Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Rodzinny Piknik Militarny wkrótce na Zamku Piastowskim. Co w programie?

30.06.2021 08:43 | 0 komentarzy | d

W sobotę 3 lipca, Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz partnerzy zapraszają mieszkańców powiatu oraz wakacyjnych gości odwiedzających Ziemię Raciborską na dziedziniec Zamku Piastowskiego w Raciborzu na Rodzinny Piknik Militarny. Początek o godz. 10:00, wstęp wolny.

Rodzinny Piknik Militarny wkrótce na Zamku Piastowskim. Co w programie?
Na Zamku Piastowskim w Raciborzu pojawi się m.in. GRH Piechota Heer. Ostatnio tę grupę na terenie powiatu raciborskiego można było spotkać w Sławikowie (gm. Rudnik), gdzie przy tamtejszym pałacu zorganizowano Dzień Dziecka. Wówczas organizację reprezentowała rodzina Chłapków (od lewej): Mateusz, Arkadiusz, Patryk, Laura, Mariusz i Wioleta. Na wydarzeniu prezentowali szpital polowy z okresu wojny.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czegoś takiego jeszcze w historii Powiatu Raciborskiego, bogatego w dzieje i wydarzenia nie było. W trakcie kilkugodzinnej imprezy, grupy rekonstrukcyjne i stowarzyszenia zaprezentują swój dorobek. - Takie przedsięwzięcie daje możliwość wzajemnego poznania się, przenikania i wymiany doświadczeń. Piknik będzie miał na celu prezentację działalności i ich dorobku - przekazują organizatorzy.

Jednocześnie dodają: - Mamy nadzieję, że Rodzinny Piknik Militarny w oryginalny i niekonwencjonalny sposób zaprezentuje poszczególne grupy i ich produkty, umożliwiając bezpośrednią prezentację, a przede wszystkim będzie służyć integracji i zacieśnianiu współpracy pomiędzy poszczególnymi formacjami. Ponadto wydarzenie będzie służyło pogłębieniu wiedzy na temat historii militarnej.

Na Zamku Piastowskim zaprezentują się:

1. Stowarzyszenie Drengowie Znad Górnej Odry

  • Grupa miłośników wczesnego średniowiecza. Grupa formalnie zawiązała się w sierpniu 2003 roku. Wcześniej przez dłuższy czas członkowie grupy pogłębiali wiedzę o kulturze Słowian i Wikingów, kompletowali historyczne stroje oraz ekwipunek. Obecnie Stowarzyszenie jest profesjonalnie wyposażoną grupą pasjonatów. Wielokrotnie występowało przed szeroką publicznością w Polsce i na świecie. Jest organizatorem Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego, którego XI edycja odbywała się w dniach 18 - 20 czerwca 2021 r. Na pikniku, w ich wykonaniu zobaczymy pokaz walk, chętni będą mieli okazję strzelać z łuku oraz mini katapult. Będzie też szkoła walki dla dzieci.

2. Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer

  • Stowarzyszenie zajmuje się rekonstrukcją wydarzeń z okresu II wojny światowej. Odzwierciedla Powstańców Śląskich, Hallerczyków oraz Żołnierzy Piechoty Wehrmachtu i żandarmerii i polowej Wehrmachtu. Prowadzi prelekcje szkolne, dioramy. Współpracuje z wieloma instytucjami.

3. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Chłopcy z Lasu

  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Lubotynia w województwie opolskim. Zaprezentuje wyposażenie i umundurowanie 8 batalionu strzelców Brabanckich 1 Dywizji Pancernej Generała Maczka Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Powstania Warszawskiego.

4. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gniazdo

  • Odtwarza jednostki Armii Czerwonej z 1945 r. Na rodzinnym pikniku zaprezentują dioramę nawiązującą do okresu II wojny światowej, wraz z elementami uzbrojenia.

5. RSS - Raciborskie Stowarzyszenie Strzeleckie

  • Stowarzyszenie strzeleckie o charakterze sportowo-kolekcjonerskim, zrzeszające miłośników broni palnej historycznej i nowoczesnej, a także wszelakiej broni śrutowej, cięciwowej oraz czarnoprochowej.

7. Robert Stefanowski

  • Zawód płatnerza wcale nie przeszedł do historii. Co więcej, wspaniale się ostatnio rozwija, a w warsztatach powstają dziś zbroje nie gorsze od średniowiecznych pierwowzorów. Jeden z doświadczonych polskich płatnerzy, Robert Stefanowski, mieszka i pracuje w Raciborzu. W trakcie pikniku uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o zawodzie płatnerza, czyli producenta dawnych zbroi.

8. Rotmistrz Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej

  • „Od stali do kevlaru czyli historia hełmu wojskowego”. Pokaz hełmów od wczesnego średniowiecza do hełmów współczesnych (najnowocześniejszy hełm komandosów). Będzie można przymierzać poszczególne hełmy i robić zdjęcia. Całość będzie komentowana opowieścią o historii hełmów używanych w Wojsku Polskim. O nakryciach głowy opowiadać będzie właściciel eksponatów - rtm. Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej – Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej oraz Jasnogórski Korpus Oficerski Wojska Polskiego.

9. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Ostfront”

  • Grupa odtworzy sylwetki żołnierzy pruskich z późnego okresu I wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem frontu wschodniego. Mundury ściśle odwzorują sylwetki żołnierzy piechoty pruskiej w której walczyli Ślązacy. Dodatkowo dysponuje również replikami broni wojennej w tym strzelającą repliką karabinu maszynowego MG 08/15. Jest to jedyna replika w Europie w zestawie na wózku transportowym.

10. Raciborskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie

  • Pierwsza wzmianka o istnieniu raciborskiego bractwa strzeleckiego pochodzi z 1612 roku, kiedy z powodu braku środków finansowych w kasie miasta Bractwo nie mogło wziąć udziału w zawodach w Nysie oraz podkreślił, że Racibórz był silnym ośrodkiem strzeleckim – w 1880 roku Bractwo liczyło 126 członków. Do dzisiaj zresztą, zgodnie z wielowiekową tradycją, organizowane są zawody strzeleckie o tytuł Króla Kurkowego czy Intronizacja Króla Kurkowego, która to uroczystość odbywa się w sali koncertowej raciborskiego Muzeum.

Ponadto: stoisko z artykułami militarno-patriotycznymi.

źródło: Zamek Piastowski w Raciborzu