Rybnik rowerową stolicą Polski
Rybnik, podobnie jak 53 inne polskie miasta, przyłączył się do akcji Rowerowa Stolica Polski. Celem akcji jest promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu w miastach.
Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości, stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji. - Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City” - mówią bydgoscy Organizatorzy zabawy. - A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.
Aby dołączyć do zabawy, wystarczy zainstalować na swoim telefonie bezpłatną aplikację Aktywne Miasta. Następnym krokiem jest wybranie Miasta, dla którego chcemy kręcić kilometry – oczywiście w naszym mieście jest to Rybnik. - Ostatnim, ale najważniejszym krokiem, jest "wyjechanie" przez cały czerwiec na rowerze jak najwięcej kilometrów. Kilometry dla siebie i dla naszego miasta można kręcić w każdym miejscu na świecie. Nie trzeba tego robić w Rybniku. Każda rowerowa aktywność się zapisze niezależnie od tego gdzie będziecie - mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki Oficer Rowerowy.
Aplikacja zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się znajdujemy, możemy zbierać cenne punkty dla wybranych przez nas miasta. Można więc wybrać Rybnik, a jechać akurat po trasie na Pomorzu, w górach, czy nad morzem. Jeśli ktoś używa aplikacji Garmin do zliczania swoich statystyk, to istnieje również możliwość importu swoich treningów do aplikacji konkursowej. Miasto, które wygra rywalizację, otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta. Poza głównym pucharem dla zwycięzcy przygotowano także 5 mniejszych, które trafią do najlepszych miast w pięciu kategoriach w zależności od liczby mieszkańców: do 50 tys., do 65 tysięcy, do 100 tysięcy, do 200 tysięcy oraz powyżej 200 tysięcy. Do trzech najlepszych miast w kategorii ogólnej trafią samoobsługowe stacje naprawy rowerów.