środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Wystartowała budowa Łaźni Moszczenica. To będzie symbol przemian w mieście [ZDJĘCIA]

05.07.2021 22:23 | 0 komentarzy | ska

Przed budynkiem Łaźni Moszczenica, który już niedługo ma stać się centrum edukacyjno-technologicznym, 5 lipca odbyła się konferencja prasowa prezydent Anny Hetman zapowiadająca zmiany w tym miejscu. 

Wystartowała budowa Łaźni Moszczenica. To będzie symbol przemian w mieście [ZDJĘCIA]
Trwa wyburzanie nowszej części łaźni, aby odsłonić historyczny obiekt. fot. Barbara Englender/UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wystartowała budowa Łaźni Moszczenica. To będzie symbol przemian w mieście [ZDJĘCIA]

Za rok w tym miejscu działać będzie Instytut Dziedzictwa i Dialogu. - To ważne miejsce i historyczna chwila. Żyjemy w dobie transformacji. Ten, częściowo już zburzony budynek poddawany jest kompleksowej metamorfozie. To symbol przemiany Jastrzębia-Zdroju. Jastrzębie-Zdrój to wciąż miasto górnicze a jednocześnie budujące drugi filar gospodarki – przemysł czasu wolnego – zaczęła konferencję prasową prezydent Anna Hetman

W Łaźni Moszczenica, decyzją Rady Miasta, został powołany Instytut Dziedzictwa i Dialogu. - Będzie się zajmował szeroko rozumianym dziedzictwem kulturowym. Na bazie historii naszego miasta chcemy pokazać jak można przekształcić miasto przemysłowe w miasto turystyczne i nie tylko – przekonuje prezydentka. - W tej nowej instytucji będziemy pokazywać całą historię Jastrzębia, począwszy od powstania miasta, kopalń, poprzez walkę o wolność w latach 80-tych. Będziemy pokazywać to w nowej formule, by zainteresować naszą historią nie tylko mieszkańców ale też turystów – dodała Anna Hetman.

Powołano Instytut Dziedzictwa i Dialogu

Instytut Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica będzie dużym atutem miasta. To stamtąd będzie prowadziła ścieżka wolności przez Osiedle Gwarków, Kościół na Górce - Parafię Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła do Pomnika Porozumienia Jastrzębskiego.

Jego zadaniem będzie też budowanie tożsamości mieszkańców i promocji marki miasta Jastrzębie-Zdrój, zwłaszcza w kontekście historii uzdrowiskowej oraz czasów współczesnych, a szczególnie powstanie miasta, rozwoju przemysłu wydobywczego, strajków w kopalniach i podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W Instytucie Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica prowadzone będzie Centrum Porozumienia Jastrzębskiego, Izba Pamięci znanych jastrzębian ważnych dla naszej społeczności, Punkt Informacji Turystycznej oraz współpraca krajowa i międzynarodowa w ramach kultywowania dziedzictwa postindustrialnego.

Historia, górnictwo, przemiany i edukacja

Celem Łaźni Moszczenica będzie także kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej odwiedzających, stworzenie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki.

Do zadań Łaźni Moszczenica będzie również należeć: tworzenie, gromadzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, inicjowanie i prowadzenie badań dotyczących historii i turystyki kulturowej, ochrona i popularyzacja dziedzictwa postindustrialnego, kultywowanie tradycji, historii i zwyczajów naszego miasta. Działania Łaźni Moszczenica będą skierowane również na edukację kulturalną dzieci i młodzieży jako przyszłych odbiorców oraz współtwórców kultury i historii naszego Miasta.

Trwa wyburzanie nowszej części

- Jesteśmy w trakcie wyburzania tak zwanej nowej Łaźni, czyli tego jej elementu, który został dobudowany w latach 80-tych. W ten sposób odkrywamy pierwotną łaźnię. Potem ekipa budowlana wejdzie do wnętrza i będzie przygotowywać pomieszczenia pod przyszłe ekspozycje – tłumaczy Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji.

Obiekt stanowić będzie między innymi muzeum węgla i industrializacji regionu, z salami warsztatowymi, widowiskowymi i konferencyjnymi. Uwypuklone zostaną treści związane z procesem industrializacji regionu, węglem jako budulcem natury oraz dziedzictwem postindustrialnym. Budynek będzie miał powierzchnię 10 tysięcy metrów kwadratowych kubatury.

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta