną rękę dowiadywać się, kiedy planowane jest podłączenie ich domów do kanalizacji i remont pozostałego odcinka ulicy. - Dzwoniłem wiele razy, ale nigdzie nie potrafię się niczego dowiedzieć. Albo nie odbierają, albo nie udzielają żadnych konkretnych informacji - dopowiada. 

Przeszkodziła grawitacja 

Jak twierdzą urzędnicy, nie wszystkie ulice mogą być przyłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej. Została powołana Aglomeracja Miasta Rydułtowy i to ona wskazuje, które rejony miasta będą skanalizowane. Mieszkańcy, którzy są poza aglomeracją, nie będą podłączeni do sieci.

W miejscach, gdzie jest mniej zwarta zabudowa, podłączanie sieci kanalizacyjnej, jest pomijane. Innym powodem, dla którego budynki nie są przyłączane, jest ukształtowanie terenu.  Inwestycja była prowadzona od ulicy Plebiscytowej w Rydułtowach do Tęczowej 14. Taki fragment kanalizacji był zaplanowany i został zrealizowany.

Dalszy odcinek tej ulicy nie został uwzględniony w planach, ponieważ ścieki są odprowadzane od ulicy Plebiscytowej, czyli pod górę. Projekty kanalizacji uwzględniają grawitację, czyli aby był spadek z góry na dół, dlatego niektóre części miasta nie mogą zostać przyłączone -  dowiadujemy się od Marka Chrószcza, prezesa zarżadu  Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Wodzisławiu Śląskim. 

- Dalsza część ulicy Tęczowej  nie będzie podłączana do kanalizacji, ponieważ ukształtowanie terenu na to nie pozwala - mówi sekretarz Urzędu Miasta Krzysztof Jędroska.  Dodaje, że mieszkańcy ulic, których nie obejmuje aglomeracja, powinni we własnym zakresie budować przydomowe oczyszczalnie ścieków bądź szamba bezodpływowe. 

A co z nową nawierzchnią? 

Jak podaje Krzysztof Jędroska, gdy przy ulicy Tęczowej robiono kanalizację, odtworzono nawierzchnię. W planach nie ma remontu. - Dlatego mieszkańcy myślą, że na tym fragmencie została zrobiona nowa droga.  - Nawierzchnia została jedynie odtworzona - tłumaczy. Rada Gminy podejmuje decyzje na temat tego, które drogi będą remontowane. 

Obecnie urzędnicy pracują nad stworzeniem programu pozwalającego na ocenę stanu dróg. Małgorzata Jastrząb z referatu dróg i transportu Urzędu Miasta w Rydułtowach wyjaśnia, że nawierzchnia przy ulicy Tęczowej pod względem stanu technicznego została określona jako B, co oznacza iż wymaga drobnych napraw. Skala jest czterostopniowa - A oznacza bardzo dobry stan nawierzchni, z kolei D to droga, która z powodu złego stanu musi zostać wyłączona z użytku. Obecnie urzędnicy pracują nad stworzeniem programu pozwalającego na ocenę stanu dróg.