Tu jest nasz dom, tu bije serce naszego zgromadzenia - siostry z klasztoru Annuntiata odebrały medal "Zasłużony dla Miasta Raciborza"
Inicjatorem tego wyróżnienia dla zakonnic na okoliczność 100-lecia klasztoru był radny Piotr Klima. - Doceńmy, że mamy coś znaczącego w mieście - argumentował. Misjonarki przyszły na sesję rady miasta by podziękować samorządowcom. Uchwałę o wręczeniu medalu i tytułu wręczyło trzech przewodniczących rady miasta - obecny i byli - Marian Czerner oraz Leon Fiołka i Henryk Mainusz.
Wręczenie medalu „Zasłużony dla Miasta Raciborza” Zgromadzeniu Misyjnemu Sióstr Służebnic Ducha Świętego miało miejsce na majowej sesji raciborskiej rady miasta. Nadano go uchwałą wcześniej - 31 marca 2021 r. Na obrady zaproszono delegację sióstr, którą tworzyły: Monika Polok, Marietta Halfar i Anna Gancarczyk. Towarzyszył im ksiądz prałat Jan Szywalski.
Ostoja dla misjonarek
Przewodniczący M. Czerner podziękował w imieniu radnych za pracę misyjną na rzecz raciborskiej społeczności. W imieniu zgromadzenia misyjnego głos zabrała siostra Anna Gancarczyk. Mówiła, że to dla klasztoru niezwykła uroczystość. - Czujemy się zaszczycone wyróżnieniem, wdzięczne za zauważanie naszego charyzmatu i naszej działalności - podkreśliła.
- Cokolwiek czynimy, robimy to na chwałę Boga i dla dobra drugiego człowieka - mówiła siostra w imieniu zakonnic pracujących na wszystkich kontynentach.
W Polsce posługują w 12 placówkach zgromadzenia 133 siostry. W Raciborzu mieście się dom prowincjalny, gdzie misjonarki "kształtują swoje serca". - To również ostoja odpoczynku dla powracających z misji sióstr. Jesteśmy otwarte na drugiego człowieka, adresujemy swą pomoc dla bezdomnych, dla odrzuconych przez świat. Każde miejsce w naszym domu jest dotknięte cierpieniem, modlitwą i ofiarą - podkreślała s. A. Gancarczyk.
Odczuwają dobroć raciborzan
Siostry z klasztoru Annuntiata wyjeżdżają w misje od 1967 roku, bo w latach 1945-67 granice Polski były zamknięte. W 1967 roku wyjechało 10 pierwszych sióstr. Od tamtej pory takich wyjazdów było 125 do 54 krajów misyjnych. Aktualnie 73 misjonarki ze zgromadzenia posługują w 29 krajach.
- Misjonarkami jesteśmy, gdziekolwiek jesteśmy i cokolwiek robimy. Posługujemy w szkołach, uczelniach, parafiach, szpitalach, pośród biednych i chorych. Tu Raciborzu jest nasz dom, tu bije nasze serce otwarte na cały świat - przekazała radnym s. Anna Gancarczyk.
Samorządowcy usłyszeli od niej, że w klasztorze "codziennie odczuwana jest dobroć raciborzan". - Pod koniec 2020 roku, kiedy prawie wszystkie nasze siostry zostały dotknięte koronawirusem, pod nasze drzwi liczni raciborzanie przynosili dary, abyśmy mogły wyzdrowieć - mówiła z wdzięcznością siostra.
Niezwykłe dobro dla miasta i regionu
Piękną uroczystością nazwał radny Piotr Klima pobyt reprezentacji klasztoru na sesji. Szefowi komisji gospodarki dziękował za zaangażowanie w procedurę nadania medalu i tytułu przewodniczący rady M. Czerner.
- Jesteśmy ubogaceni i przekonani o niezwykłym dobru dla miasta i regionu, jakim jest działalność klasztoru w Raciborzu - podkreślił P. Klima.
Był wdzięczny za obecność księdzu Szywalskiemu, wspomniał jego liczne artykuły na łamach Nowin Raciborskich i powiedział, że dzieło kapłana kontynuuje teraz m.in. siostra Dolores na łamach tygodnika. - Dom Maryi to wielkie dzieło dobra. Doceńmy, że mając klasztor - matkę wszystkich domów tego zgromadzenia w Polsce, mamy coś tak znaczącego w naszym mieście - podsumował Piotr Klima.