Czy koronawirus wystraszył pracowników z Ukrainy? "Spadek wydaje się niewielki"
Ubiegły rok stał pod znakiem ogromnej niepewności dla osób przyjeżdżających do pracy z zagranicy - głównie z Ukrainy - na teren powiatu wodzisławskiego. Nastąpił spadek o 1/5. Jak twierdzą specjaliści, to niewiele. - W kontekście pandemii spadek liczby osób, dla których firmy legalizowały pracę, tylko o 1/5, wydaje się naprawdę niewielki. Świadczy to o tym, jak ważną rolę pełnią cudzoziemcy na lokalnym rynku pracy - uważa dyrektor PUP w Wodzisławiu Śl., Anna Słotwińska-Plewka.
W 2020 r. pandemia znacząco wpłynęła na sytuację cudzoziemców, którzy chcieli pracować w powiecie wodzisławskim. Nastąpił spadek liczby złożonych oświadczeń o tzw. powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w porównaniu do 2019 r.:z 2775 do 2141 (spadek o 23 proc.).
Krach w marcu
W poprzednich latach liczba osób z zagranicy, dla których Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl. legalizował pracę, tylko rosła. - Krach nastąpił w marcu 2020 r. po ogłoszeniu stanu epidemicznego w Polsce. Z jednej strony część cudzoziemców wróciła do rodzinnych krajów obawiając się o zdrowie rodziny, z drugiej zamknięto granice Polski, co uniemożliwiło przypływ nowych osób do Polski - informuje Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl.
Druga fala
- Liczba osób przyjeżdżających do naszego powiatu zaczęła rosnąć dopiero w czerwcu 2020 r., kiedy sytuacja epidemiczna zaczęła się stabilizować - dodaje. Kolejny spadek był związany z drugą falą pandemii i nastąpił w listopadzie ubiegłego roku.
Nieznacznie wzrosła liczba osób pracujących w ramach pracy sezonowej. W 2019 r. wydano 63 zezwolenia na pracę sezonową, a w 2020 r. - 70.
Struktura obywatelstwa osób przyjeżdżających do pracy w powiecie wodzisławskim od kilku lat wygląda podobnie. Najwięcej pracowników przyjeżdża z Ukrainy – w roku 2020 r. stanowili oni aż 88 proc. wszystkich cudzoziemców.
Transport i budowlanka
Najwięcej cudzoziemców pracuje w branży transportowej, budowlanej oraz jako pracownicy prac dorywczych w produkcji. Zdecydowana większość osób przyjeżdżających do pracy to mężczyźni w wieku 25-45 lat.
- W latach poprzednich cudzoziemki podejmowały pracę głównie w gastronomii. Jednak w 2020 r. praktycznie nie było zapotrzebowania na pracowników z zagranicy w tej branży ze względu na lockdown, który najbardziej dotknął branżę gastronomiczną - informuje dyrektor PUP.