Dziś 160. rocznica założenia kurortu w Jastrzębiu-Zdroju. Kto odwiedzał to miejsce? [WIDEO, GALERIA]
Z okazji 160. rocznicy założenia uzdrowiska w Zdroju Galeria Historii Miasta przygotowała specjalną wystawę "Czar dawnego kurortu". Pokazano na niej jak żyli mieszkańcy oraz kuracjusze.
Dziś 160. rocznica założenia kurortu w Jastrzębiu-Zdroju. Kto odwiedzał to miejsce? [WIDEO, GALERIA]
Historia jastrzębskiego uzdrowiska rozpoczyna się dokładnie 2 czerwca 1861 roku, kiedy to rozpoczął się pierwszy sezon kurortu.
Wcześniej, bo w marcu po zakupie ziemi rozpoczęto budowę obiektów, które ostatecznie stały się pierwszymi budynkami na terenie dawnego kurortu. Były to m.in. pierwsze pomieszczenia lecznicze, kasyno (dzisiaj Dom Zdrojowy) oraz Łazienki, przemianowane później na Zakład Przyrodoleczniczy.
Warto dodać, że wówczas nie było jeszcze miasta Jastrzębie-Zdrój, bo te powstało dopiero w 1963, a na początku w jego granice weszły miejscowości Zdrój i Jastrzębie Dolne. W późniejszych latach miasto wchłaniało kolejne ościenne miejscowości.
Na początku szukali węgla
Jak to zwykle w odkryciach bywa, zaczęło się od przypadku, który mógł zmienić bieg historii. Była połowa XIX wieku, kiedy do Jastrzębia Dolnego zjechała ekipa poszukująca złóż węgla. Zrządzeniem losu poszukiwacze natrafili nie tylko na węgiel, ale również na źródło wody solankowej. Tak rozpoczęła się ponad 100-letnia historia jastrzębskiego uzdrowiska.
Dziś powiedzielibyśmy, że pierwszy sezon jastrzębskiego uzdrowiska odbył się na wariackich papierach. Trudno się dziwić, skoro hrabia zakupił ziemię w marcu, a już w czerwcu 1861 roku zaprosił do uzdrowiska kuracjuszy. Nie powstały dla nich jednak miejsca do zakwaterowania, więc nieco ponad 100 osób z pierwszego sezonu musiało znaleźć sobie gościnę u miejscowych gospodarzy.